Penti’den 2022 hedefi: 3 milyar TL ciro, 1100 mağaza

Penti, 2017 yılında yüzde 33 büyümeyle cirosunu 850 milyon TL’ye çıkardı.

Penti, 2017 yılında yüzde 33 büyümeyle cirosunu 850 milyon TL’ye çıkardı.

2018 yılında 50 milyon TL yatırım gerçekleştirecek olan Penti, 134 yeni mağaza açarak toplam mağaza sayısını 600’e çıkarmayı, ek 1.500 kişilik istihdamla toplam 5000 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor.

Penti’nin 2018 ciro hedefi ise 1.2 milyar TL.

İç giyim, bacak giyim, ev giyim ve plaj giyim kategorilerinde Türkiye’nin en sevilen ve tercih edilen kadın markası Penti, son yıllarda yakaladığı büyüme hızını bu yıl da sürdürdü. 2017 yılında % 29’u LFL olmak üzere toplamda yüzde 33 oranında bir büyümeyle cirosunu 850 milyon TL’ye çıkaran Penti, 2018 yılında ise cirosunu 1.2 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ve Penti Giyim A.Ş. CEO’su Mert Karaibrahimoğlu düzenledikleri basın toplantısında; Penti’nin 2017 faaliyetleri ve 2018 hedeflerini anlattı.

Toplantıda konuşan Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, çok başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, gelecek yıl gerek üretim gerekse mağazalaşma anlamında yurtiçi, yurtdışı yatırımlara hız vereceklerini söyledi. Kariyo, 50 milyon TL yatırım gerçekleştirecekleri 2018 yılında 1.2 milyar TL ciro hedeflediklerini söyledi.

2018’de mağaza sayısı 600’e çıkacak

2017 sonunda yurt içinde 62 ilde 328, yurtdışında ise Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya 34 farklı ülkede 138 olmak üzere toplamda 466 mağazaya ulaşacaklarını belirten Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, 2018 yılı sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışı toplam mağaza sayısını 600’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin önde gelen çok kategorili iç giyim moda perakendecisi Penti’nin stratejik hedeflerinden birinin de dijital dönüşüm olduğuna değinen Kariyo; 2018 yılı aynı zamanda Penti için dijitalleşme yolunda büyük projelerin yılı olacak. Bu kapsamda bir taraftan teknolojik alt yapısını geliştirmek için SAP ile birlikte Türkiye’de benzeri olmayan bir proje gerçekleştirirken diğer taraftan da tedarik zincirindeki karar destek süreçlerimizi verilere dayanarak yöneteceğimiz ve mükemmelleştireceğimiz ayrı bir projeye imza atacağız” dedi.

Dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor

Penti olarak, Türkiye’de pazar lideri olmanın yanında Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlar’ı kapsayan bölgede hızla büyüdüklerini belirten Kariyoİran, Arnavutluk, Kosova Makedonya, Gürcistan, Azerbaycan ve Suudi Arabistan gibi hemen hemen tüm çevre ülkelerde pazar lideri olduklarını söyledi. Kariyo, Ortadoğu ve Balkanlar’da ise faaliyet gösterdikleri kategorilerde en yüksek bilinirliğe sahip olmanın yanında bacak giyimde en çok tercih edilen marka olduklarının altını çizdi.

Romanya’da 2017’de kendi yönettikleri 30 mağaza ile yüzde 40 büyüdüklerini; 2018 yılında da 40 mağazaya ulaşacaklarını ifade eden Kariyo, “Ayrıca Romen tüketicisine özelleştirilmiş koleksiyonlarla iç giyim pazarında da agresif bir büyüme politikası izleyeceğiz” dedi.

Global büyüme stratejisi doğrultusunda, bu yıl Kıbrıs, Bulgaristan ve Tacikistan’da ilk mağazalarını açan Penti, 2018 yılında Macaristan, Hırvatistan, Ürdün, Kuveyt ve Kazakistan pazarlarına da girecek.

Romanya’dan sonra, Macaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs’ta da kendi operasyonlarını başlatacaklarını vurgulayan Kariyo, toplamda Macaristan’da 6, Kıbrıs’ta 6, Hırvatistan’da 10 mağazaya ulaşmayı planladıklarını söyledi.

Çevre ülkelerdeki bilinirliği ve marka gücünü global pazara da taşıyacaklarını belirten Kariyo, orta uzun vadede Penti’yi bir dünya markası yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

Yurtdışı yatırımlarla birlikte Penti’nin yıllık cirosu içerisinde ihracat payının yüzde 20’ye çıktığına dikkat çeken Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, “İhracatımızın yüzde 58’ini Batı Avrupa ülkelerine, yüzde 14’ünü Orta Doğu ülkelerine, yüzde 13’ünü Uzak Doğu ve Asya ülkelerine, kalan yüzde 15’ini ise Amerika, Avustralya ve Kuzey Afrika ülkelerine gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bugün Avrupa’nın en büyük 2. ince kadın çorabı üreticisi arasında yer aldıklarının ve İngiltere pazarına çok hakim olduklarının altını çizen Kariyo; “Marks&Spencer, H&M, Primark, Boots gibi dünyaca ünlü birçok markanın üreticisi konumundayız. Avusturalya’da da ciddi bir pazar payımız var’’ dedi.

1.500 kişiye yeni istihdam sağlayacak

Gelecek yıl güçlü mağazalaşmanın da etkisiyle 1.500 kişiye yeni istihdam olanağı yaratacaklarını belirten Kariyo, “Merkez ofis, fabrika ve mağazalarımızda bugün itibariyle toplam 3 bin 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Gelecek yıl 1.500 kişiye yeni iş olanağı yaratarak çalışan sayımızı 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Kariyo, Penti çalışanlarının yüzde 82’sinin kadın olduğunu, mağaza çalışanlarında ise bu oranın yüzde 96 olduğuna dikkat çekti.

“2022’de 3 milyar TL ciro hedefliyoruz”

Penti’nin Türkiye’nin yanı sıra global olarak da güçlü büyümesini sürdüreceğine dikkat çeken Kariyo, 2022 yılında toplamda 3 milyar TL cirolu bir şirket olmayı ve 1100 mağaza ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Yepyeni bir deneyim: “Penti Young”

Toplantıda konuşan Penti Giyim A.Ş. CEO’su Mert Karaibrahimoğlu; 18 aydır üzerinde çalıştıkları Penti Young ile piyasaya iddialı bir giriş yapacakları bilgisini verdi. Gelecek yıl 3-15 yaş arası çocuk ve gençlere özel olarak tasarlanan ‘Penti Young’ konseptini tüketicileriyle buluşturacaklarını belirten Karaibrahimoğlu, “Çocuk ve gençleri küçük yaşta Penti deneyimi ile tanıştırmak amacıyla tasarladığımız bu özel koleksiyonu Şubat ayı itibariyle ziyaretçilerimize sunacağız. ‘Penti Young’ öncelikli olarak 17 Penti mağazamızda yer alacak” dedi.

2017’de 71 milyon ziyaretçi

Bu yıl Penti mağazalarında 71 milyon ziyaretçi ağırladıklarını ve bu ziyaretçilerin ayda 2 kez mağazayı ziyaret ettiklerini belirten Karaibrahimoğlu, 2017 yılında 58 milyon ürün satışı gerçekleştirdiklerini vurguladı. Karaibrahimoğlu, müşteri odaklı bir marka olarak özel deneyimler yaşatmayı ve sürprizlerle müşterileri şaşırtmaya önem verdiklerini, bu nedenle de mağazalarında gelişmiş alışveriş deneyimleri sunabilmek için mağaza metre karelerini de büyüteceklerini söyledi.

Müşteri odaklı yaklaşımımızın bir sonucu olarak kampanya günlerinde günlük cironun 4-5 katına çıktığını vurgulayan Karaibrahimoğlu; “Son olarak 24-25 Kasım’da ‘Pink Friday’ kampanyasında mağazalarımızı 2 günde 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etti” dedi.

E-ticarette iddialı büyüme

Penti’nin mağazaların yanı sıra e-ticaret kanalında da hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Karaibrahimoğlu, Bu yıl e-ticaret kanalımızda ciromuzu yüzde 150 artırdık. Penti olarak toplam ciromuzun yüzde 2,6’sını e-ticaretle elde ettik. Bu en büyük iki mağazamızdan sağladığımız cironun üzerinde bir oran. Mağazalaşmada olduğu gibi e-ticaret kanalında da hızlı büyümeye devam edeceğiz ve 2022’de toplam ciromuzun yüzde 6’sının e-ticaretten gelmesini hedefliyoruz dedi. Karaibrahimoğlu, 2018 yılının ilk çeyreğinde Romanya pazarında da e-ticarette aktif hale geleceklerini vurgulayarak, Romanya üzerinden online olarak tüm Avrupa Birliği ülkelerine satış yapmayı planladıklarını ifade etti.

Digital pazarlama konusunda da yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerine ve bu teknolojilere mutlaka ‘Penti’ yorumunu katarak müşterilerine deneyimlettiklerine de değinen Karaibrahimoğlu; “Chatbot, VR gibi teknolojileri de proje bazlı olarak uygulayarak müşterilerimize özel deneyimler yaşatıyoruz. Türkiye’de ilk kez uygulanan bir teknoloji ile geçtiğimiz Sevgililer Günü’nde özel sensörlü ‘Aşkı Hisseden Vitrin’ uygulamamızla Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde ‘En İyi Teknoloji Kullanımı’ ödülünü aldık. Pazarlama iletişimi alanında yüksek prestije sahip uluslararası yarışma 7.Mixx (Marketing and Interactive Excellence) Ödülleri’nde Ev Dışı Dijital kategorisinde ‘Snapvitrin’ projesi ile Altın Mixx’in sahibi olduk” dedi.

100 kadından 99.7’si Penti’yi biliyor

Çok kategorili iç giyim moda perakende markası Penti’nin; 2016 Euromonitor sonuçlarına göre kadın çorabı, plaj giyim, iç giyim ve ev giyimde açık ara pazar lideri olduğunu belirten Karaibrahimoğlu, Future Bright Brand Health’ın bu yıl Aralık ayında 15-45 yaş arası ABC1C2 segmentinde 1200 kadın ile gerçekleştirdiği marka araştırmasında ise kadınların Penti markası beğenisini net bir şekilde ortaya koyduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Karaibrahimoğlu araştırma sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi; Türkiye’de her 100 kadından 99.7’si Penti markasını biliyor. Araştırmaya katılan ve Penti’yi deneyimleyen her 100 kadından 85’i markamızla güçlü bir bağ kurduğunu ve sadık müşterimiz olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin “lovebrand”i

Çoraptan miras olarak gelen marka gücünü iç giyim, ev giyim ve plaj giyime de taşıdıklarının altını çizen Penti Giyim CEO’su Mert Karaibrahimoğlu, “Bir iç giyim markası olarak algımız çok yükseldi. İç giyimde uzmanlığımız ile fark yaratıyoruz. Araştırma sonuçlarına baktığımızda her 10 kadından 6’sının Penti iç giyimi tercih ettiğini görüyoruz” dedi.

Ayrıca araştırma Penti markasının her tüketici segmenti tarafından beğenildiğini, sevildiğini ortaya koydu. Karaibrahimoğlu, araştırmada kadınların “Penti’nin ilk akla gelen, tüketicinin kendisine yakın hissettiği; benim için en özel marka dediği, yeni deneyimler yaşadığı, her zevke hitap eden, ulaşılabilinir, genç, dinamik ve güçlü bir marka olarak” tanımlanmasından ve Türkiye’nin lovebrand’i olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.


 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER