Mülteci çocuklardan bienal için poster tasarımı

Aktivist giyim markası reflect, Suriyeli çocuklar ile gerçekleştirdiği sanat terapisi atölyesinde, halen devam eden 15. İstanbul Bienali’nin “iyi bir komşu” temasını ele aldı.

Aktivist giyim markası reflect, Suriyeli çocuklar ile gerçekleştirdiği sanat terapisi atölyesinde, halen devam eden 15. İstanbul Bienali’nin “iyi bir komşu” temasını ele aldı.

Hamdi Ulukaya Girişimi Startup Destek Programı içerisinde yer alan reflect’in Small Projects İstanbul ile birlikte gerçekleştirdiği atölye sonunda mülteci çocukların tasarımları bienal posterlerine uygulandı ve şehrin farklı noktalarına yayıldı.

reflect, katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile moda alanına yeni bir bakış açısı getirirken bir yandan da toplumda sanatın gücüyle farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Hamdi Ulukaya Girişimi Startup Destek Programı içerisinde yer alan aktivist giyim markası reflect, modaya sosyal sorumluluk bilinci taşıma anlayışını yeni bir proje ile pekiştirdi. Her koleksiyonda farklı bir sosyal meseleye odaklanmayı hedefleyen reflect, bir süredir Suriyeli mülteci çocuklar ile yürüttüğü sanat terapisi atölyelerini bu kez giyimin dışına taşıdı.

reflect’in Small Projects İstanbul oluşumu ile birlikte gerçekleştirdiği tasarım atölyesinde 15. İstanbul Bienali’nin “iyi bir komşu” teması etrafında bir araya gelen 7-12 yaş arası mülteci çocuklar, tasarımlarını renkler, şekiller ve kendi yarattıkları karakterlerle resim kağıtlarına yansıttılar.

Atölyeden çıkan sonuçları bienal posterlerine uygulayan reflect, dört farklı posteri şehrin farklı noktalarına yaydı. Bienal posterlerine alternatif olarak üretilen posterler, izleyiciyi 12 Kasım’a kadar devam edecek olan bienale farklı bir bakış açışıyla yönlendirmeyi amaçlıyor.

reflect: Yalnızca kumaş parçası değil, çözümün parçası

Sosyal sorunlardan muzdarip, ihmal edilmiş, öteye itilmiş insanların -görünmezlerin- hikayelerini kıyafetlere yansıtan reflect, tasarımları ürüne dönüştürürken her aşamada adil ticaret şartlarının gözetildiğinden emin oluyor. Kullanılan her materyalin çevre dostu olmasına özen gösteren reflect, üretim ve paketlemeden dağıtıma kadar bütün süreçleri sürdürülebilirlik ilkesi ile gerçekleştiriyor.

reflect’in “Solidarity” (“Dayanışma”) adını taşıyan ilk koleksiyonu, “eğitimde fırsat eşitsizliği” konusuyla İstanbul’daki Suriyeli çocukların eğitime entegrasyonunu hedefliyor. Bu koleksiyon kapsamında yürütülen sanat terapisi çalışmalarında mülteci çocuklar, hayatlarındaki savaş, göç, kaos, komün yaşam gibi kavramları tuvale yansıttılar. Çocukların hayal gücünden ortaya çıkan imgeler, genç tasarımcıların ve sanatçıların yorumlarıyla reflect’in ürünlerinde hayata geçirildi.

reflect’in kurucuları Ece Altunmaral ve Edipcan Yıldız, Chobani adlı yoğurt markasıyla sıfırdan başlayan bir girişimci olarak 10 yıl içerisinde ABD’de gıda devleri arasına giren Hamdi Ulukaya tarafından dünyaya açılmak isteyen startup’lar için başlatılan Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) Startup Destek Programı’na seçildiler. Temmuz ayında üç hafta boyunca ABD’de kendileri için özel olarak hazırlanan kampa katılarak Chobani’nin New York SoHo’daki Kuluçka Merkezi’nde şirketlerini geliştirdiler ve hem Chobani’nin hem de çalıştıkları sektörün Amerika’da yerleşik üst düzey yöneticileriyle görüşme fırsatı buldular. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER