Markaların Politik Duruşu

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Ara.01, 2018, 14:35
Yeni nesil tüketicilerin bilincinin ve farkındalığının arttığı günümüzde markalar artık fiyat, kalite, statü gibi unsurların yanı sıra farklı kriterlerle de değerlendiriyor.

Yeni nesil tüketicilerin bilincinin ve farkındalığının arttığı günümüzde markalar artık fiyat, kalite, statü gibi unsurların yanı sıra farklı kriterlerle de değerlendiriyor.

Sevgili Brand Age okuru,

Yeni nesil tüketicilerin bilincinin ve farkındalığının arttığı günümüzde markalar artık fiyat, kalite, statü gibi unsurların yanı sıra farklı kriterlerle de değerlendiriyor. Bunlardan biri de markanın dünya görüşü, diğer bir tabirle sosyo-politik duruşu. Markalar ‘’aman etliye sütlüye dokunmayalım, kendi halimizde satışlarımızı yapalım’’ anlayışından ister istemez uzaklaşmak durumundalar. Çünkü tüketiciler artık kendi görüşüne ve ideolojisine yakın olan, kendisinin hassasiyet duyduğu konularda, tercih ettiği markaların da ses çıkarmasını istiyor. Din, dil, ırk, kadına şiddet gibi toplumsal konular ve değerler için markaların da kendi safında yer almasını istiyor. Markaların artık daha cesur olması gerekiyor. Ancak bu iletişimi yaparken samimi ve içten olmakta fayda var çünkü aksi halde farklı olayım derken attığınız adımla kendinizi büyük bir marka krizinin ortasında bulabiliyorsunuz. Bu ayki kapak konumuzda sosyo-politik duruşları ve kampanyalarıyla başarılı olup öne çıkan ve dikkatsizliğiyle bertaraf olan markaları inceledik. Özellikle marka yöneticilerinin ve reklamcıların konuya göz atmasında büyük fayda var.

Markalar ve marka yüzleri ile birlikte kampanyanın arka planına dair yaptığımız söyleşi serimiz- de bu ay R.O.C.S.un yeni yüzü olan Pascal Nouma yer alıyor. Markasının yetişkinler için de ürünleri olduğunu anlatmak için Pascal ile anlaşan R.O.C.S. birbirinden eğlenceli reklam filmlerine imza attı. Bu beraberliğin detaylarını siz okurlarımız için Pascal Nouma ve R.O.C.S. Türkiye Genel Müdürü Altan Özberk’ten dinledik.

Bu ay İstanbul reklam ve pazarlama dünyasının ses getiren işlerine imza atan efsane bir ismi ağırladı. Özellikle Benetton markasıyla Oliviero Toscani, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen Design Week Turkey konuşmacıları arasındaydı. Toscani ile hem kapak konumuz olan sosyo-politik markalar hem de günümüz reklamcılığı üzerine yaptığımız söyleşimiz de sayfalarımızda yer alıyor.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay inovasyonlarıyla sadece Türk değil, dünya bankacılığında çığır açan ve vizyonunu aldığı ödüllerle tescilleyen DenizBank yer alıyor. DenizBank ailesinden Gürham Çam ve Zeki Bilsel bizlerle başarıyı getiren sırlarını paylaştı. Ayrıca bu ay bir kahve markasının tam anlamıyla tüm müşterilerini önemsediğine şahit olduğumuz söyleşimiz de bulunuyor. Starbucks, işitme engelli müşterileri ile baristaları arasında köprü kurarak, ürünleri için işaret dili sözlüğü oluşturup tüm çalışanlarına eğitim veriyor. Bu güzel projenin detaylarını da markanın Pazarlama Direktörü Pınar Gülek’ten dinledik.

Adba International, her ay bize özel hazırladığı Marka Derbileri analizinde bu defa Türkiye’deki e-ticaret sektörünün iki büyük markası olan GittiGidiyor ve Hepsiburada’nın sosyal medya performansını karşılaştırmalı olarak analiz etti. Bu araştırmaya ek olarak, sosyal medyada geçtiğimiz ay öne çıkan gündem konuları hakkında özel bir rapor hazırladı.

Yine sizler için incelediğimiz araştırmalar, sektörün nabzını tutan haberler, ilham veren köşe yazıları ve markaların dünyasından gelişmeler sayfalarımızda yer alıyor.

Dijital dünyayı seven okurlarımız için Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER