Chrome, reklamları engellemeye hazırlanıyor

Google, kaynak tüketimi yüksek olan reklamları Chrome üzerinde engellemeye başlayacak.

Google, kaynak tüketimi yüksek olan reklamları Chrome üzerinde engellemeye başlayacak.


Google, bugün yaptığı açıklamada Ağustos 2020 itibarıyla kaynak tüketimi yüksek olan reklamları Google Chrome’da engellemeye başlayacağını açıkladı. Bu karar, kripto para madenciliği yapan, kötü programlanmış ya da optimize edilmemiş reklamları da kapsayacak. 

Chrome’un bu reklamları engelleme kararının sebebi olarak ise bu reklamların batarya ömrünü kısaltmalarını, zaten yoğun olan hatları daha da ağırlaştırmalarını ve masraflı olmalarını gösterdi. Engellemeye nasıl karar verileceği ise bilinmiyor.Bu noktada hangi reklamların engelleneceğini belirlemek için firmanın önünde üç farklı kıstas bulunuyor. Bunlar 4 MB ağ verisi kullanılması, herhangi bir 30 saniyede 15 saniye işlemci kullanılması veya toplam 60 saniye işlemci kullanımı olarak gösteriliyor.

Google Chrome aslında kendi içinde bir reklam engelleme özelliği barındırıyor. İki yıl önce Coalition for Better ADs ile bir iş birliği yapan firma, reklam kalitesinin artırılması için standartları belirlemişti. Google, kendi reklamları da dahil olmak üzere herhangi bir uyumsuzluk gösteren reklamları engelliyor.

Firmadan gelen açıklamaya göre her 300 reklamdan yalnızca 1 tanesi bu şekilde aşırı kaynak tüketiminde bulunuyor. Yani reklamlar açısından çok da fazla bir şey değişmeyecek, en azından ciddi bir değişiklik olmayacak.

Google sadece kaynakları sömüren reklamların önüne geçmeyi amaçlamıyor. Reklam üreticilerine ve araç geliştiricilerine de kendi reklamlarının bu limitler içerisinde verimli çalışabilmesi için hazırlık yapma süresi veren firma, böylece daha verimli ve sıkıntısız bir sürece geçişi hedefliyor.

Kaynak: Webtekno

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER