Black Friday'de en çok ziyaret edilen eticaret siteleri açıklandı

Gemius, Black Friday'de en çok gerçek ziyaretçiye ve reklam görüntülenmesine erişen e-ticaret sitelerini açıkladı.

Gemius, Black Friday'de en çok gerçek ziyaretçiye ve reklam görüntülenmesine erişen e-ticaret sitelerini açıkladı.

Tüm dünyada indirim fırsatlarıyla hem tüketicilerin hem de markaların haftalar öncesinden planlamalarında önemli yer tutan “Black Friday”, yani 23 Kasım günü, bu yıl Türkiye’de de internette ve alışveriş merkezlerinde eşine az rastlanan manzaralar ortaya çıkarttı. Tüketiciler AVM’lere açıldığı gibi hücum ederek indirimli ürünleri kapmaya çalıştılar. E-Ticaret sitelerinde de internet kullanıcıları fırsatlardan yararlanmak için birbirleriyle yarıştılar ve bu durum IAB Internet Ölçümleme Araştırması’nda trafik yoğunluğu olarak istatistiklere yansıdı: 23 Kasım günü PC platformunda en fazla ziyaret edilen 20 site arasında 3 E-Ticaret sitesi bulunuyor.


İşte Kara Cuma'da en fazla gerçek ziyaretçiye ulaşan 5 E-Ticaret sitesi:


Cyber Monday
 olarak adlandırılan ve Black Friday’i takip eden Pazartesi günü sanal ortamda yine büyük indirimlerin yapıldığı bir tarih. 26 Kasım’a gelen Cyber Monday’de ise E-Ticaret sitesi olarak sadece Gittigidiyor en çok ziyaret edilen ilk 20 internet sitesi arasına girebildi.

Cyber Monday'in en büyük ziyaretçi kitlesine ulaşan 5 E-Ticaret sitesi:


Reklamveren tarafından baktığımızda ise Trendyol, Sahibinden, Hepsiburada, Morhipo, Mediamarkt gibi E-Ticaret sitelerinin yanısıra Black Friday’de en fazla görüntülenen kampanyaya sahip markalar arasına otomotiv üreticisi Ford, Halkbankası ve turizm sektöründen Prontotour da girmeyi başardı. Karşılaştırma yaptığımızda Black Friday’in  etkisini görmek daha kolay olacaktır: Gemius AdReal verilerine göre 23 Kasım tarihinde en çok izlenen 10 reklamverenden 6 adedi E-Ticaret sitesiyken bir önceki haftanın aynı gününe baktığımızda ilk 10’da sadece 3 E-Ticaret sitesi görünüyor.


Gelelim Cyber Monday’e, en fazla gösterime sahip 10 reklamveren arasında 2 adet E-Ticaret sitesi olurken alışılmışın dışında bir trafik göze çarpmıyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER