Avon’dan 37 ülkede aile içi şiddete karşı 1 Milyon Dolarlık yardım kampanyası

Avon, küresel COVID-19 salgını kaynaklı sosyal izolasyon nedeniyle artan aile içi şiddete karşı başlattığı “Evdesin ama Yalnız Değilsin” kampanyası kapsamında 1 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı.

Avon, küresel COVID-19 salgını kaynaklı sosyal izolasyon nedeniyle artan aile içi şiddete karşı başlattığı “Evdesin ama Yalnız Değilsin” kampanyası kapsamında 1 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı.


COVID-19 kaynaklı sosyal izolasyon, tüm dünyada aile içi şiddet vakalarının artmasına neden oldu. Türkiye’de de Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilen aile içi şiddet vakalarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.2 arttığı belirtildi. Yapılan açıklamalar, 6 aylık karantina sürecinde dünya genelinde kadına yönelik 31 milyon yeni şiddet vakası olabileceği öngörülüyor.   

Kadınlar için Avon Vakfı, dünya çapında hizmet veren 50 yardım kurum ve kuruluşuna toplam 1 milyon dolar tutarında yardımda bulunacağını duyurdu. Avon’un #EvdesinAmaYalnızDeğilsin kampanyası kapsamında başlatılan acil yardım programı, koronavirüs karantinaları sebebiyle artan aile içi şiddet vakalarından etkilenen kadın ve çocuklara destek olmak amacıyla kullanılacak. Fon, aile içi şiddete maruz kalan 250.000'den fazla kadın ve çocuğa çok önemli destek sağlayacak. Bağışlar aralarında Brezilya, Meksika, Hindistan, Filipinler, Almanya, Türkiye ve İngiltere’nin de olduğu 37 ülke arasında paylaşılacak.

Türkiye’de TKDF ve KAMER’e 700 bin TL bağış

Avon’un Covid-19 salgını sırasında karantinada şiddete uğrayan kadınlara destek olmak için başlatılan kampanyasıyla yan yana yürüyen destek fonu, 1 milyon dolar tutarındaki yardımı tüm dünyadaki kadınlara destek sağlayacak şekilde dağıtacak. Bu bağış kampanyası kapsamda Türkiye’de KAMER (Kadın Merkezi Eğitim Üretim Danışma ve Dayanışma Vakfı)  ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) toplam 100 bin dolar, yaklaşık 700.000 TL bağış gerçekleştirildi. İngiltere’de bulunan aile içi şiddet vakfı “Women’s Aid”, Canlı Yardım Hattı, Hayatta Kalanlar Forumu ve Hayatta Kalanlar El Kitabı hizmetleri dahil olmak üzere dijital destek hizmetlerini finanse ederek yaklaşık 8.000 kadına yardım etmek için 50.000 dolar kullanacak. Aile içi şiddet sıralamasında en üstlerde yer alan ülkelerden biri olan Meksika'da Avon Vakfı'nın yardım fonu, Ulusal Sığınak Ağı’nın yaklaşık 3.000 kadın ve çocuğa anında koruma sağlamasında yardımcı olacak. Hindistan'da ise Aile Planlaması Derneği’nin alacağı 40.000 dolar risk altındaki kadınlar ve aile içi şiddet mağduru çocuklar için danışmanlık hizmeti ve diğer temel hizmetleri sağlamalarına yardımcı olacak.

 

Yardıma ihtiyaç duyan kadın ve çocukların yanında

Avon Kadınlar Vakfı Başkanı Natalie Deacon, “Avon 130 yıldır kadınları destekliyor ve şu an desteğimize her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Avon Vakfı finansmanı ile aile içi şiddet nedeniyle yardıma ihtiyaç duyan kadın ve çocukların hayatlarında değerli bir fark yaratmaya yardımcı olabiliriz. Avon, 15 yıldır toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele eden STK'ları destekliyor ve bu kuruluşların önemi şu an her zamankinden de büyük. Coronavirüs pandemisinin tetiklediği şiddet artışına dikkat çeken Avon’un #EvdesinAmaYalnızDeğilsin kampanyasına destek vermekten gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Hijyen ürünlerinin üretimine ağırlık verdi

Avon’un dünyanın dört bir tarafında yer alan 5 milyon temsilcisi şiddete uğrayan kadınlar ve çocuklar için hayati önem taşıyan yardımlarına devam edecek. Avon, yardım hattını ve destek bilgilerini Avon katalogları üzerine iliştirecek, kadınlara nereden yardım alınabileceğini gösterecek ve hayati önem taşıyan kişisel hijyen ve güzellik ürünlerini sığınaklara bağışlayacak. Pek çok üretim hattını nemlendirici el jeli dahil olmak üzere en çok ihtiyaç duyulan kişisel bakım ürünlerini üretmek için tahsis eden Avon, dünya çapında yerel hastanelere ve cephe hizmetlerine yüz binlerce el jeli ve diğer malzemeleri içeren bakım paketleri bağışladı. Avon Vakfı'nın hibesine ek olarak Avon, kardeş markaları Aesop, The Body Shop ve Natura ile ortaklaşa olarak, dünyadaki hükümetleri aile içi şiddet problemini ön planda tutmaya ve artan şiddet ile savaşmak için kaynakları genişletmeye çağırıyor. Şirketler toplam 110 ülkede 200 milyondan fazla müşterisinini kampanyayı desteklemeye çağırıyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER