Online alışveriş dünyasının kralı dahi mağazaya ihtiyaç duydu

Martin Lindstrom
Martin Lindstrom
  Kas.01, 2018, 15:08
Online alışveriş dünyasının kralı Amazon dahi  fiziksel bir perakendenin varlığına ihtiyaç duydu. Yepyeni Amazon 4-star mağazası geçen hafta New York’ta açıldı.

Online alışveriş dünyasının kralı Amazon dahi fiziksel bir perakendenin varlığına ihtiyaç duydu. Yepyeni Amazon 4-star mağazası geçen hafta New York’ta açıldı.

İleride göreceğimiz ilklerden biri niteliğindeki bu mağaza, artık markanın kendisiyle tamamen eş anlamlı. Online alışveriş yapmak varken neden mağazaya gidesiniz? George Mallory’nin kendisine neden Everest’e tırmanmak istediğini soranlara verdiği cevap gibi, “Çünkü orada duruyor. Açıkçası, Amazon duyusal markalaşma kavramıyla bütünüyle tutarlı bir tutum sergileyerek müşterileriyle belirli bir seviyede fiziksel

temas kurması gerektiğini hissediyor. Çünkü insan olarak hepimiz, gerçeklik kutucuğuna tik atmak için dokunma hissine ihtiyaç duyuyoruz.

Peki Amazon 4-star nasıl işliyor? Çok basit: Amazon 4-star, Amazon.com sitesinde (müşteri tarafından) 4 ve daha fazla yıldız verilen ürünlere yönelik bir outlet mağazası. Çalışanlar, en çok satan kategoriler, müşteri yorumları ve ön siparişlerden seçilen ürünleri sergiliyorlar. En popüler ürünler arasından istek listelerine giren, listelerden de mağazanın ra arına geçiş yapan ürünler de görücüye çıkanlar arasında yer alıyor. Yalnız, her zaman en yüksek fiyata sahip olmamakla beraber, örneğin popüler kahve kupaları gibi, en çok satan ürünler mağaza- da bulunmuyor.

Sizi şaşırtacak ilginç bir bilgi: Amazon’un Amazon Go ve Pick-Up yerleri gibi perakende outlet mağazalarını açtığı bölgelerde online satışlar da arttı. Neden? Çünkü marka farkındalığı uyandı. Muhtemelen, mümkün olan tüm iyi olasılıklar gerçek oldu.

Yine de Amazon 4-star konsepti bütünüyle özgün değil. Birkaç yıl önce Japonya’da (başka neresi olabilir?) karşıma “Ranking RanQueen” çıkmıştı. Bu kendi başına duran outlet mağazalar oldukça popüler Tokyu Department Store’a ait. Tanınmış marka, tüm mağazalarından aylık satışlarını popülerlik bazında toplayıp en çok satanları Ranking RanQueen mağazalarında satışa sunuyor. Bu demek oluyor ki, alışveriş yapanlar her ay en yakınlarındaki mağazaya doğru çekilip moda ve elektronik bölümlerinde yer alan yeni ve en çok rağbet gören ürünlere bakacaklar. Çok eğlenceli olduğu kesin; ama aynı zamanda, Japonya’nın perakende yeniliği alanında sahip olduğu liderlik rolüyle kültürel bakımdan aynı doğrultuda.

Amazon 4-Star’a dönecek olursak... Bir ürünün online fiyatı ile perakende mağaza fiyatının farkını siz de benim gibi merak ediyorsanız, belirteyim; sıfır fiyat farkı. Ürün fiyatları aynı. Ama, ürün fiyatı (çoğunlukla olduğu gibi) internet sitesinde düştüğü takdirde, aldığınız ürünü kasada daha ucuza alıyorsunuz.

Online alışveriş yapmak varken neden mağazaya gidesiniz? George Mallory’nin kendisine neden Everest’e tırmanmak istediğini soranlara verdiği cevapta dediği gibi, “Çünkü orada duruyor.”  

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER