Duygusal tüketim deneyimi oluşturmak -2

Martin Lindstrom
Martin Lindstrom
  Ağu.02, 2016, 17:24

Paul Garrison

ÜÇÜNCÜ ADIM – Ne?

Tüketim deneyimi

Eşsiz bir alışveriş deneyimi yaratmak demek, doğru zaman ve yerde doğru marka mesajını vermek demektir. Bunu yapabilmek için, müşterilerin değişik kanallardayken içinde bulundukları farklı zihniyetleri anlamamız gerekir. Zihniyet, ürünün nerede tüketildiklerine göre değişiklik gösterir (Örneğin; insanların bir restoranda bira siparişi vermeleri ile diskoda bira tüketmeleri arasındaki zihniyetleri farklıdır). Tüketicilerin insan olarak kim olduğunu bilmemiz, dünyayı onların gözünden daha iyi görmemizi ve değişik kanallardaki yönelimlerini daha iyi anlamamızı sağlar. Yarattığımız mesaj ile müşterilerimizle duygusal bağ kurarak satın almayı tetiklememiz gerekir. Müşterinin bütün hayatı ile bağlantılı olan gerilim noktalarından yola çıkarak, kanal deneyiminin marka pozisyonundaki etkisi ile birlikte, yaratıcı ajansa alışveriş yapan kişinin spesifik an ve yerde marka mesajı aldığında ne Düşünmesi, Hissetmesi & Yapması gerektiğini anlatılabilmelidir.

grafik1

grafik-2

DÖRDÜNCÜ ADIM – Nasıl?

İcra – Perakendeci Kimliği

Etkili ve verimli olabilmek için, satış gücüne verilen talimat sadece öngörülü değil, aynı zamanda yapılabilir de olmalıdır. Bir kanal özelindeki icra rehberi, mağazalarını tamamıyla ve uygun şekilde aktif hale getirmek üzere satış takımına olanak sağlamalıdır. Tüm perakendeciler için aşağıdaki bilgileri içeren bir sayfalık doküman derlenmelidir:

Müşteri öngörüsü –spesifik kanal ile ilişkili

Müşteri deneyimi – Düşün, hisset, yap

Öncelikli dokunma noktaları – menü, üniformalar, peçeteler, vs.

Stok Tutma Birimleri – Hangi tüketim fırsatlarına göre hangi ürünler, markalar ve paketler öne çıkartılmalıdır

Mesaj

Promosyon – Mağazada belli bir süre (icra takvimi) geçtikten sonra aktifleştirilecek olan; müşteri hedeflerinin yaşam tarzı ihtiyaçları, değer ve tutumlarıyla son derece ilişikli olacak ve anlamlı marka ilişkisi kurulması sağlanacak promosyonlarının bir listesi

Fiyat – ürün reklamı yokken takip edilecek esaslar

iStock_92431411_MEDIUM

Sonuç olarak mağaza, marka geliştirme sürecinde doğru anı temsil etmektedir. Pazarlamacılar da, birinci tercih olabilmeleri için müşteriler ile duygusal bağ kurmalıdır. Duygusal bağ kurulması, hem firmalar hem iş sahipleri için kazan-kazan durumudur. Bunu yapmanın tek yolu da, hedefi derinlemesine anlamak ve spesifik satın alma ve/veya tüketim fırsatları yaratarak müşterilerin gerginliğini serbest bırakacak ve ihtiyaçlarını gidermelerine olanak sağlayacak güçlü bir mesaj oluşturmaktır.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER