Google'dan Türk yayıncılar için yarışma

Google Haber Girişimi, geleneksel yayıncılar ve start-up’ların yanı sıra, yenilikçi dijital medya projeleri geliştirmeyi hedefleyen tüm kuruluşları “GNI Yenilikçi Yaklaşım Yarışması”na katılmaya davet ediyor.

Google Haber Girişimi, geleneksel yayıncılar ve start-up’ların yanı sıra, yenilikçi dijital medya projeleri geliştirmeyi hedefleyen tüm kuruluşları “GNI Yenilikçi Yaklaşım Yarışması”na katılmaya davet ediyor.

Bugün dünyanın pek çok bölgesinde habercilikle uğraşanlar, dijital çağda kaliteli içerikle beslenen gazeteciliğin nasıl başarılı olacağına dair yöntemleri sorguluyorlar. Değişen ekonomik modeller, basılı yayın gelirlerinin düşmesi ve insanların yeni haber tüketme alışkanlıkları, habercilik endüstrisinin karşısına aşmaları gereken yeni konular olarak çıkıyor. 

Yaşanan değişimin eşi benzeri görülmemiş hızı ise, inovasyonu hiç olmadığı kadar önemli hale getiriyor.   Haber kuruluşları ve haberciliğe adım atmış girişimler, değişen tüketim ve iş modellerine uyum sağlamak için sürekli olarak yeni yaklaşımları deniyorlar.

Google geçtiğimiz yıl, habercilik alanındaki oyuncuların dijital çağa yönelik dönüşümlerine yardımcı olmak için her şeyi tek bir çatı altında toplayan Google Haber Girişimi’ni (Google News Initiative - GNI) duyurdu. Google Haber Girişimi’nin sac ayaklarını; kaliteli içerikle beslenen gazeteciliği geliştirip güçlendirmek, sürdürülebilir büyüme için iş modellerini dönüştürmek ve haber kuruluşlarını teknolojik inovasyon sayesinde güçlendirmek oluşturuyor.

Google bu girişimin bir parçası olan ‘GNI Yenilikçi Yaklaşım’ yarışmasını Haziran ayında Türkiye’ye taşıyor. Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’deki (MEA&T) gerçekleşecek yarışmaya her ölçekteki haber yayıncısı katılabilecek. Okurlarla kurulan bağı artırmaya ve/veya abonelik, üyelik programı vb. çeşitli yeni iş modellerini keşfetmeye yönelik her türlü proje teklifini yarışmaya katılmaya davet ediyor.  

İnovasyonun en iyi yönlerinden biri de yenilikçi fikrin her yerden ve herkesten gelebilecek olması. Yani irili ufaklı her tür haber kuruluşu ve bu alana yeni katılanlar, yepyeni  fikirlerini paylaşma ve endüstrinin geleceğini biçimlendirme fırsatı bulacak.  Geleneksel yayıncıların yanı sıra start-up’lar ve yenilikçi dijital medya projeleri geliştirmeyi hedefleyen kuruluşlar da yarışmaya başvuruda bulunabilecek. 

Bir jüri tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından seçilen projelere, 150 bin ABD Dolarına / toplam proje maliyetinin %70’ine kadar fon desteği sağlanacak. Fonlamaya ilişkin değerlendirmede birden fazla kriter söz konusu olacak. Bu kriterler arasında, başvuru sahiplerinin bilgi ve deneyimlerini başkalarıyla paylaşmaya cesaretlendirilmesi amacıyla, çıktıların yayınlanması veya halka açık bir seminer düzenlenmesini içeren “paylaşım” kriteri de yer alacak. 

Nasıl başvuru yapılacak?

Proje başvurularının yapılacağı dönem Haziran ayında başlayıp 1 ay süreyle devam edecek. Katılım için aranan şartlar, kurallar, kriterler ve fonlama ile ilgili ayrıntılar yakın zamanda Google tarafından açıklanacak.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER