Benim Hatamdı!

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  May.01, 2018, 13:58
Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook, geçtiğimiz aylarda çarpıcı bir skandal yaşayarak gündeme geldi. Skandala göre platform, kullanıcılarının verilerini etik olmayan bir şekilde şirketlerle paylaşıyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook, geçtiğimiz aylarda çarpıcı bir skandal yaşayarak gündeme geldi. Skandala göre platform, kullanıcılarının verilerini etik olmayan bir şekilde şirketlerle paylaşıyor.

Sevgili Brand Age okuru,


Yalnızca şirketlerle sınırlı kalmayan bu iddiaların alevlendiği asıl nokta ise 2016 yılındaki ABD seçimlerinde bu verilerin Trump’ın Başkanlığı için etkili olması. Yabancı basında konuyla ilgili birçok şey duyduk ancak en kısa haliyle sizlere açıklamam gerekirse, Facebook’un bizimle ilgili sahip olduğu tüm verileri düşünün: yazdığımız her durum bildirisi, her Messenger sohbeti, oturum aç-tığımız her konum, yüklediğimiz tüm fotoğraflar... Bir şey yazmaya başlayıp sonra vazgeçip silsek bile Facebook bu verilerin tamamını analiz edip bizim datamızı oluşturuyor ve bizi kategorize ediyor.

Kategorize edildiğimizde de markalar ve şirketler için eşsiz bir data haline geliyoruz. Anlayacağınız üzere, ücretsiz kullandığımızı sandığımız bu platformları aslında kişisel verilerimizle ödeme yaparak kullanıyoruz. Bunu hemen her sosyal medya platformu yapıyor. Ancak Facebook’un yaşadığı krizin skandal boyuta ulaşmasının en önemli sebebi, kişisel verilerimizin bu defa hem daha geniş bir ihlale uğraması hem de ülkelerin geleceğini belirleyen siyasi amaçlar için psikolojik manipülasyon unsuru olarak kullanılması.

Skandal platformun Kurucusu ve CEO’su Zucberg’i mahkeme salonuna götürdü ve senato karşısında soğuk terler dökmesine sebep oldu. Dünya gündemine bomba gibi düşen bu olayı kapağımıza taşıdık.

Markalar gençlerin gönüllerini fethetmek için adeta bir yarış halindeler. Zirveye çıktıkları anda bile orada ne kadar kalıp kalmayacakları belirsiz çünkü gençlerin satın alma tercihleri her ne kadar markaya aşkla bağlansalar çok hızlı değişebiliyor. Xsights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, The Brand Age için özel olarak gerçekleştirdiği ‘’Gençlik, Aşk ve Marka Algı Araştırması’’ ile gençlerin hem gönlüne giden hem de gönlünde yer eden markaları araştırdı. Üç yıldır gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada gençlerin kalbini kazanan markalar sayfalarımızda sizleri bekliyor.

Markalar ve marka yüzleri ile birlikte kampanyanın arka planına dair yaptığımız söyleşi serimizde bu ay enerjisiyle ve güleryüzüyle etrafına ışık saçan güzeller güzeli Müge Boz yer alıyor. Gliss’in gençleşen kimliğinin yeni yüzü Müge ve Gliss’in Marka Müdürü Hande Özusta ile bu iş birliğinin detaylarını siz okurlarımızla buluşturduk.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay Diriliş Ertuğrul dizisinin Yapımcısı ve Senaristi olarak tanıdığımız Mehmet Bozdağ yer alıyor. Rating listelerinin zirvesinden düşmeyen dizinin başarısının sırlarını ve ülkemiz dizi sektörünün sorunlarını konuştuk. Bir yapımcı ve senarist olarak sektöre geniş bir çerçeveden bakabilme fırsatı olan Bozdağ, başrol oyuncuların devasa ücretler almasını yanlış bulduğunu söylüyor.

Yine geçtiğimiz aylarda geride bıraktığımız Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’a 11 sezondur isim sponsoru olan Mercedes-Benz’in sponsorluğunu ve bu sponsorluğun İstanbul markasına sağladığı faydaları markanın Otomobil Grubu Direktörü Şükrü Bekdikhan ile konuştuk.

Adba International her ay bize özel hazırladığı Marka Derbileri analizinde bu ay Türk futbolunun 3 dev kulübünün sosyal medya performansını inceliyor. Yine Skala Medya’nın hazırladığı Sektör Analizi, ilham veren köşe yazıları ve markaların dünyasından gelişmeler sayfalarımızda yer alıyor.

Dijital dünyayı seven okurlarımız için Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER