Abraaj Group, Türkiye'nin online seyahat acentesi Biletall.com'a yatırım yaptı

Türkiye online seyahat pazarının, 2016 ve 2021 yılları arasında yıllık %20’nin üzerinde büyüme göstereceği tahmin ediliyor

Türkiye online seyahat pazarının, 2016 ve 2021 yılları arasında yıllık %20’nin üzerinde büyüme göstereceği tahmin ediliyor

  • Biletall, otobüs biletlerinde hakim konumu ve uçak, feribot ve tren biletlerinde artan mevcudiyeti ile Türkiye'nin önde gelen online seyahat acenteleri arasında yer alıyor

Büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren bir özel sermaye şirketi olan Abraaj Group, Türkiye'nin önde gelen online seyahat acentelerinden birisi olan Biletal İç ve Dış Ticaret A.Ş.'nin azınlık hissesini Anadolu Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla satın aldığını duyurdu.

İşlem, Abraaj'ın Türkiye’deki KOBİ'lerin büyümesine verdiği desteğin yansıması olarak, Anadolu'da Ankara dışında bir özel sermaye veya girişim sermayesi fonu tarafından üstlenilen ilk teknoloji yatırımı ve Anadolu Girişim Sermayesi Fonu tarafından yapılan üçüncü yatırım oldu.

2006 yılında kurulan Biletall, operasyonlarına internet üzerinden (online) şehirlerarası otobüs biletleri satarak başladı ve hızlı büyümesini sürdürerek Türkiye'nin önde gelen online seyahat acentelerinden ve bilet satış platformlarından birisi oldu. Bugün Şirket, 170'den fazla şehirlerarası otobüs şirketinin, 120'den fazla yerli ve yabancı havayolu ile yurtiçi feribot ve tren biletlerini satıyor. Online ve geleneksel seyahat acentesi satış kanallarının sayesinde Biletall, 2016 ve 2017 yılları arasında bilet satışlarında %42'lik bir artış elde etti.

Biletall’ın aynı zamanda Türkiye'de online şehirlerarası otobüs biletlerine yönelik tek global dağıtım sisteminin (GDS) geliştiricisi olması, Türkiye'nin önde gelen online seyahat acentesi olarak konumlanmasına yardımcı olmaktadır. Şirket, online uçak, feribot ve tren bileti satışlarında da konumunu hem B2B hem de B2C kanallarda hızlı bir şekilde güçlendirmektedir.

Türkiye'nin online seyahat pazarı, ülkenin büyüyen orta sınıfı, genç nüfusu, değişen tüketim alışkanlıkları ve artan internet penetrasyonu neticesinde gelenekselden online perakendeciliğe dönüşüm dikkate alındığında yatırım yapmak açısından çekici bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Online seyahat sektörü içerisinde online seyahat acente satışlarının rahatlık, karşılaştırma imkanları ve sadakat programları nedeniyle büyümesi bekleniyor. 2016 ve 2021 yılları arasında online seyahat acenteleri tarafından yapılan otobüs bileti satışlarının toplam otobüs bilet satışlarına penetrasyonunda 4 kat artış beklenmesi de bunun kanıtı olmaktadır.

Abraaj’ın Biletall ortaklığı ile hedefi, Şirket’in özellikle pazarlama, tanıtım, sadakat programı ve müşteri ilişkileri yönetimi platformunun daha da güçlendirilmesine ve katma değerli farklı hizmetlerle büyüme fırsatlarının değerlendirilmesine destek vererek, Biletall’ın Türkiye'deki online seyahat acenteleri arasındaki lider konumunu sürdürmeye devam etmesidir.

İşlemle ilgili yorum yapan Abraaj Group Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, "Bu yatırım, Türkiye’de Anadolu merkezli, hızlı ve karlı büyüyen bir teknoloji şirketi ile ortaklık yapmak açısından önemli bir fırsatı temsil ediyor. Türkiye online seyahat pazarının 2021 yılına kadar %20’nin üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor ve öngörülen bu büyüme, Biletall için önemli fırsatlar barındırıyor. Türkiye'de Hepsiburada ve Hindistan'da Bigbasket başta olmak üzere diğer e-ticaret ve online platform yatırımlarımızdan elde ettiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, Biletall'ın büyümesinde bir sonraki seviyeye geçmeye yardımcı olmak için kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz." dedi.

Abraaj Group Direktörü ve Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Başkanı Levent Yeşildağ, "Bu işlem, Türkiye'nin kalbi Anadolu'daki yüksek büyüme gösteren şirketlere yatırım yapan Anadolu Girişim Sermayesi Fonu'nun yatırım stratejisine ve kapsamına tam olarak uyuyor. Biletall, online otobüs bileti alanındaki tartışmasız liderliği ve online uçak, feribot ve tren biletleri alanında gösterdiği hızla büyümesiyle, Türkiye'de online seyahat ve turizm sektörünün önde gelen şirketi olma konumunu güçlendirmek üzere çok iyi bir noktadadır." dedi.

Biletall CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çelik, "Anadolu merkezli bir firma olarak Anadolu’daki ilk teknoloji yatırımını almış olmaktan gurur duyuyoruz. Abraaj'ın Türkiye'deki başarılı performansı ve büyüyen pazarlarda online şirketlere yönelik yatırım ve operasyon uzmanlığının derinliği ile Biletall’ın sektördeki tecrübe ve konumu bir araya gelerek şirketimiz için iyi bir sinerji oluşturacak. Abraaj'ın Biletall için doğru ortak olduğuna inanıyoruz ve önümüzdeki dönemde Abraaj ekibi ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz." dedi.

Abraaj'ın Anadolu Girişim Sermayesi Fonu (“Fon”), kişi başına milli gelirin ulusal ortalamanın %75 altında olduğu 43 şehri hedefleyerek gelişmiş seviyeye yaklaşma fırsatı ile beraber büyüme potansiyeli sunan Türkiye'nin daha az gelişmiş bölgelerinde yüksek büyüme hızına sahip olan şirketlere yatırım yapıyor. Fon, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yönetilen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamındaki G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi tarafından desteklenmektedir.

Anadolu Girişim Sermayesi Fonu'nun ilk yatırımını Türkiye'nin önde gelen yatak ve uyku ürünleri üreticisi, ithalatçısı ve perakende satıcısı olan Kayseri merkezli BRN Uyku Ürünleri’ne yapmıştı. Anadolu Girişim Sermayesi Fonu'nun ikinci yatırımı ise Ağustos 2015'te Türkiye'nin önde gelen tek kullanımlık medikal ürün üreticisi olan İstanbul ve Şanlıurfa merkezli Yu-Ce Tibbi'ye oldu.

Abraaj Group, 2007 yılından beri Türkiye'ye yatırım yapıyor ve iş ortaklığı yaptığı şirketler arasında önde gelen e-ticaret şirketi Hepsiburada, entegre lojistik uzmanı Netlog ve süt ürünleri üreticisi Yörsan Grup yer alıyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER