Sıtkı Kösemen’in ‘Yitik Nesne Ardında’ isimli sergisi galeri khas'ta sergilenecek

Kadir Has Üniversitesi bünyesindeki galeri KHAS yeni döneme Sıtkı Kösemen’in sergisiyle giriş yapıyor. Sıtkı Kösemen’in ‘Yitik Nesne Ardında’ isimli sergisi Prof. Dr.Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde 1 Kasım günü ziyarete açılıyor.

Kadir Has Üniversitesi bünyesindeki Galeri KHAS yeni döneme Sıtkı Kösemen’in sergisiyle giriş yapıyor. Sıtkı Kösemen’in ‘Yitik Nesne Ardında’ isimli sergisi Prof. Dr.Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde 1 Kasım günü ziyarete açılıyor.


Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Sıtkı Kösemen uzun bir aradan sonra, Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yer alan Galeri KHAS’ta kişisel sergi açıyor. Sergide 25’e yakın yeni eser sanatseverlerle buluşacak.

 ‘Yitik Nesne Ardında’ sergisinin küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman sergide yer alan yapıtların izleyiciye yitik bir zaman sunduğunu belirterek, “Fransız romancı Proust modernliğin en önemli yazarlarından biridir. ‘Yitik Zaman Ardında’ isimli çok ciltli romanıyla bir romancılığın çabalarını ve etkisini çok aşan bir şekilde modernleşmeye katkıda bulunmuştur. Proust, muhteşem romanında ‘istençsiz hafıza’ kavramını geliştiriyordu. Bu bellek geçmişin özünü taşıyordu ve çoğu kez bize rağmen gerçekleşiyordu.

Böylece zaman ve mekan bağlamında Proust yeni bir dünyanın kapısını aralıyordu. Zaman bize rağmen vardır; ama biz olmaksızın bizim zamanımızdan söz edilemezdi. Bu bellek geçmişin çağrışımlarla yaşanan büyük zamanını çoğu kez bize rağmen keşfediyordu. Sıtkı Kösemen’in bu sergide yer alan yapıtları da bize yitik bir zamanı sunuyor. Fakat bunu soyut zaman üstünden değil, o zamanın imleri üstünden hatırlatıyor. Kaybolmuş binalar, yıkılmış duvarlar, yitik ve yeniden bulunacak nesneler, okunmayan yazılar, dökülmüş boyalar, mekan izleri bize ortak bir belleğin kişisel planda nasıl okunacağını gösteriyor.

Hepimize ait olan geçmiş bu yapıtlarda kişiselleşmekle kalmıyor bizi çağrışımlarla yaşanmış ama yitirilmiş bir zamana da çağırıyor. Kösemen’in yapıtları modernlik sonrası bir dünyanın yıkıcı ama şiirsel, somut ama kırılgan, çok kalıcı ama uçucu görselliğini getiriyor” diyor.

Sergi 25 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER