2017’de Twitter’a perakende markaları ve bankalara ait kampanyalar damga vurdu

Twitter, markalar için de kampanyalarını duyurabildiği, son kullanıcılarla etkileşime geçebildiği yer olarak öne çıkıyor.

Twitter, markalar için de kampanyalarını duyurabildiği, son kullanıcılarla etkileşime geçebildiği yer olarak öne çıkıyor.

2017’de popüler ve başarılı olan kampanyalarda dikkat çeken ortak özellik ise bu kampanyaları yapan markaların hızlı tüketim ve banka sektöründe faaliyet gösteriyor olmaları.

Işte o markalardan ve kampanyalarından bazıları…


1- @NescafeXpress

Hızlı tüketim deyince akla ilk gelen markalardan biri olan @NescafeXpress, Twitter’da bu sene kullanıcılar tarafından ilgi gören bir kampanyasının üçüncü serisine imza attı. #XpressleTrampa hashtag’iyle yola çıkan marka, düzenlediği yarışmayı gerçek zamanlı olarak Twitter’da da yaşattı. Bunu yaparken marka iş birliklerine ve influencer marketing kullanımına da giden NESCAFÉ Xpress, Twitter’ın kullanıcıların devam eden sohbete dahil olmalarını ve seçimleriyle seslerini duyurmalarını sağlayan “Conversational Card” özelliğini kullanarak ve Periscope’ta yapılan canlı yayınlarla da yarışmanın heyecanını dorukta tutmayı başardı. Kampanya videoları Periscope’ta toplam 2.5 milyon kişi tarafından izlendi.

2- @ElidorTurkiye

Elidor’un 2017 yılı içerisinde yürütmüş olduğu #İstediğimizgibi kampanyası sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Kadın özgürlüğünü vurgulayan ve bunu klişeleri yıkan bir dille ele alan Elidor, Twitter’da #istedigimizgibi hashtagi ile yoğun bir etkileşim yaratmayı başardı. Yaklaşık 17 bin kez kullanılan hashtag ile kampanya, günün en çok konuşulanları arasında yer aldı.


3- @OMOTurkiye

2017 yılının Twitter’da en çok konuşulan dizisi olan “İçerde” ile iş birliğine giden OMO, #anıbiriktir hashtagiyle birlikte #minikkalpleriçerde ile sosyal sorumluluk da içeren bir kampanya düzenledi. #anıbiriktir ile yapılan her paylaşımda OMO, kullanıcılar yerine de #minikkalpleriçerde projesine destek oldu. Kampanya yoğun ilgi ile karşılandı, kampanya hashtagi kullanıcılar tarafından yaklaşık 22 bin kez kullanıldı.

5- @TEB

Türkiye Ekonomi Bankası, Twitter’ın sevilen özelliği “brand emoji”yi (marka emojisi) kullandı. TFF ile iş birliği çerçevesinde Kasım ayında tenis organizasyonu düzenleyen TEB, bu etkinliği sosyal medyada duyurmak için markalara özel “brand emoji” özelliğini kullandı.


6- @DoritosTürkiye

Brand emoji özelliğini kullanan bir diğer marka ise Doritos.

7- Türk Hava Yolları @TK_TR

Türk Hava Yolları’nın desteğiyle ve @GalatasaraySK ile gerçekleştirilen, Galatasaray Twitter Blueroom’da yapılan yayın, emoji ile taçlandırıldı. Twitter’dan yapılan canlı yayını 127 bin kişi izledi.


8- @Halkbank

Anneler Günü kampanyası için Halkbank, videonun Twitter kullanıcılarının Twitter’a girdiklerinde ilk gördüğü video olarak konumlanmasını sağlayan First View özelliğini kullandı.


9- @HeadShouldersTR

Türk basketbolunun özgüven sponsoru olan Head&Shoulders Türkiye, Twitter’ın “Conversational Card” özelliğini kullandı. #KazanmakKafadaBaşlar hashtagiyle paylaşım yapan basketbol hayranları arasından maça bilet kazananlar da oldu. Conversational Card ürünü kullanılan Tweet’e 29 bin kez cevap verildi.

10- @LaysTürkiye

Sevilen cips markalarından @LaysTürkiye ise, Twitter’ın markalar tarafından ilgi gören özelliği chat bot’u kullanarak etkileşimini artırdı. Kullanıcılar 100 Lay’s tadından kendilerine uygun olanı seçerek Tweet’te beliren mesaj butonuyla “Can”a ilettiler ve sevdikleri Lay’s tadının Türkiye’ye gelmesi için “Tweet sarf ettiler.” Chat bot’la toplamda yaklaşık 72 bin kez iletişime geçildi.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER