İK uzmanlarının öncelikli gündemi “geleceğin organizasyonu olmalı“

Yenibiriş‘in Ürün ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdürü Eren Çamlıkaya, 2017 yılında ve önümüzdeki dönemde İnsan Kaynakları yöneticilerinin gündeminde üç temel konunun yer aldığını söylüyor.

Yenibiriş‘in Ürün ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdürü Eren Çamlıkaya, 2017 yılında ve önümüzdeki dönemde İnsan Kaynakları yöneticilerinin gündeminde üç temel konunun yer aldığını söylüyor.

İK yönetimlerinin bu yıl ve gelecek dönemdeki en önemli konusunun geleceğin organizasyonu olma konusu olduğunu vurguladı. Geleceğin organizasyonunda en önemli alt başlığın daha yatay hiyerarşiler yaratmak olduğunu vurgulayan Çamlıkaya, şunları belirtti: “Özellikle büyük kurumlar agile olma anlamında yeterince başarılı olamıyorlar. Şirket içinde iletişim problemleri, departmanlar arası uyumsuzluk ve tepe yönetimin verdiği önem bunun en büyük sebepleri. Yurtdışında prosedürlerin yerini yavaş yavaş daha kültürel anayasalar alıyor. Kurallar yıkılıyor, yeni iş yapış şekilleri geliyor. Burada en büyük görev de İnsan Kaynaklarının. Bu kültürel değişimin savunucuları olarak tıpkı küçük bir teknoloji girişiminde olduğu gibi değişimin öncüleri İK departmanları olmalı.“

İşveren markası

Diğer önemli bir konunun işveren markası olduğunu ifade eden Çamlıkaya, “Burada iki önemli trend var. İlki azalan firma bağlılığı. İkincisi ise doğru adaya hızla ulaşmanın giderek zorlaşması. Yeni jenerasyon için aynı firmada uzun yıllar çalışmak artık körelmekle eşdeğer. Bu sebeple sık iş değiştirmek kendini geliştirme ve yenileme için önemli bir fırsat. Firmalar ise artık çalışanlarını tutmak için çaba sarfetmektense yeni çalışanları işe almak için gerekli pipelinelarını kurmak zorunda. Artık ihtiyaç halinde aylar içinde değil, haftalar içinde hatta bazı pozisyonlarda günler içinde yeni adayları kendilerine çekmeleri gerekiyor. Bu sebeple önden yatırım yapacakları işveren markaları ihtiyaç halinde doğru adaya hızla ulaşmalarını sağlayacak“ görüşünü ileri sürdü.

Teknoloji yatırımı

İK yönetiminin üçüncü önemli konusunun ise teknoloji yatırımı olduğunu söyleyen Çamlıkaya, “Aday iletişim sistemleri, programatik reklam yönetimi, otomatik değerlendirme sistemleri için kendilerine donanımlı teknoloji partnerleri seçmek zorundalar. Uzun vadede bu yetkinlikler kendi içlerinde de geliştirilebilir. Fakat o zamana kadar doğru paydaşlarla çalışıp knowhow transferi yapmaları en doğrusu. Bu kapsamda Yenibiriş yaptığı teknoloji yatırımları ile önemli katkılar sağlıyor“ dedi.

 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER