Aşırı iyi Cuma

Selamlar! Teknoloji bayramımız bu ay da yeni ürünler ve etkinliklerle devam ediyor. Her ne kadar önceki aylarda gördüğümüz kadar çok yeni ürün göremesek de Black Friday etkinlikleriyle birlikte yine de renkli bir ay geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Selamlar! Teknoloji bayramımız bu ay da yeni ürünler ve etkinliklerle devam ediyor. Her ne kadar önceki aylarda gördüğümüz kadar çok yeni ürün göremesek de Black Friday etkinlikleriyle birlikte yine de renkli bir ay geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Ancak her şeye rağmen son birkaç senedir fark ettiğim Black Friday tepkileri bu yıl sanırım tepe noktasına ulaşmış durumda.

KARA CUMA isminin hoş karşılanmıyor olmasını bir yere kadar anlayabiliyorum her ne kadar aslında bu ismin Müslüman toplumu ve kültürüyle hiçbir alakası olmadığını toplam 5 saniye sürecek bir Google aramasıyla anlayabilecek olsak da. Ama bu kadar zorlamaya gerek var mıydı gerçekten?

Aslında Türk veya Müslüman toplumuyla hiçbir alakası olmamasına rağmen yine de ülkemizde hem işletmeler hem de tüketiciler tarafından ilgi gören Black Friday etkinlikleri tabii ki bu yıl da yapıldı ancak bu yıl geçen yıllarda görmediğimiz bir yaklaşım ve yerelleştirme farkettik. Evet hiçbir zaman “Kara Cuma” olarak direkt çevirip kimse kendini riske atmak istememişti ama en azından indirimleri “Black Friday” adı altında görüp dünyanın geri kalanı gibi biz de bu etkinliği kendimizce kutlayabiliyorduk, bu sene neredeyse tüm alışveriş sitelerinde ve mağazalarda çok daha farklı bir durum yaşandı.

Bu indirim dönemi bu yıl “Efsane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, “Beklenen Cuma”, hatta “Happy Friday” gibi müthiş isimlerle anıldı ve sosyal medyada da sürpriz tepkilere yol açtı. Dediğim gibi KARA CUMA isminin hoş karşılanmıyor olmasını bir yere kadar anlayabiliyorum her ne kadar aslında bu ismin Müslüman toplumu ve kültürüyle hiçbir alakası olmadığını toplam 5 saniye sürecek bir Google aramasıyla anlayabilecek olsak da. Ama bu kadar zorlamaya gerek var mıydı gerçekten?

Black Friday’deki gibi çılgın indirimleri zaten beklemiyordum da yüzde doksanı göstermelik olan bir indirim sürecine ÇILGIN CUMA falan demek de ne bileyim.

Bu konuda istediğim kadar kusur bulabilirim ve hayır, bunun sebebi hiçbir şey alamamış olmam değil. Hem bari isimler tutarlı olsaydı.

Büyük markalar ve küresel perakende şirketleri aslında zamanı ortak olan birçok kampanya dönemini tüm dünyada değişik şekillerde pazarlayabiliyor. Cadılar Bayramı’nı Sonbahar, Christmas’ı Yılbaşı, Paskalya’yı İlkbahar şeklinde görebiliyoruz mesela. Önümüzde tam 1 yıl var, Black Friday’i de seneye güzel ve tutarlı bir isimle kutlayıp kültürümüze yerleştirmeyi öneriyorum. Çok yaratıcı olmaya gerek yok, “Kış İndirimi” gibi bir şey benim için yeterli. Ekstra sıfatlara da gerek yok, zaten fiyatlar da o dönemde ne hikmetse iki katına çıkıp birden düşüyor, herkes de bunun farkında zaten, maksat gönüller bir olsun.

Tepsinizi nasıl alırdınız?

Bu ay Apple’la ilgili bir şey yazmam diyordum, yeni iPad’ler tanıtıldı. iPad Pro, Ana Ekran tuşu olmayan yeni tasarımı, USB-C girişi ve yepyeni özellikleriyle sunuldu. Sunumda geçen sene olduğu gibi sürekli dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırılan iPad Pro bu sene bu özellikleriyle dizüstü bilgisayar olmaya biraz daha yaklaşmış orası tamam, ama bu hala bir iPad olduğu gerçeğini değiştirmiyor maalesef. 3 yıldır severek kullandığım ve web’de gezinme, alışveriş, YouTube ve Netflix izleme gibi görevlerini hakkıyla yerine getiren iPad mini cihazımla yeni iPad Pro’yu karşılaştırdığımda Apple Pencil kullanılmadığı sürece iPad Pro da çok daha fazlasını yapamıyor gibi geldi (performansı bir kenara bırakırsak tabii). iOS işletim sisteminin sınırlamalarından dolayı benim için ne olursa olsun bir MacBook’un yerini alamayacak olsa da tabii ki şu haliyle birçok kullanıcının dizüstü bilgisayar ihtiyacını karşılayabilir. Final Cut Pro’nun iPad sürümü çıkana kadar tüm iPad modelleri benim için yukarıda bahsettiğim ihtiyaçları kolayca karşılayabilecek bir cihaz olarak kalacak o ayrı. Sahi bir iPad mini vardı ne oldu ona? 4 yıldır aynı model satılıyor en azından bir işlemci güncellemesini hak etmiyor mu çocukcağız :(

Apple’dan indirim hamlesi 

Yeni iPad’lerin tanıtımının hemen ardından Apple minik bir sürpriz yaparak online alışveriş sitesinde ürünlerde indirimler yaptı. Son zamlarla gerçekten ağlatan fiyatlardan sonra %20’ye varan indirimleri görmek beni gerçekten mutlu etti. Yeni iPhone’ların gelişiyle birlikte bir indirim daha olacak mı hep birlikte göreceğiz. Açıkçası bu Cuma indirimlerinin neredeyse tamamından daha mutluluk verici bir indirimdi (evet hala sinirliyim bu konuda).

Focos

Yeni iPhone XS, XS Max ve XR’deki en önemli özelliklerden biri de Derinlik Kontrolü, yani Portre Modu ile çekilen fotoğraflardaki bulanıklaştırma efektinin ayarlanabilmesi. Tabii ki bir Apple hamlesi olarak bu özellik yalnızca yeni modellerde kullanılabiliyor ama bunu eski modellerde de yapabilmeniz için bir uygulama mevcut. Focos uygulamasıyla bu özelliği eski telefonlarda da kullanabiliyorsunuz, tabii ki çift kameralı modelleri kullanıyor olmanız gerekiyor yine de. Hatta bulanıklaştırma stilini değiştirebiliyor, isterseniz farklı şekillerde (kalp, yıldız vb.) bulanıklaştırma şekilleri ekleyebiliyorsunuz. Oldukça keyifli.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER