Daha Önemli Bir Haber Bulamadık

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Mar.01, 2019, 14:46
Ülkemizde iş yaşamı ile ilgili ekosistem büyüyor dolayısıyla doğal olarak kadınların iş yaşamındaki ağırlığı da özellikle son dönelerde bir hayli arttı.

Ülkemizde iş yaşamı ile ilgili ekosistem büyüyor dolayısıyla doğal olarak kadınların iş yaşamındaki ağırlığı da özellikle son dönelerde bir hayli arttı.

Sevgili Brand Age okuru,

İş dünyasının birbirinden farklı sektörlerinde hemen her kademede yönetici kadınlar görüyoruz, bu durum katlanarak artmasını istediğimiz umut verici bir gelişme. Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de kadın çalışanların iş yaşamında bulundukları konuma gelene kadar bir takım zorluklara maruz kaldığına ne yazık ki şahit olabiliyoruz. Geleneksel toplumlarda kadına yüklenen annelik, eş olma ve ev kadınlığı rolü; kadınların kendilerini zaman zaman baskı altında hissetmelerine neden olabiliyor. İşte tam bu noktada da kadınlar, iş hayatında da negatif cinsiyet ayrımcılığına maruz kalabiliyorlar. Diğer bir büyük engel de kadınların kendilerine sınır koymaları ve dezavantajlı olduklarına inanarak kendilerine ve kadın cinsiyetine uyguladıkları baskı. Bu konudaki farkındalığın artmasını diliyorum. Öte yandan artık çok daha fazla sayıda kadın bu şekilde davranmaktan vazgeçiyor ancak bu konuda bilincin artması ve bu cinsiyet ayrımcılığının tarihe karışması lazım. Nitekim dijital çağda yapay zeka herkesi aynı ölçüde özgürleştirecek ve bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak için önemli bir döneme girdiğimizi düşünüyorum. Böylelikle kadınların ekonomiye olan katkıları da hızla artacaktır.

Eti Maden’in, Bor mineralinden üreterek elde ettiği doğal temizlik ürünü BORON, pazara lanse edilmesinin ardından kısa bir süre geçmesine rağmen büyük bir başarı elde etti. Hem ürünün ardındaki stratejik süreci hem de merak edilenleri Eti Maden Proje Koordinatörü Ahmet Akçasarı ile konuştuk. Yerli ürünümüz BORON’a bir şans verip denemekte ve yerli üretimi mümkün olduğunca desteklemekte fayda var.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay UiPath EECIS Bölgesi yöneticisi Tansu Yeğen ile UiPath’i ve robot yazılımları konuştuk. RPA ülkemizin geride kaldığı bir alan, ancak yapılan yabancı yatırımlar da gösteriyor ki ülke olarak büyük potansiyel barındığımız bu alanda milli bir seferberlik ilan edilmeli ve tıpkı Tansu Yeğen’in de ifade ettiği gibi eğitim müfredatlarında yapay zeka ve robotlar hakkında konular yer almalı.

Geçtiğimiz aya dair reklamcılık ve pazarlama sektörünü ilgilendiren bir diğer organizasyon da Super Bowl oldu. Markaların dünya sahnesinde boy göstermek için ödediği ücretler her geçen yıl dudak uçuklatıyor. Sizler için bu yılki organizasyonda en çok dikkat çeken ve konuşulan reklamları köşe yazarımız Matteo Rinaldi kaleme aldı.

Adbaint ile birlikte bu ay kapak konumuza ithafen ‘’Sosyal Medyada Kadın’’ analizini hazırladık. Sosyal medya kullanıcılarının kadınlar ve kadın hakları ile ilgili kavramlar hakkındaki konuşmalarının sosyal medyaya nasıl yansıdığını inceledik. Bu ay yine ilham veren köşe yazıları, markalarından dünyasından haberler, genç bakış köşemiz sayfalarımızda yer alıyor.

Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor ve hemcinsim iş dünyası liderlerinin ve çalışanlarının yılın her günü aynı duyarlılıkla devam etmesini umuyorum. Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER