Yemeksepeti pide sevdamızı mercek altına aldı

Türkiye’nin doğusundan batısına herkesin göz bebeği olan bu lezzeti mercek altına alan Yemeksepeti, en sevdiğimiz pide çeşitlerini ortaya koydu.

Türkiye’nin doğusundan batısına herkesin göz bebeği olan bu lezzeti mercek altına alan Yemeksepeti, en sevdiğimiz pide çeşitlerini ortaya koydu.

Yemeksepeti, dünyanın da dikkatini çeken ve pek çok kez en sevilen Türk lezzetleri listesine giren pidenin Yemeksepeti macerasını inceledi.

Hem yöresel hem modern 2 binden fazla çeşit

Yemeksepeti’nin verilerine göre; Yemeksepeti kullanıcıları 2018 yılında yaklaşık 4,5 milyon pide siparişi vererek bu yıl pideye adeta doydu.

Kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı, patatesli, peynirli pidenin her çeşidine her kombinasyonuna bayılıyoruz ama bazılarının gönlümüzdeki yeri ayrı. Yemeksepeti’nde her damak tadına hitap eden 2 binden fazla çeşit arasında 500 bin adet siparişle kuşbaşılı kaşarlı pide lezzet lideri olurken onu hemen arkasından 458 bin siparişle kıymalı pide izledi.

Pidesiz restoran kalmadı!

Pidenin popülerliğine restoranlar da kayıtsız kalamadı. Yemeksepeti’ne kayıtlı pide restoranları gün geçtikçe artarken bir önceki yıla göre pide satan restoranların cirosu ise yüzde 75 arttı.

Restoranlar yaratıcılıkta sınır tanımıyor

Restoranlar, yeni malzemeler ve tatlara açık pidede sınır tanımıyor. Yemeksepeti’nde 2 binden fazla pide çeşidi arasında sadece klasik lezzetlerimiz değil; farklı ve lezzetli hamuruyla Ödemiş’in Töngül pidesi, lezzetli peyniri ve taze maydanozuyla semsek pide gibi yöresel lezzetlerimiz de bir hayli revaçta.

Ayrıca; farklı ürünlerle hazırlanan pideler de kullanıcıların oldukça beğenisini topluyor. Kokoreçli pide, köz patlıcanlı kavurmalı pide ve ballı tahinli cevizli pide bunlardan sadece birkaçı.

Modern malzemelerle harmanlanan pideler de kullanıcılara lezzet şöleni yaşatıyor. Kavurmalı cheddar peynirli pide ve İtalyanların vazgeçilmezi mozzarella peyniriyle yapılan pide en sevilen çeşitler olarak karşımıza çıkıyor.

Pidenin yanında ayran olmazsa olmaz

Yemeksepeti kullanıcıları pidenin yanına en çok milli içeceğimiz ayranı yakıştırıyor. Pidenin yanında yüzde 49 oran ile en çok ayran tercih ediliyor.

Pideye ortalama 16 TL ayırıyoruz

Pide siparişlerinde Türkiye genelinde ortalama pide fiyatı ise 16 TL oldu.

Pide tutkunu iller: Erzurum, Denizli ve Aydın

Tüm siparişler içinde pidenin payının en yüksek olduğu üç il ise sırasıyla Erzurum, Denizli ve Aydın oldu. Yıl boyunca en çok sipariş veren ilk üç kullanıcı ise İzmir, Muğla ve Malatya illerinden çıktı.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER