Kişilik Testi: Beta Yazılım Yüklemeli Misiniz?

Onur Gürler
Onur Gürler
  Tem.01, 2020, 15:56
Her yıl olduğu gibi bu yıl da WWDC konferansında Apple yeni yazılımlarını tanıttı.  Prodüksiyon, çekimler, aralardaki Apple Campus videoları falan oldukça iyi olmasına rağmen bana nedense Wix reklamı izliyormuşum hissi verdi…

Her yıl olduğu gibi bu yıl da WWDC konferansında Apple yeni yazılımlarını tanıttı. Prodüksiyon, çekimler, aralardaki Apple Campus videoları falan oldukça iyi olmasına rağmen bana nedense Wix reklamı izliyormuşum hissi verdi…


Her yıl olduğu gibi bu yıl da WWDC konferansında Apple yeni yazılımlarını tanıttı. “Konferans” demek ne kadar doğru bilmiyorum zira ben çok masum bir şekilde en azından canlı yayın olmasını beklerken video olarak yayınlandı, öyle olunca tabii şimdiye kadarki tüm konferanslardan çok daha farklı hissettirdi. Prodüksiyon, çekimler, aralardaki Apple Campus videoları falan oldukça iyi olmasına rağmen bana nedense Wix reklamı izliyormuşum hissi verdi…

iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14, watchOS 7 ve macOS Big Sur sürümleri, Eylül’de kullanıcılara sunulmadan önce geliştiricilere sunuldu. Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da Beta sürümleri yayınlanır yayınlanmaz herkes heyecanlanıp cihazlarına Beta yazılımları yüklemeye kalktı. Yenilikleri erkenden görüp kullanabilmek güzel ancak herkes “beta yazılım yüklemeyin” diye bas bas bağırırken insanlar hâlâ binbir takla atıp, zar zor aldıkları iPhone’larını beta yazılımlarla üzüyor. Bu süreci engelleyemeyeceğimi artık kabullensem de bu sefer farklı bir yöntem kullanmak istiyorum. Neden yüklenmemesi gerektiğini soru-cevap şeklinde anlatmaya çalışacağım, oynat bakalım:

1.Yazılım geliştirici misiniz?

Cevabınız hayırsa beta yazılım yüklemeyin.

2.Yine de yüklemek mi istiyorsunuz? Peki kaç Apple cihazınız var? Cevabınız 1 ise beta yazılım yüklemeyin. İçinden bir şey silinirse pişman olmayacağınız ya da performans sorunlarını dert etmeyeceğiniz bir cihaz varsa belki. O da belki yani.

3.Hiç iTunes yedeği aldınız mı? Cevabınız hayırsa beta yazılım yüklemeyin. Yıllarca bilgisayarda telefon yedeği saklamış bir insan olarak özellikle son yıllarda her şeyin hızlanmasıyla birlikte o yedekleme işlemini beklemek gerçek bir sabır testi hâline geldi, özellikle betalarda olası bir çöküşte o yedeğe ihtiyacınız olacağı için almanız da şart, valla hiç değmez iTunes ile haşır neşir olmaya artık bu saatten sonra.

4.Cihazınızın pil ömrü sizin için önemli mi? Cevabınız evetse beta yazılım yüklemeyin. YouTube’da bana gelen yorumlardan biliyorum, insanlar “pil sağlığı” kısmını gün aşırı kontrol edip azalınca üzülüyor. Bu betaların ne yapacağı belli olmaz valla bir günde yüzde 85’e indirir pilinizi ondan sonra ben karışmam.

5.Çok uygulama kullanıyor musunuz? Cevabınız evetse beta yazılım yüklemeyin. En azından ilk bir iki betaya elinizi sürmeyin, uygulamaların yeni işletim sistemine uygun hâle gelmesi uzun sürebiliyor, açılmazsa kriz geçireceğiniz bir uygulama varsa hiç bulaşmayın.

Dönüşü de oldukça zor olan bu yola hiç girmemenizi ve “eski” yazılımla yaz mevsimini huzurlu bir şekilde geçirmenizi tavsiye ediyorum kısacası. Tabii yine siz bilirsiniz.

Yüklemeye hiç teşebbüs etmediğim için performans konusunda bir yorumum yok ama deneyenler şaşırtıcı bir şekilde iyi olduğunu söylüyor, yalnızca pil konusunda sorunlar varmış anladığım kadarıyla, o da çok normal. Beni çok cezbeden bir yenilik olmadığı için sorunlar iyice durulana kadar ben iOS 13 ile devam.

iPhone 6’ya Çok Ayıp Oldu 

iOS 14, iOS 13’ü destekleyen tüm cihazlarda çalışacak, bu da iPhone 6s ve daha yeni modeller demek oluyor, yani iPhone 6 iOS 12’de kalırken iPhone 6s iOS 14’ü destekliyor. Bunda şaşırılacak bir şey yok aslında, daha önce aynı senaryo iPhone 4s ve iPhone 5s’de de yaşanmıştı, boşuna s modelini bekleyin diye bağırmadık yıllarca. iPhone 4 iOS 7, 4s ise iOS 9 ile emekli oldu, aynı şekilde iPhone 5 iOS 10, 5s ise iOS 12 ile emekliye ayrıldı. Buraya kadar tamamız.

İş iPad’e gelince değişiyor, çünkü daha önce görülmemiş bir şekilde iPhone 6 ile aynı işlemciye sahip olan iPad Air 2 ve iPad mini 4 bu yıl da güncelleme alıyor ve iPadOS 14 destekliyor. iPadOS artık ayrı tutuluyor diyebilirsiniz tabii ki ama bu kadar da ayrı değil yani. Bunun nedeni de tabii ki iPhone 6’da 1 GB, iPad’lerde ise 2 GB olarak belirlenen RAM. Zaten bir sürü sorun yaşamış olan iPhone 6 serisinde kullanılan A8 işlemcinin aslında ne kadar güçlü olduğunu ve RAM’in ne kadar önemli olduğunu buradan anlıyoruz, zira iPhone 6’dan sonra aynı işlemci Apple TV ve HomePod’da da kullanıldı, hâlâ güncelliğini koruyan iPad Air 2 ve mini 4’ten de kullanıcılar oldukça memnun. Apple da bunun artık farkında ve yeni modellerden RAM’i eskisi kadar esirgemiyor.

Ama tabii her ne kadar sorunlu bir geçmişi olsa da farklı versiyonlarla uzun süre satışta kalmış ve çok iyi satışlar yakalamış olan iPhone 6’yı da iOS 13 ve 14’le görmek isterdik, yeni bir rekor da kırılmış olurdu hem. Kısmet değilmiş. iOS 14 şu anda benim için yalnızca cihazın arkasına iki kere dokununca kısayol atayabilme, watchOS 7 ise dahili uyku takibi özelliğinden ibaret, ailenin diğer üyelerini destekleyen herhangi bir cihazım da zaten yok. Beta sürümleri iyileştikçe ve özellikler iyice oturdukça aralarından favorilerimi seçip detaylı bir şekilde paylaşacağım, şimdilik kişilik testimin sonucuna bağlı kalarak uzaktan izliyorum, size de aynısını tavsiye ederim. Hayat zaten zor, bari zavallı telefonunuza hayatı daha da zorlaştırmayın…

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER