#EvdeKal

Onur Gürler
Onur Gürler
  Nis.01, 2020, 12:36
Tüm ülke ve dünya olarak çok enteresan bir sınavdan geçiyor gibiyiz. Yapmamız gereken tek şeyin mümkün olduğunca evden çıkmamak olması gereken bu dönemde ortak bir mantık oluşturmak için insanları eve girmeye ikna etmenin zorluğu beni şaşırtıyor.

Tüm ülke ve dünya olarak çok enteresan bir sınavdan geçiyor gibiyiz. Yapmamız gereken tek şeyin mümkün olduğunca evden çıkmamak olması gereken bu dönemde ortak bir mantık oluşturmak için insanları eve girmeye ikna etmenin zorluğu beni şaşırtıyor.

Bu virüsün bahar aylarında ortaya çıkmış olmasından kaynaklandığını düşünsem de tüm mevsimsel gerçekleri bir kenara bırakıp gerçekten kendimizi koltuğa zincirleyebilir miyiz acaba? Hayır olaya teknolojik açıdan baktığımızda da gerçekten teknolojinin tüm nimetleri şu anda evde kalmamız için bize hizmet ediyor. Bütün online içerik platformları, spor uygulamaları, online alışveriş platformları… Gördüğüm kadarıyla hepsi evde kalma sürecimizi kolaylaştırmak için var gücüyle çalışıyor, indirimler falan yapanları da gördüm. Saçma sapan challenge’lar yapmak yerine “her gün bir sezon dizi izleme challenge” falan yapsak acaba daha mı etkili olur? EVDE KALABİLİR MİYİZ LÜTFEN?

 

Tablet Nedir, Ne Değildir?

 

Tabletlerin dizüstü bilgisayarların yerini alma çabasını senelerdir uzaktan çekirdek çitleyerek izliyorum. Bu yönde çok olumlu adım atılmış olsa da mobil işletim sistemlerine sahip tabletler benim gözümde video izleme, oyun oynama ve günlük işleri halletme cihazından öteye gidemiyor. Bu kötü bir şey mi? Asla değil. Eski kafalı mıyım bilmiyorum ama hafif, ergonomik, ekran-kasa oranı iyi, güzel ses çıkışına sahip ve çok büyük olmayan bir tablet benim gözümde performans canavarı, klavyeli ve dizüstü bilgisayarların yerini almaya niyetli bir tabletten çok daha kullanışlı bir yere sahip.

 

Lenovo Yoga ailesinin Smart Tab adlı ürününü inceleme fırsatı buldum. İncelediğim ürün YT-X705F model numarasına sahip, işlemci olarak Qualcomm Snapdragon 439, ayrıca 4 GB RAM, 10,1 inç 1920 x 1200 piksel 224 PPI ekran, 8 MP arka, 5 MP ön kamera özellikleri sunuyor. Oldukça mütevazı özelliklere sahip bu cihazın farkını tasarımı belirliyor. “Yoga” ailesinin her üyesinde olduğu gibi bu cihaz da farklı kullanım şekilleri sunuyor. Bu kullanım şekilleri cihazın kendisi tarafından değil, arka kamera modülüne dahil olan küçük bir kısımla sağlanıyor. Bu küçük kısım, kameranın hemen altındaki bir düğmeyle açılıp bir stant görevi görebiliyor, ayrıca daha da açılarak cihazı duvara asabileceğiniz bir askı olarak bile kullanılabiliyor.

 

Yine bir Yoga klasiği olarak cihaz alışılmışın dışında bir biçime sahip. Gittikçe incelen bir tasarıma sahip cihazın kalın kısmı silindirik bir yapıya sahip ve bu yapı sayesinde Dolby Atmos destekli JBL hoparlörlerden iyi bir şekilde verim alınıyor. Ayrıca bu silindir kısım, cihazı standla kullanmadığınız zaman ergonomik bir tutuş da sağlıyor.

 

Snapdragon 439 işlemciye sahip bu cihaz bir performans canavarı olduğunu iddia etmese de Netflix, YouTube, web işleri gibi benim bir tabletten beklediğim görevleri rahatlıkla yerine getiriyor, bunları yaparken de farklı ve ergonomik kullanım şekilleri ve üst düzey Dolby Atmos ses desteği sunuyor. Güç isteyen işler için hâlâ dizüstü bilgisayarların kullanılması gerektiğini düşündüğüm için benim bir tabletten beklediğim tüm işleri rahatlıkla yerine getiren Yoga Smart Tab bence şu anda 10 inç ekranlı bir tablet satın almak isteyenlerin bakması gereken bir model.

Küçük Apple Sürprizleri

 

Bu yıl malum sebeplerden dolayı mart konferansı yapılmasa da Apple ürünlerinde 3 yeni güncelleme sunduğunu açıkladı. Bunlardan ilki, iPhone 11 kamera sistemi, LidAR tarayıcısı ve A12Z işlemciyle güçlendirilmiş yeni iPad Pro ve yanında sunulan yeni Magic Keyboard. Daha önce de bahsettiğim gibi iPad Pro, Apple’ın tabletlerin dizüstü bilgisayarların yerini alma sürecinde öne sürdüğü silahlardan biri. Yeni güncellemeyle trackpad ve tam işlevli mouse desteğini de alan yeni iPad Pro serisi MacBook’ların tahtına oturacak mı bilemem ama bu yenilikler sayesinde iPadOS her geçen gün masaüstü işletim sistemlerini tahtından etmeye yaklaşıyor diyebiliriz.

 

Bir diğer yenilik MacBook Air’lara yapıldı ve yeni MacBook Air’lar daha güçlü işlemcilerle, ayrıca yeni (eski?) makas sistemli Magic Keyboard’larla güncellendi. Apple’ın fiyat-performans alanında en iyi görülebilecek MacBook serisi artık çok daha iyi hâle geldi, benim gözüm hala 13 inçlik MacBook Pro modellerinde zira kelebek sistemli klavyeye sahip tek model 13” MacBook Pro kaldı, güncellenmesi ve yenilenmesi yakındır diyebiliriz.

Mac Mini serisi de güncellenerek giriş modeli 128 GB yerine 256 GB depolama alanıyla sunulmaya başladı. Farklı bir güncelleme maalesef yapılmadı, belki yaza yeni bir donanım güncellemesi gelebilir iMac modelleriyle birlikte.

 

Sessiz sedasız ama güzel gelen ürünlerle Apple bahar sezonuna giriş yaptı. Süreç nasıl ilerleyecek bilmiyorum ama böyle giderse bir süre daha sessiz sedasız tanıtılan ürünler göreceğiz gibi geliyor. Evlerimizden takibe devam!

 

 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER