Facebook yeni şirket logosunu tanıttı

Facebook şirket ve sosyal medya platformu logolarını birbirinden ayırma ve şirket logosunu büyük harfe dönüştürme kararı aldı.

Facebook şirket ve sosyal medya platformu logolarını birbirinden ayırma ve şirket logosunu büyük harfe dönüştürme kararı aldı.


Facebook yönetimi, sosyal medya uygulamasının küçük harfli logosunun dışında kurumsal yani şirket için ayrı bir logo belirleme kararı aldı. Buna göre Facebook şirketinin logosu sosyal medya uygulamasının facebook şeklinde yazılan logosunun aksine büyük harfli yani FACEBOOK şeklinde yazılacak. Ayrıca Facebook şirketinin çatısı altında bulunan Whatsapp ve Instagram gibi uygulamalın her birinde görünecek olan büyük harfli logo, gösterildiği platformda da o uygulamanın rengini alacak. Örneğin FACEBOOK logosu Whatsapp için yeşil renkli, Instagram için ise mor ve turuncu renkli olacak. Her ne kadar şirketin Pazarlama Şefi Antonio Lucio, "Facebook şirketimizi, Facebook'tan gelen ürünler konusunda daha net olmak için yeniliyoruz. Yeni şirket logosunu tanıtıyoruz ve Facebook'un daha da ayırt edilmesini sağlıyoruz" diyerek platformu Whatsapp, Instagram gibi diğer platformların bir üst pozisyonuna taşımak için logo değiştirdiklerini söylese de uzmanlar bu değişikliğin arka planında daha derin bir anlam olabileceğine dikkat çekiyor.

Facebook'un özellikle son dönemde data gizliliği ve güvenilirlik konusunda ciddi sorgulamalara maruz kaldığına dikkat çeken tipografi uzmanları, büyük harfli logo ile FACEBOOK'un güvenilirlik konusunda daha inandırıcı bir algı yakalama peşinde olduğunu düşünüyor.

Yani şirket yönetimi, yeni logo için "berraklık", "iyimserlik" ve "empati" kavramlarını kullanırken, uzmanlar ise "güvenilirlik" ve "inandırıcılık" tanımlamasını daha doğru buluyor. 

Facebook'un bu logo değişikliği kararı siyasetçilerin de dikkatini çekmiş durumda. ABD başkan adaylarından biri olan Elizabeth Warren, logo değişikliği kararını, "Facebook her imaj değişikliğini yapabilir. Fakat fazla büyük ve fazla güçlü olduğu gerçeğini saklayamaz" sözleriyle yorumladı.

Bazı pazarlama uzmanları ise aslında Facebook'un yaptığı değişikliğin Google'ın daha önce Alphabet ile yaptığı değişiklikle aynı olduğu inancında. Hatırlanacağı gibi Google, bir arama moturu platformu olarak konumlanırken Alphabet, Google'ın çatı şirketi yani kurumsal kimlik olarak yapılandırılmıştı.

San Francisco merkezli bir pazarlama şirketinden Lisa Marie Nelson ise bu değişikliğin, Facebook'un yeni bir ürün hazırlığında olduğu, yeni bir logoyla yeni ürüne hazırlık yapılıyor olabileceğine dikkat çekiyor.

Tipografik olarak ise Facebook'un yeni logosu bulunduğu ortama göre renk değiştiren, zaman zaman da saydam hale gelen bir mavi formunda. Fontu minimalist olan yeni logoda karakter boşluklarının artırılmış olması da dikkat çekiyor.  

  Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER