PayU, iyzico'yu satın alıyor

Türkiye’nin önde gelen teknoloji ve internet firmalarına kuruluş aşamasında girişim sermayesi sağlayan 212’ nin 5 yıl önce yatırım yaptığı finans teknoloji şirketi iyzico’nun çoğunluk hisseleri 165 milyon dolara PayU’ya devrediliyor.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji ve internet firmalarına kuruluş aşamasında girişim sermayesi sağlayan 212’ nin 5 yıl önce yatırım yaptığı finans teknoloji şirketi iyzico’nun çoğunluk hisseleri 165 milyon dolara PayU’ya devrediliyor.

30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan Türkiye’nin yenilikçi ödeme sistemi iyzico’nun çoğunluk hisseleri, dünyanın önde gelen online ödeme altyapısı sağlayıcılarından Naspers Group bünyesinde 17 ülkede faaliyet gösteren PayU’ya satıldı. Hisse devrine ilişkin uzun süredir devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlanırken,  Rekabet Kurumu ve ilgili ön koşullarının gerçekleşmesiyle devir işlemi tamamlanmış olacak. Böylece Türkiye ödeme sistemlerinde, PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline gelecek.

ÜNLÜ & Co’nun kurucu ortaklarından ve yatırımcısı olduğu 212, iyzico’ya ilk yatırımı Ağustos 2014 tarihinde yapmıştı. 

ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü satış işlemine ilişkin şunları söyledi:  “Kuruluşumuzdan bu yana yeni girişimleri destekleyerek ülkemizin girişimci ekosisteminin gelişimine katkıda bulunuyoruz. Kurucu ortaklarından olduğumuz 212 Capital’in iştiraki iyzico’nun global bir şirkete satışı da bu girişimlerin yerinde olduğunun güzel bir göstergesi. Bu işlem ayrıca, mevcut ekonomik zorluklara karşın Türkiye’nin iç pazar dinamikleri ve bölgedeki konumuyla stratejik yatırımcılar açısından önemini koruduğunu göstermiştir.”  

Satış işlemini değerlendiren 212 kurucu ortaklarından Ali Karabey de“Yaklaşık 7 yıldır Türkiye’de yazılım, sosyal oyunlar, e-ticaret, mobil, sosyal medya ve bulut bilişim gibi dikey pazarda girişim kurmak isteyen tüm firmalara destek oluyoruz. Türkiye’nin önde gelen ödeme sistemleri platformu iyizico, şirketimiz açısından çok değerli bir yatırımdı. İlk yatırımımızdan beri Amazon, Nike, H&M ve Zara gibi global markaların güvenilir bir ortak olarak iyzico'yu seçmesiyle işlem hacmi 600 kat büyüdü. 5,4 milyon ABD Doları tutarındaki toplam yatırımımızın, müşterilerimize 26 milyon ABD Doları brüt gelir, % 56'lık bir yatırım iç verim oranı ve kapanış sırasında %85 nakit getiri oranı sağlaması beklenmektedir. Çabalarımızın karşılığını almaktan dolayı çok mutluyuz. Gelecek dönemde HotelRunner, Insider ve Solvoyo'daki yatırımlarımızı büyütmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER