Erkeksen Alma

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Mar.01, 2018, 13:47
Kadınlar ne yazık ki iş hayatından sosyal yaşama toplumun her kesiminde ‘hala’ ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kalıyor.

Kadınlar ne yazık ki iş hayatından sosyal yaşama toplumun her kesiminde ‘hala’ ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kalıyor.

Sevgili Brand Age Okuru,

Toplumda bu durumu aşmak sosyolojik birlik ve bütünlüğe ihtiyaç duyduğu için daha fazla zaman gerektirse de, iş hayatında bu anlamda daha hızlı yol katedi- yoruz. Şirketler ve markalar artık bu konuda daha duyarlı ve kadın çalışanlara onların iş hayatındaki varlığını sürdürebilmesi, iş ve ev yaşamı arasındaki dengeyi kurabilmeleri için özel uygulamalar ve şartlar sağlıyor. Esnek çalışma saatleri, çocuklu çalışanların veli toplantılarına katılımının yıllık izinden düşmemesi, hamilelik sonrası işe dönüşte koçluk ve mentorluk hizmeti bunlardan yalnızca birkaçı. Fakat üzülerek belirtmek isterim ki The Economist dergisinin geçtiğimiz ay yayınladığı Cam Tavan Endeksi’ne göre Türkiye sıralamadaki 29 ülke arasında 27. sırada bulunuyor. Üçüncü sırada yer alan İzlanda 1 Ocak’tan itibaren işverenlerin aynı eğitim tecrübesine sahip erkek çalışanlara kadın çalışanlardan daha fazla ücret vermesini yasakladı. Umuyorum bu davranış ülkemiz başta olmak üzere tüm diğer dünya ülkelerine örnek olur. Kadınlarımıza adadığımız bu sayımızda, kapak konumuzda sözü, iş dünyasındaki cinsiyetçi tüm engellemelere ve sorunlara rağmen başarılarıyla hak ettiği yere gelmiş rol model kadınlarımıza verdik. Bizler için kadınların hem toplumsal hem iş hayatında yaşadığı sorunları ve çözümleri kendi sözcükleriyle anlatıp, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel mesajlarını verdiler.

Türk markalarının birçoğu her ne kadar ülkemizde kendi yapılanmasını oturtmuş ve kendini kanıtlamış olsa da dünya sahnesinde yeterince yer almıyor. Birkaç tanesi dışında global arenada bilinen ve tanınan yerli markamız yok. Bu durum yalnızca markaların suçu da değil. Farklı bir kültürün tüketicisine hitap etmenin inceliklerinin yanı sıra, o kültürle uyum içerisinde lokal bir strateji ile ilerlemek de büyük önem taşıyor ve beceri istiyor. Kurucu ortaklarından olduğum Global Club ile sorumluluk ve minnet duygumuzla ‘öncelikli olarak Türk markalarımıza’ bu noktada yardımcı oluyor ve onların yurtdışındaki markalaşma yolculuklarına eşlik ediyoruz. Profesyonel bir ekip ile ilk durağımız olan Londra’nın en gözde noktalarında onlara mağaza imkanı sunuyor ve onları dünya vitrinine yerleştiriyoruz.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay WPP Türkiye Ülke Başkanı Demet İkiler’i konuk ettik. WPP Türkiye, reklamcılık sektöründeki birçok etkinliğe hali hazırda destek veriyor ancak geçtiğimiz yıldan beri düzenlediği Cofuture İnovasyon Zirvesi ilk kez kendi bünyesinde yer alıyor. Bu sene ikinci defa düzenlenecek zirvede markalar onların ihtiyaçlarına gerçekten çözüm olabilecek girişimlerle bir araya gelecek. İkiler’den bu seneki zirvenin detaylarını ve bizi bekleyen yenilikleri dinledik.

Geçtiğimiz aya dair reklamcılık sektörünü ilgilendiren bir diğer organizasyon da Super Bowl oldu. Markaların dünya sahnesinde boy göstermek için ödediği ücretler her geçen yıl dudak uçuklatıyor. Sizler için bu yılki organizasyonda en çok dikkat çeken ve konuşulan reklamları derledik. Adba International her ay bize özel hazırladığı Marka Derbileri analizinde bu ay giyim sektörünün iki devi Mavi ve Koton’un sosyal medya performansını inceliyor. Bu ay yine ilham veren köşe yazıları, markalarından dünyasından haberler, genç bakış köşemiz sayfalarımızda yer alıyor. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor ve hemcinsim iş dünyası liderlerinin ve çalışanlarının yılın her günü aynı duyarlılıkla devam etmesini umuyorum.

Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER