Notice: Memcache::pconnect(): Server 127.0.0.1 (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/thebrandage/public_html/system/library/cache/mem.php on line 13

Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to 127.0.0.1:11211, Connection refused (111) in /home/thebrandage/public_html/system/library/cache/mem.php on line 13

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/thebrandage/public_html/system/library/cache/mem.php:13) in /home/thebrandage/public_html/system/library/session.php on line 60

Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/thebrandage/public_html/system/library/cache/mem.php on line 17

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/thebrandage/public_html/system/library/cache/mem.php:13) in /home/thebrandage/public_html/site/controller/startup/startup.php on line 82
Sevgilimize AirTag Taksak Gizlice Takip Edebilir Miyiz?

Sevgilimize AirTag Taksak Gizlice Takip Edebilir Miyiz?

Onur Gürler
Onur Gürler
  Tem.28, 2021, 12:44
Uzun süredir AirTag’i deneyimlemek istiyordum ama hem Apple online mağazasındaki uzun teslim süresi, hem de fiziksel mağazadaki uzun bekleme süresinden dolayı bu zamana kadar ertelemiştim.

Uzun süredir AirTag’i deneyimlemek istiyordum ama hem Apple online mağazasındaki uzun teslim süresi, hem de fiziksel mağazadaki uzun bekleme süresinden dolayı bu zamana kadar ertelemiştim.

Önünden geçtiğim bir Apple bayisinde görünce hemen tekli paketten bir tane aldım ve sanki hiçbir incelemesini daha önce görmemişim gibi incelemeye başladım…

AirTag son 2 yıldır söylentileri dolaşan bir cihazdı zaten, geçtiğimiz nisan ayında tanıtımı yapıldı, kısa bir süre içinde de tüm dünyada satışı başladı. Aksesuar kategorisinde satıldığı için 3 katmanlı vergilerden nasibini almadığını düşünüyorum çünkü güncel kur göz önünde bulundurulduğunda Avrupa ile neredeyse aynı fiyattan satışa çıktı.

Açıkçası bu cihazı almaktaki en büyük motivasyonum inceleme videosunu çekmekti çünkü zaten evden çalıştığım ve çok sık da seyahate çıkmadığım için herhangi bir eşyamın kaybolması gibi bir endişem yok. Sadece cebimde anahtarım olmadığında bir huzursuzluk yaşıyorum, anahtarıma takarım kafam rahat eder diye düşünerek tekli paketten bir tane aldım. 

Çektiğim 30 saniyelik kısa videoda yeterince detaylı anlatamasam da insanların bu cihazın kullanım amacını az çok bildiğini düşünüyordum ama gelen yorumlardan aslında pek bilinmediğini anladım.

Aslında tek amacı kaybolma ihtimali olan eşyalarınızın yerini istediğiniz zaman tespit edebilmenize yardımcı olmak olan bu cihazın çalınan eşyaları gösterdiği, hatta çalınan eşyaları bulmanızı sağladığı veya gizlice birini takip etme olanağı sunduğunu zanneden birçok kişi var.

Olayın aslı pek öyle değil… 

Anahtarınızı yolda düşürdüyseniz ve bu anahtarınıza bir AirTag takılıysa çevredeki internet bağlantısı olan tüm Apple cihazlarla sürekli bağlantı kurarak güncel konumu görmenizi sağlıyor, başkası tarafından bulunursa da içindeki bilgiler sayesinde bulan kişinin size ulaştırabilmesine yardımcı oluyor. Olay bundan ibaret aslında. Yaygınlaşacağını da düşündüğümüzde hırsızların zaten AirTag’in nasıl kullanılacağını öğrenip ilk aşamada AirTag’de kurtulacakları da aşikâr.

Gelelim gizlice takip muhabbetine…

Sevgilime/eşime taksam gizli gizli takip edebilir miyim tarzı yorumlara ilk 3 sefer falan güldüm ama çok fazla tekrar edince bunu da bir açıklama gereği hissettim. Öncelikle bu güven problemini yaşayan herkese acil şifalar diliyorum ama ne yazık ki AirTag de çözüm değil.

Apple gizliliğe önem verme konusunda her güncellemede çıtayı daha da yükselttiği için AirTag’in web sayfasında bu konuyu da detaylıca açıklamış.

Kendi telefonunuzla eşleştirdiğiniz AirTag, uzun süre sizden uzak kaldığında ve hareket hâlinde olduğunda yakınındaki iPhone’lara “Size ait olmayan bir AirTag sizinle birlikte hareket ediyor” gibi bir bildirim gönderiyor. Bu bildirimin ulaştırılamayacağı durumlarda da ses çıkarmaya başlıyor. Yani takip etmeyi düşündüğünüz kişi de AirTag’e saniyeler içinde ulaşıp cihazı devre dışı bırakabiliyor. 

Stalker’lar için üzgünüm ama durum böyle. Teknoloji desen var, gizlilik desen var…


Fiyat-Performans Odaklı Lenovo IdeaPad 5
 

Lenovo’nun birçok ürününü daha önceki yazılarımda paylaşmıştım, ilk defa gerçekten dümdüz bir dizüstü bilgisayarını inceleme fırsatı yakaladım. Dümdüz derken katlanmayan, bükülmeyen, tablet olarak kullanılmayan, yani kısaca “dizüstü bilgisayar” dediğimizde aklımıza gelen cihazdan bahsediyorum. Önceki yazımda bahsettiğim Duet çok iyiydi ama, onu da tekrar hatırlatmak isterim… 

Lenovo’nun çok ince veya Duet modelindeki gibi modüler tasarımlarına çok alıştığım için IdeaPad 5 ilk incelediğimde bahsettiğim cihazlardan daha eski bir cihazmış hissiyatı verdi. Fiyat/performans odaklı bir cihaz olduğu için donanıma daha çok önem verildiğini söyleyebilirim o yüzden. 

IdeaPad 5; 14 ve 15 inç olarak 2 farklı ekran boyutuyla, ayrıca Intel ve AMD Ryzen işlemcilerle farklı konfigürasyonlarda sunuluyor. Benim incelediğim model AMD Ryzen 4500u işlemci ve 8 GB bellek ile baz modeldi diyebilirim.

Bu konfigürasyonda ve boyutta bir cihazın özellikle öğrenciler için çok uygun olacağını düşünerek webde gezinme, yazı yazma ve sık kullanılan programlarda çalışma gibi basit işlemlerle cihazı test ettim. Özellikle çok ince kasa gibi bir iddiası olmadığı için klavye kullanımı gayet rahat, kasa inceldikçe tuşlara basmak daha keyifsiz bir hale geliyor biliyorsunuz. Ayrıca USB-A, USB-C, HDMI ve SD kart girişleri de cihazda mevcut, özellikle son ikisinin güncel bir bilgisayarda bulunuyor olması 2021’de nimet gibi bir şey. 

Dolar 1,7 TL olduğu günden beri bilgisayar almanın çok zorlaştığı bu günlerde fiyat/performans odaklı bir bilgisayar arıyorsanız Lenovo IdeaPad 5 konfigürasyonlarına da bir bakmanızı tavsiye ederim…

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER