Türkiye kozmetik ve kişisel bakım sektörü 11 milyar tl'yi aştı

Her yıl yüzde 4 büyüme ile dünya çapında büyük ilgi gören kozmetik ve kişisel bakım sektörü, 2017 yılında 11 milyar TL’yi aştı.

Her yıl yüzde 4 büyüme ile dünya çapında büyük ilgi gören kozmetik ve kişisel bakım sektörü, 2017 yılında 11 milyar TL’yi aştı.

 2020 yılına kadar 13 milyar TL’ye ulaşması beklenen kozmetik ve kişisel bakım sektöründe doğrudan satış kanalı ile büyüyen Farmasi, 2017 yılında yüzde 100 büyüme gerçekleştirdi. Türkiye doğrudan satış pazarında ikinci sırada yerini alan Farmasi’nin 2018 hedefi lider marka olmak.

Dünyada 2016 yılında 460 milyar dolarlık hacme ulaşan kozmetik ve kişisel bakım sektörü, her yıl yüzde 4 büyüme kaydediyor. Türkiye’de 11 milyar TL’yi aşan kozmetik ve kişisel bakım sektöründe Farmasi, doğrudan satış kanalı ile büyüyor. Makyaj, cilt bakım, saç bakım, kişisel bakım, parfüm, gıda takviyesi, Dr. Cevdet Tuna’dan özel formüllü doğal içerikli ürünler ve Mr. Wipes markalı ev temizlik ürünleri sunan Farmasi, ürün gamını her geçen gün genişletiyor.  2 bin çeşit ürünü bünyesinde bulunduran, entegre üretim tesislerine sahip Türk markası Farmasi, 125 ülkede faaliyet gösteriyor.

2018’de hedef üç kat büyümek
2017 yılında satışlarını planladıkları gibi iki katına çıkardıklarını belirten, Farmasi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Tuna “2010 yılında giriş yaptığımız doğrudan satış kanalındabu yıl yüzde 100 büyüme gerçekleştirdik. 2016 yılı sonunda sektörde beşinci sıradaydık. Global markalarla rekabet içinde olduğumuz sektörde güçlü adımlarımız sayesinde 2017 sonunda doğrudan satış kanalında ikinci sırada yerimizi aldık’’ dedi.  2017 yılında Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Belarus, Ukrayna ve Hırvatistan gibi 9 ülkede doğrudan satış sistemine başladıklarını belirten Tuna; ‘2018 yılında Brezilya,  Rusya ve Almanya gibi ülkelere de ulaşmak istiyoruz. Amacımız başarılı girişimcilerimiz ile önümüzdeki yıl büyüme oranımızı yüzde 250’ye çıkarmak” dedi.

Girişimcileriyle beraber büyüdüklerini ifade eden Tuna, hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere önemli bir iş fırsatı sunduklarını vurguladı. Tuna: “2017 yılında 360 milyondan fazla tüketiciye, yaş ortalaması 32-33 olan toplam 650 bin girişimcimizle ulaştık ve ulaşmaya devam ediyoruz. Bu girişimcilerimizin de yüzde 85’i kadın girişimci. 2018 yılında hedefimiz Farmasi ile birlikte kazanan girişimcilerimizin yaş grubunu daha da aşağılara çekip gençlere daha fazla iş imkanı sunmak. Genç kitleye de ulaşarak önümüzdeki yıl girişimci sayımızı 1,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER