Dünyaca ünlü markaların isim ve logolarının esin kaynakları

Dünyaca ünlü markaların, logo ve isim çalışmalarındaki ayrıntılar oldukça ilgi çekici...

Dünyaca ünlü markaların, logo ve isim çalışmalarındaki ayrıntılar oldukça ilgi çekici...

Global şirketlerin logo ve isimleri kendileri için çok önemlidir. Tüm dünyada kolay tanınmak, akla gelen ilk marka olmak çoğu zaman markanın logosu ve ismiyle doğru orantılıdır. Akılda kalıcı bir logo ve kolay telaffuz edilen bir şirket ismi bulmak gerçekten zordur. 

İşte bu büyük markaların logo ve isim çalışmalarındaki küçük detayları öğrenmenizi sağlayacak bir liste:

StarbucksKahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville'in ünlü romanı Moby-Dick'teki ‘starbuck' isimli karakterden esinlenerek aldı.


AppleLogo hakkında 2 iddia var. Biri Enigma şifrelerini çözen ve bilgisayarın babası sayılan dahi matematikçi Alan Turing'e atıfta bulunduğudur. Zira Turing, siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etmiştir. Zaten logonun ilk halinde gökkuşağı renkleri de vardı. Bir diğer iddia ise Ron Wayne tarafından Isaac Newton'un kafasına düşen elmayı imgeleyerek tasarlanmıştır. Daha sonra sembolün kirazla karışmaması için ısırık detayı eklenmiştir.


Alfa RomeoAlfa Romeo amblem tasarımı, Italya'nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafına dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti ailesi'nin armasından alındı.


AmazonJeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını tercih etti. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon'da karar kılan Bezos bu şekilde şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.


BMWBMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılından bu yana uçak ve motor üreten BMW, amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor... Daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.


VodafoneVodafone İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data) ve telefon (telephone) kelimelerinden aldı.


IKEAIKEA’nın adı, İsveçli kurucusunun isminin baş harfleri olan I ve K ile büyüdüğü yer olan Elmtaryd Çiftliği (E) ve Agunnaryd (A) Köyü’nden geliyor.

 

GoogleAmerikalı iki üniversite öğrencisi L. Page ve S. Brin, internetteki verilerin sınıflandırılarak bilgiye ulaşılmasını kolaylaştırmak konusunda hemfikirdi. 1998’de 3 kişiden oluşan şirketin merkezi bir evin garajıydı ve aynı yıl PC Magazine’in en iyi 100 internet sitesi sıralamasına giren Google kurulmuş oldu. Yazar D.A. Vise, Googol’un yanlış yazılması sonucu Google isminin ortaya çıktığını belirtiyor. Googol matematikte 10 üzeri 100’e, yani 1 googol ‘1’ rakamının yanına 100 tane sıfır eklenince oluşan sayıya eşit.

 

LEGOOyuncak üreticisi 'Lego'nun ismi Dancada 'iyi oyna' anlamına gelen 'legt godt' deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de 'birleştiriyorum' anlamına geliyor.

 

SonyElektronik devi Sony’nin ismi Latince ses (sonus) ve İngilizce ‘evlat’ (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

 

AdidasSpor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler'ın takma adı 'Adi' ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden aldı.

 

AdobeGrafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, isminin kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER