Socrates ve 4129Grey, kariyeri olmayan futbolcu için simulasyonla ''olası kariyer'' hazırladı

Gerçek bir kariyeri olmayan birine verilebilecek en anlamlı doğum günü hediyesi, kuşkusuz ona olası kariyerini vermekti.

Gerçek bir kariyeri olmayan birine verilebilecek en anlamlı doğum günü hediyesi, kuşkusuz ona olası kariyerini vermekti.

Carlos Kaiser, 56 yıl önce 2 Nisan günü Brezilya’da doğdu. Dünya tarihine sahaya bile çıkmadan, hakkındaki şehir efsanelerini kullanarak yaptığı transferlerle geçti. Brezilya’nın büyüklerinin formasını da giydi Japonya’da, Fransa’da ABD ve Suudi Arabistan’da da arma öptü. Ama hiçbir zaman futbol oynamadı. Tribünleri heyecanla ayağa kaldıran transferlerinin sebebi oynadığı futbol değil, çevirdiği türlü türlü oyunlardı.

Ama yine de çok sevildi.

Makine öğrenimi yöntemiyle, 56. Yaş gününde Carlos Kaiser’in hiç sahip olmadığı kariyeri ona hediye ediliyor.

Analiz Havuzu
Carlos Kaiser’in olası kariyerine ulaşmak için tıpkı Carlos Kaiser gibi saha içinde yaptıklarından çok saha dışındaki yaşamları ve vukuatlarıyla adlarından sıkça söz ettiren santraforların kariyer verileri bir data havuzunda toplandı.

Veriler
Futbolun uslanmaz çocuklarından seçilen isimlerin çıktıkları maç, attıkları gol, yaptıkları asist, oynadıkları takım, bu takımların yer aldıkları ligler ve gördükleri kart sayısı gibi teknik veriler incelendi, kariyerleri boyunca transfer oldukları lig seviyeleri değerlendirildi.

Kaiser Çarpanı
Belirlenen isimlerin kariyerleri boyunca oynadıkları liglerin verileriyle Carlos Kaiser’in kariyeri boyunca bulunduğu takımların mücadele ettikleri lig verileri karşılaştırılınca ortaya %80’lik bir kalite farkı çıktığı görüldü, %80’lik negatif fark Kaiser Çarpanı olarak parametreler arasına katıldı. 


Simulasyon Modeli
Son olarak, bir makine öğrenimi aracıyla Carlos Kaiser'in potansiyel futbolcu kimliğini teknik ve mental olarak doğru yansıtacak özelliklere ulaşıldı ve bu özelliklerle bir karakter yaratılıp, bu karakter simule edildi.

Böylece Carlos Kaiser’in olası kariyerinin verilerine ulaşıldı ve Carlos Kaiser olası kariyerine kavuştu.

KÜNYE

Reklamveren: Socrates Dergi
Ajans: 4129Grey
CEO&CCO: Alemşah Öztürk
Yaratıcı Yönetmen: Ahmet Terzioğlu
Yaratıcı Grup Başkanı: Nevzat Emir Anarat
Yaratıcı Grup: Anıl Eren Küçük, Gülşah Karasakal, Erçağ Kural, İpek Şurdum, İpek Şaylı, Hazar Semih Akgün
Marka Direktörü: Melike Aşcı
Marka Yöneticisi: Ekin Tağal
Proje Direktörü: Aslı Ergüzel
Veri Analisti: Ozancan Demir
Teknik Direktör: Hidayet Bayraktar
Yazılım Geliştirme: Alen Dursun, Burak Şahin Erden

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER