Honda üretimini Türkiye'den çekiyor

Japon otomobil devi Honda'nın İngiltere ve Türkiye'deki fabrikalarını kapatacağı ve üretime Japonya'dan devam edeceği iddia ediliyor.

Japon otomobil devi Honda'nın İngiltere ve Türkiye'deki fabrikalarını kapatacağı ve üretime Japonya'dan devam edeceği iddia ediliyor.

Honda'nın İngiltere'deki fabrikasını kapatacağı konusu gündemden düşmezken, North Swindon'ın milletvekili Justin Tomlinson konuyla ilgili açıklamalar yaptı ve yalnızca İngiltere'deki fabrikanın değil, Türkiye'deki fabrikanın da kapanacağını dile getirdi.

Fabrikaların kapatılış sebebinin Brexit olmadığını söyleyen Tomlinson, “Bu durumu yarın sabah açıklayacaklardı ama daha erkene çektik. Swindon’da yer alan fabrikanın kapatılmasının sebebi Brexit değil. Honda üretimini Japonya’ya
kaydırarak, oradaki üretimin pekiştirilmesini amaçlıyor” dedi.

Honda'dan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmezken, önümüzdeki günlerde resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Avrupa'da ikinciydi

21 Eylül 1996'da Gebze Şekerpınar'da temeli atılan Honda otomobil fabrikası 1997'de Civic modeli üretimiyle hizmete başlamıştı. Avrupa'nın en büyük ikinci otomobil üretim fabrikası konumunda bulunan yerde ise 770 kişi çalışıyor.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı'ndan açıklama

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, "Honda, Türkiye'den çıkmıyor, Türkiye'deki faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor." ifadelerini kullandı.

"Sektördeki gelişmeler doğrultusunda önümüzdeki dönem elektrikli araç üretimine yoğunlaşacağız." diyen Kılıçer, "Küresel üretim sistemimizi ve kabiliyetimizi tekrar gözden geçiriyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Milliyet

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER