İlk Yeni Yıl Hedefim: Minimal ve Verimli Bir Çalışma Ortamı

Onur Gürler
Onur Gürler
  Oca.21, 2022, 13:59
Sanki her günümüz ayrı bir gündemle geçmiyormuş gibi son 1-2 ayda yaşadığımız döviz kriziyle birlikte şöyle bir gözden geçirmemiz gereken bir şey de 2022 yılına dair planlarımız oldu.

Sanki her günümüz ayrı bir gündemle geçmiyormuş gibi son 1-2 ayda yaşadığımız döviz kriziyle birlikte şöyle bir gözden geçirmemiz gereken bir şey de 2022 yılına dair planlarımız oldu.

Müthiş öngörü ve sağlam analiz yeteneklerimle 2020’nin Ocak yazısında “Müthiş bir yıl olacak” demem ve sonrasında pandeminin tüm dünyayı sarmasıyla artık büyük konuşmamaya ve önümüzdeki yıla dair gayet mütevazı fikirler belirtmeye karar vermiştim, 2021’de bunun oldukça faydasını gördüm, sıra 2022’de diyelim…

Baktım spora da üşeniyorum, 2022’ye dair planlarıma ev ve çalışma düzenimden başlamanın iyi olacağını düşündüm. Evdeki eşya kalabalığını azaltmak, daha minimal bir düzene geçmek uzun süredir aklımdaydı, işe en çok zaman geçirdiğim çalışma masamdan başlamaya karar verdim. Yıl boyunca da yaptığım diğer ekipman değişikliklerini de sizinle paylaşacağım.

Masamda Windows, Mac ve iPad olmak üzere toplamda 3 sistem bulunuyor ve bunların en az ikisini bir fiziksel klavyeyle kullanmam gerektiği için uzun süredir masamda 2 klavye bulunuyordu, kullanacağım klavyeyi önüme alıp diğerini elimin tersiyle itiyordum. İlk olarak bu soruna bir çözüm buldum… 

Küçük ve güçlü: Logitech MX Keys Mini 

İşe iki klavyeyi bire indirerek başladım. Hâlihazırda Windows sistemime bağlı olarak kullandığım kablolu klavye ve Mac ile kullandığım Magic Keyboard’u kaldırdım, Logitech’in Türkiye pazarında lansmanını geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği MX Keys Mini’yi her iki sisteme de bağlayarak mükemmel bir başlangıç yaptım. 

Logitech’in profesyonel kullanıcılar ve içerik üreticiler için verimliliğe ve kullanım kolaylığına odaklanarak sunduğu MX serisi klavye ve mouse'ların en yeni üyesi MX Keys Mini, özellikle benim gibi minimal bir klavye tercih edecekler ve numerik klavyeyi çok fazla kullanmayanlar için ideal bir tercih. Easy-Switch işleviyle 3 farklı sistemle eşleştirilebilme ve tek tuşla geçiş yapabilme imkânı sayesinde hem Windows hem Mac bilgisayarımı aynı klavyeyle kullanmakla kalmadım, masamın üzerinde bulunan iPad’i de bu akışa dahil ederek eskisinden de verimli bir çalışma ortamı sağladım.

MX Keys Mini’nin benim için diğer bir önemli özelliği ise arkadan aydınlatmalı tuşlar oldu, Magic Keyboard’da bu özelliğin eksikliğini fazlasıyla hissediyordum açıkçası. MX Keys Mini’de bulunan sensörler klavye ışığını ortamın ışığına göre otomatik olarak ayarlıyor, ayrıca ellerin yakınlığını algılayıp parmaklar yaklaştığı anda klavyenin tuşlarının aydınlanmasını sağlıyor.

Daha akıcı bir yazma deneyimi sunan tuş yapısı ve dengesi sayesinde MX Keys ve MX Keys Mini, yukarıda saydığım diğer özellikler de eklenince profesyonel kullanıcılar için ideal bir seçim haline geliyor. Ayrıca MX Keys Mini’ye yenilik olarak emoji tuşu, konferans görüşmelerinde kullanılabilecek mikrofonu açma kapama tuşu ve dikte tuşu da eklenmiş. Bütün bu özellikleriyle MX Keys Mini, tam şarjla 10 gün veya tuş aydınlatması kapalıyken 5 aya kadar pil ömrü sunuyor. 

Klavye problemini çözdük, şimdi ikinci durağımız olan mouse'a geçiyoruz…


Aranan kan bulundu: Logitech MX Master 3 

İş fareye gelince aslında durum daha da karmaşık hale geliyor. Windows sistemim için Logitech'in ofis tipi bir mouse'unu, Mac için Magic Mouse ve Trackpad'i, Mac üzerinde oyun oynarken ise yine farklı bir Logitech mouse kullanıyordum. Logitech MX Master 3 ile bu 3 mouse'un sunduğu avantajları da tek bir cihazda toplamış oldum.

Klavye için anlattığım birden fazla sistemde kullanabilme olanağı MX Master 3 için de geçerli, kolayca 3 sistemimle de eşleştirdim, altındaki düğme sayesinde tek tıkla sistemler arası geçiş yapabiliyorum. Ayrıca bu klavye ve mouse'ta henüz deneme imkânı bulamadığım Flow, yani sistemler arasında dosya kopyala yapıştır işlemi yapma olanağı da bulunuyor.

Logitech MX ürünlerinin tamamı birbiriyle uyum içinde çalışıyor ve birlikte kullanıldığında daha iyi bir deneyim sunuyor. MX Keys Mini ile birlikte ürün görsellerinde taşınabilirliği ön plana çıkarmak adına MX Anywhere mouse kullanılmış ancak ben tercihimi MX Master 3'ten yana kullandım, bunun da en önemli nedenlerinden birisi yatay kaydırma imkânı sunan baş parmak tekerleği. MX Master mouse serisinin en öne çıkan özelliklerinden biri olan bu tekerlek, özellikle video düzenleme işlemlerinde zaman çizelgesinde hızlıca gezinmeye olanak sağlıyor ve trackpad ihtiyacını da büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Ben büyük bir Magic Trackpad sevdalısı olarak yine de sol elimle trackpad'i de kullanmaya devam ediyor olsam da daha fazla kontrol imkânı her zaman avantajdır diye düşünüyorum açıkçası.

Ben 2022'ye çalışma masamda minimal değişiklikler yaparak başladım, devamını da getirdikçe paylaşmaya devam edeceğim. Evden çalışan ve genellikle gece yazı yazan biri olarak aydınlatmalı klavyenin bu kadar fark edeceğini tahmin etmezdim mesela, o yüzden özellikle evden çalışıyorsanız ve ekipmanınızda benim yaptığım gibi değişiklikler yapmayı düşünüyorsanız Logitech'in MX serisine bakmanızı öneririm...

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER