We Are Social”ın 2018 yılı internet ve sosyal medya raporu yayınlandı

Ekim 2018 rakamlarına göre Türkiye, Facebook'ta 43 milyon, Instagram'da 37 milyon kullanıcı sayısını aştı.

Ekim 2018 rakamlarına göre Türkiye, Facebook'ta 43 milyon, Instagram'da 37 milyon kullanıcı sayısını aştı.

İnternet ve sosyal medya analizleri yapan “We Are Social”ın 2018 yılı 4. çeyrek küresel internet raporu yayınlandı. Buna göre Ekim 2018 itibariyle dünya genelindeki internet kullanıcı sayısı 4.2 milyara ulaştı. Bu rakam, 7.6 milyarlık dünya nüfusu dikkate alındığında, dünyanın yüzde 55’inin ‘online’ olduğunu gözler önüne serdi.

Rapora göre sosyal medyadaki aktif kullanıcı sayısı 3.4 milyara, mobil cihaz kullanıcılarının sayısı 5.1 milyara çıktı. Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre dünya genelinde son bir yılda (Eylül 2017’den Ekim 2018’e) internet kullanıcı sayısı 284 milyon, sosyal medyayı kullananların sayısı ise 320 milyon arttı.


EN HIZLISI SABİTTE SİNGAPUR, MOBİLDE NORVEÇ 

Son veriler toplam internet trafiğinin yüzde 51.6’sının mobil cihazlardan geldiğini gösterirken, mobil internette 23 Mbps olan ortalama hız, sabit internette ise 47.8 Mbps olarak gerçekleşti. Sabit internette dünyanın en hızlı bağlantısına sahip olan ülke ortalama 189 Mbps ile Singapur olurken, bu ünvanı mobil internette ise 63 Mbps ile Norveç elde etti.


İnternet kullanıcılarının Google’da geçirdikleri ortalama süre günde 7 dakika 32 saniye olurken; bu süre YouTube’da 8 dakika 51 saniye, Facebook’ta ise 9 dakika 50 saniye olarak gerçekleşti.

İnternet kullanıcılarının e-ticaret alışkanlıklarının da incelendiği raporda, herhangi bir ürün almadan önce internet üzerine araştırma yapanların oranı en yüksek olan ülke ise Türkiye çıktı. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 57 iken, Türkiye ve Brezilya yüzde 80’lik orana ulaştı.


Rapora göre Facebook’ta Türkiye, hem ülke hem şehir ve hem de dil özelinde dünya genelinde 9.'luğa yerleşti. Türkiye’deki Facebook kullanıcı sayısı 43 milyona ulaşırken, İstanbul 11 milyon kullanıcıyla Facebook’ta en çok kullanıcısı olan şehir oldu. Facebook’u Türkçe olarak kullananların sayısı da 46 milyona çıktı.

Türkiye, 8.8 milyon kullanıcısıyla dünya genelinde Twitter’da en çok kullanıcısı olan 5. ülke oldu. Türkiye’ye bir başka dünya beşinciliği ise bir diğer popüler sosyal ağ olan Instagram ile geldi. Ekim 2018 itibariyle Türkiye’nin Instagram’daki kullanıcı sayısı 37 milyona ulaştı.

Linkedin’de ise 6.9 milyon kullanıcısı bulunan Türkiye, 15 sıraya yerleşti. Rapora göre özellikle gençler arasında popüler olan sosyal ağ Snapchat’te ise Türkiye’den 8.5 milyon kullanıcı var. Bu sayıyla Türkiye, Snapchat’te en çok kullanıcısı olan 10. ülke konumunda.


Kaynak: www.haberturk.com

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER