Apple lansmanı beni nasıl ağlattı?

Burada bol bol teknoloji dedikodusu yapacağız. Yıllarca gerek blog sayfamdan, gerekse sosyal medyadan teknoloji dünyasıyla ilgili beni ilgilendiren ne konu varsa yorumladım ve şimdi bunu uzun metrajlı olarak yapabileceğim kendime ait bir köşem var.

Burada bol bol teknoloji dedikodusu yapacağız. Yıllarca gerek blog sayfamdan, gerekse sosyal medyadan teknoloji dünyasıyla ilgili beni ilgilendiren ne konu varsa yorumladım ve şimdi bunu uzun metrajlı olarak yapabileceğim kendime ait bir köşem var.

Burada bol bol teknoloji dedikodusu yapacağız. Yıllarca gerek blog sayfamdan, gerekse sosyal medyadan teknoloji dünyasıyla ilgili beni ilgilendiren ne konu varsa yorumladım ve şimdi bunu uzun metrajlı olarak yapabileceğim kendime ait bir köşem var, lansmanları çekirdek çitleyip fütursuzca yorumlayan biri olarak bundan daha güzel bir şey düşünemiyorum açıkcası...

 

Ulusal iPhone günü

Amerika'da 2 senedir 21 Eylül'ün "Ulusal iPhone Günü" olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Her güne bir anlam yüklemeyi sevdikleri için (23 Mayıs'ta "Ulusal Buzlu Kahve Günü" kutluyorlar mesela, düşününce mantıklı aslında) 2 senedir yeni iPhone'lar 12 Eylül'de tanıtıp 21 Eylül'de Amerika'da satışa sunulduğu için 21 Eylül'e de bu sene "National iPhone Day" demeye başladılar, seneye de aynı tarihte satışa sunulursa muhtemelen resmiyete kavuşur artık.

 

Sürpriz güncelleme

Hayır yeni iPhone'lardan veya iOS 12'den bahsetmiyorum... Eskiden yeni ürün çıkmadan önce Apple Store sayfası bakıma alındığında "Ne çıkacak acaba?" diye düşünüp heyecanlanırdık, 2 seferdir gelecek zamları düşünerek sayfayı korka korka yeniliyorum ve ne yazık ki korkularım her seferinde doğru çıkıyor... Son dönemde tüm ürünlerde olduğu gibi Apple ürünlerinde de hepimizi hüngür hüngür ağlatan zamlara şahit olduk maalesef.

 

Yüzünüzü güldürecek yatırım tavsiyesi

Yeni iPhone çıkınca eskisinin ucuzlaması durumunu zaten sanırım hiç yaşamamıştık ama eskiden hiç olmazsa eskisi aynı fiyatta kalıyor, yenisi zamlı çıkıyordu böylece yenisi gelene kadar bekleyip en azından karşılaştırıp karar verebiliyorduk ama artık o da imkansız, yeni modeller çıkınca eskileri bile zamlandı bu sene.

Bu yüzden gelecek sene iPhone alacaklara lansman tarihinden bir gün önce gidip bir iPhone almalarını ve lansman günü yeni telefon çıktığında beğenirlerse aldıkları telefonu iade edip yeni çıkanı almalarını tavsiye edeceğim artık. Yeni çıkanı beğenmeyip lansmandan önce aldığınız telefonu kullanmaya karar verirseniz de zamsız fiyattan almış olacağınız için yeni fiyatlara bakıp gülersiniz hem. Böyle yatırım tavsiyesini de danışman tutsanız alamazsınız bu arada onu da söyleyeyim.

YouTube kanalları ve bloglar Haziran ayından itibaren yeni iPhone almamamız konusunda bas bas bağırırken ben bu köşe yazım itibarıyla bu durumda bir değişiklik olana kadar tam tersini iddia etmeye devam edeceğim, eee bu da bizim ülkemizin farkı olsun artık.

 

iPhone XS almamak için 5 mükemmel sebep

İnternette sızan görüntüler daha önce yeni iPhone modellerini bu kadar detaylı göstermemişti, bu sene neredeyse her şeyi sunumdan haftalar önce öğrendik, o yüzden bu seneki sunumu o kadar heyecanlı izleyemedim. Yeni iPhone XS ve XS Max, X'un üzerine gayet normal güncellemeler olarak sunuldu ve hala ne ismine ne cismine hiçbir anlam veremediğim iPhone XR tanıtıldı. Burada teknik detaylara çok fazla inmeyeceğim ama özellikle 2017 model iPhone'ları kullananların içini rahatlatmak amacıyla bu 5 önemli gerekçeyi sizinle paylaşmaya karar verdim:

 

1. Ciddi Pahalı: Bu mevzu artık bizi gerçekten aştı, iPhone XS'in 999 dolardan başlıyor olması ABD'de de bir sürü tepkiye yol açtı. İzlediğim birçok videoda "O paraya araba alırız" lafını duyduktan sonra bu ifadenin sadece Türklere özgü olmadığını da anladım, biraz içim rahatladı açıkçası. Türkiye fiyatlarından bahsetmek bile istemiyorum, bu yazıyı yazdığım tarihte henüz açıklanmadı ama sanırım hiç açıklanmasa hepimiz için daha hayırlı olacak gibi...

 

2. "S" Anlamını Yitiriyor: 3GS modeliyle "Speed (Hız)" olarak hayatımıza giren S modelleri yıllarca bir önceki yılın üzerine eklenen yeni ve daha hızlı donanım güncellemeleri olarak iPhone'larda karşımıza çıktı. Bunların aksine bu seneki iPhone XS'de yapılan GeekBench testlerinde iPhone X ile aradaki fark geçen senekiler kadar dramatik görünmüyor, yani en azından X kullanıcılarının içi bu sene de rahat olabilir, telefonunuz hala yeni, hatta iOS 12 ile daha da hızlanacak.

 

3. Fark Yaratan Özellik Yok: 3GS ile video, 4S ile Siri, 5S ile Touch ID, 6S ile 3D Touch gibi benzersiz S modeli özellikleri XS'te karşımıza çıkmadı. "X'dan ne farkı var?" diye soranların suratına tokat gibi inecek bir cevabımız yok bu sene anlayacağınız.

 

4. Eski Telefonlarınız Hızlanacak: Apple iOS 12'yle birlikte iPhone 5s ve üzeri tüm iPhone'ların hızlanacağı vaadinde bulundu, o yüzden telefonunuzun bataryasını yenileyip temiz bir iOS 12 kurulumu yaparak yepyeni ufuklara yelken açabilirsiniz.

 

5. Pahalı Demiş Miydim????

 

Olalım bakalım… Apple

Bu ay Smartphone Tycoon diye bir uygulamaya fena bağımlı oldum. 50 milyon dolarlık bir firma olarak başladığınız maceranızda çeşit çeşit akıllı telefonlar üretiyor, istediğiniz gibi iç dış tasarlıyor ve kendi stratejinizi belirleyerek satış yapıyorsunuz. Telefon üretimiyle elde ettiğiniz birikim ve gelirle de kendi işletim sisteminize yatırım yapıp geliştirerek pazara hakim olmaya çalışıyorsunuz. Akıllı hamlelerle ayakta kalıp iflas etmemek de tabii ki hedeflerimiz arasında, bir nevi hayatta kalma oyunu da diyebiliriz aslında. iOS ve Android'te bulunuyor, eğlencelik, klasik bir tycoon oyunu ama bir göz atmaya değer bence.

 

Yeni mağazalar, yeni heyecanlar

Bu ay Türkiye'ye ilk Xiaomi mağazası açıldı. Henüz ziyaret etme şansım olmadı ama incelediğim kadarıyla aradığımız ve bulamadığımız çoğu ürünü güvenilir bir kaynaktan alabilme şansımız var artık, bu beni sevindirdi. Xiaomi zaten benim için Android dünyasında ilk 3'e girer, diğer ürünlerini de incelemek için en kısa sürede mağazayı ziyaret etmem gerekiyor artık.

Amazon da sessiz sedasız Türkiye'ye giriş yaptı ve mağazaları güzel indirimlerle açtı ama ürün çeşitliliğinin artması gerekiyor. Kindle ve AmazonBasics ürünleri gelmeden benim için Amazon tam anlamıyla açılmış sayılmaz, ama şu anda aradığınız bir ürün varsa kontrol etmenizi tavsiye ederim, bazı ürünler cidden güzel indirimliydi.

Eylül ayı teknoloji dünyası için her zaman olaylı bir ay oluyor ama bu sene ekonomi tadını çıkarmamıza pek müsaade etmedi gibi. Yeni cihazlara ülkece tepkilerimiz ne olacak, Xiaomi ve Amazon dertlerimize derman olabilecek mi ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER