Türkiye'de online mağazalar, şirketlerin en büyük mağazaları oluyor

Son 10 yıldır rekor üstüne rekor kıran E-Ticaret sektörü, dövizdeki aşırı dalgalanmanın ekonomiyi olumsuz etkilediği son 3 ayı hasarsız atlatmış görünüyor.

Son 10 yıldır rekor üstüne rekor kıran E-Ticaret sektörü, dövizdeki aşırı dalgalanmanın ekonomiyi olumsuz etkilediği son 3 ayı hasarsız atlatmış görünüyor.

500’e yakın yerli ve yabancı sanal mağazayı tek çatı altında toplayan Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Ağustos’ta ABD Doları’nın 7, Euro’nun da 8 liraya kadar yükselmesiyle başlayan ve Ekim’in ikinci yarısında bir nebze durulan dövizdeki aşırı dalgalanmanın online piyasalara etkisinin yok denecek kadar az olduğunu bildirdi.


En Büyük Mağaza: Online Mağaza

E-Ticaretin son 5 yıllık büyüme ortalamasının yüzde 32 olduğunu, 2018’in ilk 7 ayında da yüzde 35 büyüdüğünü anımsatan Kayral, “Avantajix üzerinden 500 firmanın online mağazalarından satın almaları incelediğimizde Ağustos-Ekim döneminde de büyümenin yüzde 25-35 civarında sürdüğünü gördük. Evet, AVM’lerdeki ve caddelerdeki dükkanlar boş kalıyor olabilir ama sanal mağazalar eskisi gibi doldu taştı. Artık birçok firmanın en büyük mağazası online mağazalar oldu” diye konuştu.


Online Kitap Fuarları

Güçlü Kayral, online mağazaların çok hızlı pozisyon alabildiğini “kitap” örneğinden hareketle şöyle açıkladı: “Her yıl Kasım ayının ilk haftasında Türkiye’nin en büyük kitap fuarı İstanbul’da düzenlenir. Bu fuarda 8 gün boyunca yarım milyon okur yüzbinlerce kitaba indirimli fiyatlarla ulaşabilir. Dolayısıyla bu fuardan 1 ay öncesinde kitap satışları düşmeye başlar, çünkü insanlar fuarı beklerse kitapları daha indirimli alabilecektir. Fakat Ekim ayındaki bu düşüşü gören kitap satış siteleri, bu sene Ekim ayında ‘Online Kitap Fuarı’ adı altında aynı fuarda yapılacak indirimlerin ve imza günlerinin bulunduğu sayfalar yarattılar ve bu keskin düşüşü durdurdular. Yani online’da çok hızlı pozisyon alıp krizi fırsata ve satışa çevirmeyi başardılar. Bu nedenle biz online dünyada ‘kriz’ ile çok hızlı başa çıkılabildiği görüşündeyiz.”


-E-Ticaretin Avantajları

Kayral, Türkiye’de e-ticaretin öncelikle en uygun fiyatlı ürünlere kolayca ulaşılması özellliğindan dolayı tercih edildiğini kaydederek, “İnsanlar,çarşı pazar gezmek yerine aradıkları ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor. Tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor. Ayrıca tüm bu alışverişlerini Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar sağlıyor” dedi.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER