Tüketiciyi Kim İkna Ediyor?

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Ağu.01, 2018, 14:16
Kitle iletişim araçlarının zirvede yer aldığı bir çağda yaşıyoruz ancak yapılan pazarlama faaliyetleri de aynı ölçüde bireyselliğin önem kazandığı bir dünyaya doğru bizi
hızla götürüyor.

Kitle iletişim araçlarının zirvede yer aldığı bir çağda yaşıyoruz ancak yapılan pazarlama faaliyetleri de aynı ölçüde bireyselliğin önem kazandığı bir dünyaya doğru bizi hızla götürüyor.

Sevgili Brand Age okuru,

Reklam ve pazarlama bombardımanını da göz önünde bulunduracak olursak, değişen tüm dinamikler doğrultusunda artık tüketicilerin kendilerine direkt seslenen markalar ilgisini çekiyor. Dijital pazarlamaya yapılan yatırımlarda da bu doğrultuda küçük kitlelere seslenen elçiler olarak tanımlayabileceğimiz ‘’influencer’’lar devreye giriyor. Influencer’ların son birkaç yıldır dijital pazarlama dünyasındaki etkileri yadsınamaz. Ancak öncesinde alışık olduğumuz marka elçisi celebritylere göre daha bağımsız ve kuralsız çalışmaları onları kısa vadede başarıya götürüyor gibi görünse de, uzun vadede inandırıcılıklarını ve ikna kabiliyetlerini yitirmelerine neden oluyor. Haliyle tüketiciler de ürün veya marka alışverişleri öncesinde, influencer görüşlerinden ziyade ilgili yayınların yorum, inceleme ve eleştirilerini dikkate alıyor. Uzunca bir zamandır süregelen bu sessiz ‘’basın vs. influencer’’ savaşını bu sayımızda ele aldık. Nielsen Araştırma Şirketi de bizim için bu durum hakkında tüketicinin ne düşündüğünü, onları kimin etkilediğini araştırdı. Çarpıcı verileri olan bu araştırmayı özellikle markaların pazarlama müdürleri, influencer’lar, basın mensupları ve temsilcilerinin muhakkak incelemesi gerekiyor.

Sıcağıyla, deniziyle, kumuyla, güneşiyle ve festivalleriyle bir yaz mevsimini daha geride bırakmak üzereyiz. The Brand Age olarak Xsights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’yle bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ‘’Summer Hits 2018: Yazın Sevilen Markaları’’ araştırmasıyla, yaz mevsimini en iyi anlatan reklam ve kampanyaları, tüketicinin gönlündeki yaz markalarını ortaya koyduk.

Markalar ve marka yüzleri ile birlikte kampanyanın arka planına dair yaptığımız söyleşi serimiz- de bu ay 5 yıldır devam eden uzun soluklu bir birliktelik yer alıyor. Marka kimliğini 5 yıl öncesinde ünlü modacı Hakan Akkaya ile gençleştirmeye başlayan Singer, dikiş dikmeyi demode bir algıdan çıkarıp tekrar moda haline getirmeyi hedefliyor. Bu beraberliğin detaylarını siz okurlarımız için Hakan Akkaya ve Singer Türkiye Genel Müdürü Sinem Kınran Parlak’tan dinliyoruz.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay ‘’Online Yöneticiler’’ başlıklı röportaj dizimizde; genç yaşına rağmen başarılı bir kariyer yolculuğu olan iş lideri Hakan Baş ile sosyal medya serüvenini konuştuk. Geçtiğimiz aylarda International Design Awards’de 5 ödül alan Daire Kreative Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Ardaş Aktaş da bizlere tasarladığı film afişlerinin arka planını ve sinema sektöründe iyileştirilmesi gereken alanları anlattı.

Adba International’n her ay bize özel hazırladığı Marka Derbileri analizinde bu ay son birkaç yıldır tatilcileri iki arada bir derede bırakan Bodrum ve Alaçatı’nın sosyal medya sosyal medya performansını inceledik.

Yine ilham veren köşe yazıları ve markaların dünyasından gelişmeler sayfalarımızda yer alıyor.

Dijital dünyayı seven okurlarımız için Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER