"Yukarı Kaydır" Özelliği Tarih Oldu

Onur Gürler
Onur Gürler
  Eyl.17, 2021, 13:36
Instagram, hikâyeler üzerinden link paylaşımında kullanılan “Yukarı Kaydır” özelliğinin kaldırılacağını duyurdu. Pek çok kullanıcı bu özelliğin kaldırılmasıyla birlikte link paylaşımının komple kaldırılacağını zannetse de aslında durum biraz farklı.

Instagram, hikâyeler üzerinden link paylaşımında kullanılan “Yukarı Kaydır” özelliğinin kaldırılacağını duyurdu. Pek çok kullanıcı bu özelliğin kaldırılmasıyla birlikte link paylaşımının komple kaldırılacağını zannetse de aslında durum biraz farklı.

Bazı kullanıcılarda uzun süredir olan bu yeni özellik sayesinde artık linkler “sticker” formatında paylaşılıyor, yani artık bu linke ulaşabilmek için ekranı yukarı kaydırmak değil sticker’a tıklamak gerekiyor. Bu sticker, Instagram’in konum veya etiketleme amaçlı kullanılan tasarımına çok benziyor ve paylaşılan linkin kısa bir formunu içeriyor. 

Peki bu kullanıcıları nasıl etkiler?

Bu düzenlemenin tam amacını bilmesem de kullanıcıların hangi adrese yönlendirileceğini bilmeleri için bir şeffaflık hamlesi olarak düşünebiliriz aslında. Türkiye’de içerik üreticilerinin paylaştığı linklerin çoğunlukla alışveriş ve e-ticaret sitelerine gittiğini düşünürsek bu linklerin açıkça görünmesi kullanıcılarda antipatiye yol açabilir mi diye de düşünüyorum aslında. Her ne kadar kendim de bir influencer olarak paylaşımlarımda kullandığım alışveriş sitesini hikâyelerime mutlaka ekliyor olsam da çok alakasız ürünlerin linklerini de alışveriş sitelerinden paylaşan çok fazla kişi gördüm. Özellikle görselliğin ön planda olduğu hikâyelerde çirkin bir yazı tipiyle yazılmış bir URL’nin ekranda görünmesi göze pek hoş gelen bir ayrıntı değil açıkçası. Bahsettiğim şeffaflık amacı bu işin bir parçası değilse ve yalnızca tıklanabilir bir link istendiği için bu değişiklik yapıldıysa en azından görsel olarak daha güzel bir tasarım (veya zaten hâlihazırda var olan GIF desteğinin linklerle birleştirilmesi gibi bir seçenek) sunulabilirdi gibi geliyor. 

İlk etapta gözümüz alışana kadar linklere tıklamaktan kaçarız, yavaş yavaş alıştıkça tıklamaya başlarız gibi geliyor. Ne kadar süreceğini de birlikte görürüz. 

TikTok ve Instagram iyice birbirine girdi 

TikTok’un kısa video formatını Instagram Reels ve YouTube Shorts olarak görmemizin hemen ardından TikTok da bu sefer “Hikayeler” özelliğini sundu. Daha tamamen uygulamaya entegre olmuş hissi vermeyen bu özellik sayesinde aynı diğer 4234287 uygulamada olduğu gibi 15 saniyelik hikâyeler paylaşabiliyor, bu hikâyelere konum, etiket, müzik gibi öğeler ekleyebiliyoruz. 

TikTok Hikâyeler özelliğinde eksik bulduğum iki ana konu var. Bunlardan ilki kesinlikle etkileşim, şu anda kullanıcılar hikâyeleri çok izlemiyor veya dikkate almıyor gibi geliyor. Hikâyeler kısmının sürekli görünür bir ekranda olmayışı, açılıp kapanan bir panel hâlinde oluşunun bunda bence büyük bir etkisi var. Instagram’de olduğu gibi üst kısımda sürekli görünür halde olursa bence daha çok ilgi çekecektir. Bu şekilde hem etkileşimimin az olduğu saatlerde hem de birçok videomun hızlı izlenme kazandığı saatlerde denedim, açıkçası görüntülemelerde çok şey değişmedi. 

İkinci beğenmediğim konu ise tek seferde ancak tek bir hikâye çekilebilmesi. Yani bir kez dokunduğunuzda 15 saniyelik tek bir hikâye çekebiliyorsunuz, tuşu basılı tuttuğunuzda bile o 15 saniyede hikâye bitiyor, uzun uzun bir şeyler anlatacaksanız tek tek paylaşa paylaşa gitmeniz gerekiyor, biraz uğraştırıcı. Tabii bu TikTok’un “15 saniyeden uzun süren bir şey anlatacaksanız gidin video olarak paylaşın” mesajı da olabilir, bu şu anda yazarken aklıma geldi. Ayrıca uygulama üzerinden hikâyede fotoğraf da çekilemiyor, ama isterseniz galerinizden ekleyebiliyorsunuz. 

Yine Instagram benzeri bir özellik olarak TikTok yeni “Alışveriş” özelliğini de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Shopify ile entegre olan bu sistem sayesinde işletme hesapları TikTok’ta paylaşımı yapılan ürünlerin satışını direkt TikTok üzerinden gerçekleştirebilecek. 

Bu uygulamalar ne kadar daha birbirine benzeyecek bilmiyorum ama bahsettiğim görünürlük probleminin önüne geçilir ve TikTok hikâyelerde de bir link paylaşımı özelliği gelirse sosyal medyanın ve özellikle influencer marketing’in dinamikleri kökten değişebilir. Bekleyelim görelim…

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER