Ekran Ardındaki Karanlık Masal

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Nis.01, 2019, 14:51
Dünya henüz Mavi Balina isimli, çocuklarımızı kendine zarar vermeye ve intihara yönlendiren oyunun oluşturduğu sonuçları atlatamamışken, geçtiğimiz aylarda bir anda gündeme oturan Momo isimli sanal bir karakter ortaya çıktı.

Dünya henüz Mavi Balina isimli, çocuklarımızı kendine zarar vermeye ve intihara yönlendiren oyunun oluşturduğu sonuçları atlatamamışken, geçtiğimiz aylarda bir anda gündeme oturan Momo isimli sanal bir karakter ortaya çıktı.

Sevgili Brand Age okuru,

İddia edilenlere göre Momo, YouTube’da yer alan ve birçok çocuğun her gün izlediği çizgi film içerikli videolarda reklam gibi çıkıp çocuklara kesici aletlerle kendine zarar vermezse gece gelip onları öldüreceğini söylüyor. Hem dünyada hem de ülkemizde aileleri paniğe sürükleyen bu olay bir anda gündeme oturdu. Ülkemizde de bakanlıklar düzeyinde açıklamalar yapıldı ve önlemler alındı. Ancak Teyit.org gibi içerik doğrulama platformlarının geniş araştırmaları sonucunda gördük ki böyle bir oyun aslında ortada bile yok, olay tamamıyla söylentilerle yayılan ve medyada geniş yer almasıyla gerçekliğe dönüşen bir hadiseden ibaret. Fakat bu hadise her ne kadar gerçekliğe dayanmasa da bizlere bir kez daha çocuklarımızın internette karşı karşıya kalacağı tehlikeleri hatırlattı. Biz de bu hadiseyi kapağımıza taşıdık ve ebeveynlerin çocuk-internet ilişkisinde dikkatli olması gereken hususlara yer verdik.

Geçtiğimiz aylarda pazarlama dünyasının gündemine oturan bir başka hadise daha vardı. Peak Games isimli oyunlu şirketi geniş bir medya planıyla 41 ulusal ve bunun yanı sıra açıkhava mecralarda iş ilanı niteliğinde reklamını yayınladı. Ancak sonrasında reklamın Audi’ye ait Safety-Code isimli bir reklam ile benzerlikler taşındığı görüldü. İsveçli ajans Åkestam Holst’tan, Audi reklamını hazırlayan yaratıcı ekipte yer alan Rickard Beskow ile konuyu değerlendirdik.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay çiçeği burnunda taze ve hikayesiyle gurur veren bir şirket yer alıyor. 9:16, henüz bir yıllık bir şirket olmasına rağmen başarılı işleriyle Facebook’un Marketing Partner ağına tasarım alanında dahil ettiği ilk Türk şirketi. Şirketin kurucu ortaklarından Cihan Ergür ile 9:16’nın hikayesini ve gelecek planlarını konuştuk.

Wizsight Araştırma, Poltio.com ve Adbaint ile birlikte bu ay son zamanların en hızlı yükselen uygulaması Tik Tok’ın algı araştırmasını gerçekleştirdik. Hemen her sosyal medya platformunda popüler hale gelen bu uygulamayı trend haline getiren sebepleri ve bu uygulama hakkındaki konuşmaların sosyal medyaya nasıl yansıdığını inceledik.

Bu ay yine ilham veren köşe yazıları, markalarından dünyasından haberler, genç bakış köşemiz sayfalarımızda yer alıyor.

Dijital dünyayı ve mobil ekranları seven okurlarımız için Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER