iOS 14’ün En Sevdiğim 657 Yeniliği

Onur Gürler
Onur Gürler
  Ağu.01, 2020, 20:33
Clickbait’li YouTube başlığı gibi başlık attığıma bakmayın. Apple da eskiden bu taktiği kullanıp “200’den fazla yeni özellik” diye tanıtımlar yapardı ama sanırım  artık daha gözle görülür yeniliklere odaklanıyorlar.

Clickbait’li YouTube başlığı gibi başlık attığıma bakmayın. Apple da eskiden bu taktiği kullanıp “200’den fazla yeni özellik” diye tanıtımlar yapardı ama sanırım artık daha gözle görülür yeniliklere odaklanıyorlar.


Bayat haber gibi algılanmasın, bu yazıyı yazmak için özellikle iOS 14’ün biraz pişmesini bekledim çünkü herkesin ilk ilgisini çeken yenilikler ve özelliklerin oluşturduğu heyecan bittikten sonra saklı kalan yenilikleri ortaya çıkarabilmek daha kolay oluyor. Bu yazıda da hem tanıtımda vurgulanan bazı yenilikleri hem de saklı kalmış bazı sevindirici detayları ele almak istedim.


Araç Takımları Gerçekten Kullanışlı mı?

Henüz kullanmaya başlamadığım için mi bilmiyorum ama ana ekrandaki araç takımı muhabbeti açıkçası benim çok ilgimi çekmedi. Telefonumdaki binlerce uygulamayı itinayla klasörlemiş bir kullanıcı olarak bu uygulamaları bulmak her ne kadar zor olsa da arama kısmını kullanarak erişebiliyorum bir şekilde, bir de bunun üzerine kocaman kocaman araç takımlarını eklemek durumu ne kadar kolaylaştırır pek bilemedim açıkçası. Deneyip göreceğiz.


Uygulama Arşivi (Hoş Geldin 2010)

2010 Android sürümlerine göz kırpan bu özellik şahsen benim daha çok ilgimi çekti. Her ne kadar ben de uygulamalarımı kategorilerine göre düzenliyor olsam da en azından en çok kullandığım uygulamaların (veya hiç kullanmadıklarımın) otomatik olarak düzenleniyor olması güzel. Siri’nin tüm sisteme entegre olmasından beri böyle bir özelliğe zaten ihtiyacımız vardı bence. Bu net iyi.


Tasarım Değişiklikleri

Aslında herkesin en çok önem verdiği nokta bu, kim ne derse desin. Nedense büyük güncellemelerde kullanıcılar genellikle büyük tasarım değişiklikleri bekliyor. iOS en baştan beri zaten alışılageldik tasarımın üzerine koyarak devam ettiği için ben artık büyük bir tasarım değişikliği olmamasına alıştım, hatta bence iOS 7 bile büyük bir değişiklik değildi. Sadece grafiklerin yenilenmiş olması bile kullanıcılarda gerçek bir “wow etkisi” yaratmış olsa da iOS 7’nin bence en büyük yeniliği “control center” ve beraberinde getirdiği kullanım kolaylıklarıydı.

iOS 14 de araç takımları, uygulama arşivi ve kompakt tasarım değişiklikleriyle aslında köklü değişiklikler getiriyor, yani uygulama simgeleri de değişmiş olsaydı kimse laf edemezdi. Özellikle telefon aramalarının ve Siri’nin artık tüm ekranı kaplamıyor olması en az iOS 13’te düzeltilen ses açıp kapama arayüzünün değiştirilmesi kadar önemli bir değişiklik.

Ayrıca artık FaceTime yaparken bir yandan telefonu kullanabiliyoruz, iOS 13 ve önceki sürümlerde aramadan çıktığımızda görüntümüz duruyordu. Bunun pil ömrüne olumsuz etkisi olacaktır ama deneyip göreceğiz.


Tatlı Küçük Değişiklikler

iPhone Xs’e Kamera Şoku

Lansmanda bahsedilmeden geçilmiş küçük bir yenilik, Apple’ın resmi sayfasını incelerken karşıma çıktı. iOS 14 ile birlikte 2018’de sunulan iPhone Xs, Xs Max ve Xr modellerinin kameralarına da QuickTake desteği sunuluyor. Son zamanlarda video çekimini sıklıkla kullanan bir iPhone Xs kullanıcısı olarak bunu görmek beni son derece sevindirdi, ayrıca iPhone 11 ile birlikte bir donanım özelliğiymiş gibi sunulan bu özelliğin daha eski cihazlara da sunulmuş olması da bence kral bir hareket.


Haritada Bisiklet Rotaları

Aslında İstanbul’da bisiklet hiç sürmedim ama bu özelliğin Martı gibi scooter’lar için kullanışlı olacağını düşünüyorum. İstanbul’daki bisiklet yolları Apple Haritalar’ına ne zaman dâhil edilir o konuda kesin bilgi yok ama haritada bisiklet rotalarını görebilmek hem bisiklet hem de diğer araçları kullananlar için oldukça kullanışlı bir özellik. En azından yürüyerek veya diğer araçlarla oluşturulan rotaların yanına alternatif olarak kullanılıp yolculuğun ortalama ne kadar süreceği daha rahat öğrenilebilir.


Kayıt Göstergesi

Özellikle son dönemde TikTok skandalı ve veri alışverişi yapan diğer uygulamalar nedeniyle yine yükselen gizlilik krizine Apple, iOS 14’te çözüm buluyor ve daima ekran üzerinde bir göstergeyle kullanıcıların hangi uygulamanın hangi özelliği kullandığını görmesini sağlıyor. Bu gerçekten önemli.


Biraz da Eleştiri Diyelim

Yüzlerce özelliğin tek bir güncellemede sunulması hem bu özelliklerin gelişiminin yavaş bir şekilde ilerlemesine, hem de kullanıcıların bu özelliklerden bazen haberdar bile olmamasına yol açıyor. Özellikle gizlilik gibi önemli bir yeniliğin veya kameraya QuickTake desteği gelmesi gibi sınırlı cihazlara sunulan küçük bir yeniliğin böyle büyük bir güncellemeyle sunulmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Tasarım veya performans geliştirmeleri tabii ki büyük bir güncellemenin en önemli parçası ama örneğin yeni memoji’ler iOS 13.6’ya eklenerek herkesin hem daha önce ulaşması hem de diğer yenilikleri beklerken kullanmaya başlaması sağlanabilir. Böylece iOS 14’ün 4283 yeni özelliğinden biri olmak yerine iOS 13.6’nın 5 yeniliğinden biri olur ve kullanıcıların ilgisini daha çok çeker. Ama o zaman da iOS 14 300’ü aşkın yenilikle gelmiş olmaz tabii.

Ayrıca sistemin adının hala iOS olmasına çok şaşırdığımı da belirtmeden geçemeyeceğim. Lansmandan önce yeniden iPhone OS olarak adlandırılacağına dair söylentiler vardı ama sanırım iOS adının kısa ve öz oluşu, ayrıca iPod Touch’ın varlığı bu değişime engel oldu. Apple’ın iPod’a olan vefasından dolayı da olabilir tabii, onu artık iOS 15 tanıtımında göreceğiz. Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER