Her 100 evin 96’sında kuruyemiş tüketiliyor

Peyman’ın CEO’su Kaan Baral, Türkiye'deki kuruyemiş tüketim tercihlerini değerlendirdi.

Peyman’ın CEO’su Kaan Baral, Türkiye'deki kuruyemiş tüketim tercihlerini değerlendirdi.


2019 yılı tüm dünya için küresel ekonomik dalgalanmalar nedeniyle zorlu geçti ama Türkiye geleneksel lezzeti kuruyemişten vazgeçmedi. Peyman’ın CEO’su Kaan Baral’ın açıklamalarına göre, bir hane yıl içerisinde ortalama 15 kez kuruyemiş alışverişi yaparken, her alışverişinde yaklaşık 680 gr kuruyemiş aldı. Koronavirüs döneminde evde kalmanın da kuruyemiş ve kuru meyve satışlarını artırdığını belirten Kaan Baral, talebin daha da artacağına işaret etti.

Kuruyemiş sektörü 2019’da yüzde 20 büyüdü

Kuruyemiş sektörünün 2019 yılını, 2018 yılı cirosuna oranla %19 büyüme ile yaklaşık 5.7 milyar TL ile kapattığını söyleyen Kaan Baral, “INC’nin (International Nut and Dried Fruit Council) 2018 raporuna göre ülkemiz, dünya kuruyemiş pazarından aldığı yüzde 10 pay ile ABD’den sonra ikinci sırada geliyor. Bugün hala kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde dünyanın önde gelen üreticilerinden biriyiz. Sektörümüz, gelecekte ülke ekonomisine daha büyük katma değer yaratacak bir potansiyele sahip.” diyerek bu değerin kullanılması gerektiğini ifade etti.

Favori sosyal yiyeceğimiz ay çekirdeği

Karantina sürecinde sağlıklı, güvenilir ve markalı ürüne olan yönelimin arttığını söyleyen Kaan Baral şu değerlendirmede bulundu: “İnsanlar açıkta satılan ürünlerin yerine, ambalajlı gıdaya yöneldi. Diğer yandan, “evdekal” hareketiyle birlikte hepimiz hayatı evlere taşıdık. Evlerde favori sosyal yiyeceğimiz yine ay çekirdeği oldu. Çitliyo Kara Şimşek başta olmak üzere Nutzz Fıstık ve Peyman Antep Fıstığı satışı en yüksek olan ürünlerimizin başında geldi. Bu dönemde sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi ise çiğ kuruyemiş grubumuz olan Bahçeden ürünleriydi.”


Koronavirüs güvenilir gıdaya yöneltti

Bu dönemde ambalajlı ürün tüketiminde önemli oranda talep artışı olduğunu söyleyen Kaan Baral, “Ambalajlı kuruyemiş sektörünün öncü şirketi olarak, kontrol sistemlerinden geçmiş, marka güvenilirliği olan, ambalajlı kuruyemiş tüketilmesi gerektiğini tüketicilerimize uzun yıllardır anlatıyoruz. Bu vizyonla tüm Peyman ürünlerinin güvenle tüketilebilmesi için inovasyonumuzu ambalaj alanına da taşıdık ve ilk zipperlı ambalajı ürettik. Ürünlerimizin sağlıklı, hijyenik ve en taze haliyle tüketicilerimize ulaşması için koruyucu ambalajlarımızı özel olarak tasarladık.” diyerek bu alandaki yatırımları sürdüreceklerini ekledi.


Turquality sertifikalı Peyman, Türk kuruyemişleri ile dünyaya açılıyor

Peyman CEO’su Kaan Baral, şöyle devam etti: “Bu dönemde; kendimize yeten, her alanda dünya pazarları için “en iyi üretim yapan” ülke olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Bu anlamda pandemiyi de uluslararası arenada bir fırsata çevirebileceğimizi düşünüyorum.  Bugün, kuruyemiş sektöründe Turquality sertifikasına sahip tek “ambalajlı Türk kuruyemiş markası” olarak ABD’den Avustralya’ya, Avrupa’dan Ortadoğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada yaklaşık 50 ülkeye Türk kuruyemişini ulaştırıyoruz. Bu da üretim gücümüzle kuruyemiş sektörümüzün dünyaya başarıyla açıldığının çok önemli bir göstergesi”.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER