1 milyon kullanıcı Yemeksepeti’nde “Muhtarlık” için yarışıyor

Yüzde yüz yerli olan Oyunlaştırma projesinin önümüzdeki dönemde Delivery Hero bünyesinde ihraç edilerek farklı ülkelerde de uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

Yemeksepeti’nin "oyunlaştırma" projesi, yarışma ruhuyla yemek siparişi deneyimini daha interaktif hale getiriyor.

Yemeksepeti, sadece kullanıcılarını binbir çeşit lezzetle buluşturmakla kalmıyor kendini yeni dijital trendler ve kullanıcı beklentileri ışığında hiç durmadan güncelliyor.

Bu doğrultuda, Yemeksepeti kullanıcılarından son yıllarda sıkça aldığı “Yemeksepeti neden bize yemek önermiyor” sorusuna çözüm bulmak için son dönemin en önemli dijital trendlerinden “oyunlaştırma” kavramını sistemine entegre etti.

Yarışma ruhuyla yemek siparişini daha eğlenceli ve interaktif hale getirerek, kullanıcılara yepyeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Yemeksepeti, oyunlaştırma projesini geçen yıl kullanıcılarıyla buluşturdu. Yemeksepeti bu proje ile kullanıcıların birbirlerinden ne yiyecekleri konusunda ilham almalarına imkân tanıyor. Oyunlaştırma, kullanıcılar arasında paylaşımı ve etkileşimi tetikleyerek kullanıcıların yeni alternatif lezzetler keşfetmesini sağlıyor.

Yüzde 100 Türk projesi

Yemeksepeti’nin Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından hayata geçirildiğini ve yüzde yüz Türk oyunlaştırma projesi olduğunu vurgulayan Yemeksepeti Pazarlama Direktörü Barış Sönmez projenin detaylarını aktardı: “Yemeksepeti’nin kendi dinamiklerine özel olarak kurguladığımız bu proje ara yüzü ve alt yapısıyla tamamen Yemeksepeti yazılımcılarının imzasını taşıyor. Türkiye’deki en büyük oyunlaştırma projesini sadece 11 ayda ortaya çıkarmak büyük bir başarı. Bir diğer başarımız ise; ortalama bir buçuk sene içerisinde “muhtarlık yarışına” katılan kişi sayısının 1 milyona ulaşması ve kullanıcılarımızın oyuna gösterdikleri ilginin her geçen gün artması. Teknik kurgusu ve kullanıcılarımızın gösterdiği ilgi nedeniyle oldukça başarılı bir noktaya gelen bu yerli proje aynı zamanda global çapta da kendini kanıtladı. Bağlı olduğumuz Delivery Hero grubunda tüm ülkeler projeye çok yakın ilgi gösterdiler. Hepsinin hayali bizim projeyi yapabilmek!”

1 milyon kişi “muhtar” olmak için yarışıyor

Yemeksepeti kullanıcıları tatlı bir rekabete girerek oyundaki birbirinden heyecanlı görevleri yerine getiriyor, görevleri başardıkça rozetler kazanıyorlar. Aynı zamanda her hafta düzenlenen muhtarlık yarışına katılarak semtlerinin muhtarı olmak için yarışıyorlar ve semtlerinin gurmeleri olduklarını ilan ediyorlar. Oyun profilini Facebook’a bağlayıp arkadaşlarıyla yarışanların sayısı ise şimdiden 600 bine ulaştı.


100’ün üzerinde görev yarışmacıları bekliyor

Kullanıcılara daha eğlenceli bir deneyim yaratmak isteyen Yemeksepeti, oyun kapsamında herkese hitap edebilecek 100’ün üzerinde görev oluşturdu. Kullanıcılar her görevi tamamladığında, farklı ve eğlenceli rozetler kazanabiliyor. Bu görevler, yeni restoranlardan sipariş vermek, online kredi kartı ile ödeme yapmak, değişik mutfaklar denemek, günün farklı saatlerinde sipariş vermek gibi şekillerde farklılaşıyor. Bunlar ne kadar sık ve değişik şekilde yapılırsa, ona uygun olarak rozet kazanılıyor. Yorumlama, siteyi ziyaret ve sipariş paylaşımı üzerinden de kurgulanan çeşitli görevler bulunuyor. Bunun dışında zaman zaman kullanıcıları sürpriz gizli görevler de bekliyor. 

Barış Sönmez, “Örneğin; Kebap&Türk mutfağından 50 siparişi tamamlayanlar Kebap Kralı rozetini kazanırken; toplamda 50 farklı restorandan sipariş verenler Piri Reis rozetine, 2 farklı şehirden sipariş verenler ise “Gezgin” rozetine sahip oluyorlar. Bunların dışında Uyurgezer, Ejderha, Beğeni Avcısı ve Gastronom gibi 100’den fazla eğlenceli rozet kullanıcıları bekliyor. Kullanıcılar puanlarını, yeni rozet kazanmak için gereken görevleri ve diğer ayrıntıları profil sayfalarından görebiliyor. Profiline Facebook ile bağlananlar, kendi arkadaşlarının Yemeksepeti sayfalarını, nerede ne yediklerini ve rozetlerini takip edebiliyor.” diyor.

Muhtarlık yarışını kazanan semtinin gurmesi oluyor

Oyunlaştırma projesi kapsamında her hafta yapılan muhtarlık yarışmasıyla kullanıcılar, adreslerinde bulunan semtlerden sipariş verdikçe, bu siparişleri puanladıkça, yorum yaptıkça o semtte puan kazanıyorlar. Her Pazartesi günü başlayıp her Pazar gecesi sona eren yarışmada en çok puanı toplayan kullanıcı “muhtar” rozetini kazanarak semtinin muhtarı oluyor. Muhtarlar semtlerinde listeleniyor, yorumları restoranlarda en üstte yer alıyor. Restoran listeleme sayfasında haftanın muhtarı ve siparişleri görüntülenebiliyor. Böylece diğer kullanıcılar, yeni bir semtten sipariş vermek istedikleri zaman, o semtin bilirkişisi olan muhtarın seçimlerine bakarak, en iyi ve lezzetli tercihi bu doğrultuda yapabiliyor.


Yarışma heyecanı artarak devam edecek

Projeyi geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ettiklerini belirten Yemeksepeti Pazarlama Direktörü Barış Sönmez, “Oyuna daha fazla heyecan katmak için rozetlerimizin sayısını ve görevlerimizi çeşitlendiriyoruz. Oyunlaştırma projesi başladığında 80 adet görev ve rozet varken bu sayı 100’ü aştı. Zaman zaman Dünya Kupası, iftar topu gibi özel günler için geçerli rozetler de oluşturuyoruz. Önümüzdeki hedeflerden biri de oyuna farklı seviyeler eklemek. Şu an herkes oyunu aynı seviyede oynuyor, ancak bir süre sonra farklı seviyeler ekleyerek heyecanı artırmak istiyoruz. Yıl sonunda ise “muhtarlık” yarışına katılan sayısını 1.2 milyona ulaştırarak interaktif ve eğlenceli bir sipariş deneyimi yaşayan kullanıcılarımızın sayısını artırmak istiyoruz.” dedi.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER