Audi, üretimde yapay zekadan yararlanmaya başladı

Audi,

Audi, "Makine Öğrenmesi" teknolojisini kullanan nadir firmaların arasına ismini yazdırdı.

Her geçen gün zorlaşan, araçların testleri için kesin çözüm yoluna gitmeyi düşünen Audi, araç yapımında kullanılan sac presler için "Makine Öğrenmesi" (Machine Learning) teknolojisini kullanmaya başladı. Araç yapımında hangi parçada defo olduğu veya hangisinin yanlış ve çizikler barındırdığını kolayca bulabilmesini sağlayan kameralarla donanmış olan teknoloji, hatasız ve kesin bir sonuç veriyor.


"Deep Learning" (Derin Öğrenme) prensibine bağlı olan yeni uygulama, Audi çalışanları tarafından yüklenen milyonlarca örnek fotoğraf sayesinde yeni oluşabilecek, bilinmeyen sorunları bile önceden tespit edebiliyor. Audi Ekibi, Ingolstadt’taki pres atölyesinden elde edilen birkaç terabaytlık örnek görsellerdeki hataları, piksel hassasiyeti ile sisteme “öğretmeyi” başardı. Yazılıma, herhangi bir fotoğraf örneğine gerek kalmadan, oluşabilecek olan hataları öngörebilmesi sağlandı. 

Öyle ki Audi yetkililerine göre, Yakın gelecekte, ML kullanılarak gerçekleştirilen kalite kontrol süreci, akıllı kameralar kullanılan mevcut sistemin yerini alacak. Ayrıca, ML yaklaşımı yeterli sayıda veri havuzu oluşturulduğunda, boya atölyelerinde hatta montaj sürecinde de kullanılabilecek. 


Kaynak: www.ntv.com.tr

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER