İş Dünyası Referanduma ne diyor? - Nisan 2017

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  May.01, 2017, 11:29

Sevgili Brand Age okuru,

Öncelikle sizlerle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin en kalabalık ve en büyük aile topluluğu olan Topaloğlu Vakfı’nın şehitler ve gaziler yararına düzenlediği, 5 milyon kişi tarafından yapılan elektronik oylama sonucunda belirlenen “Gold Awards Yılın En’leri Ödül Töreni’’nde ‘’Yılın En İyi Dergisi’’ seçildik. Fikret Orman, Sinan Engin, Tansu Yeğen, Serdar Erener, Çağla Büyükakçay gibi 40 değerli ismin ödül aldığı tören, 4 Mart’ta CVK Hotel’de düzenlendi. Verdiğiniz destek için, ekibim adına siz okuyucularımıza teşekkür ediyorum.

Nisan ayı siyasi hayatımızda önemli gelişmelere sahne olacak. Eğer bu yazıyı 16 Nisan’dan önce okuyorsanız, Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi için geleceğimizi etkileyecek bir referandum bizi bekliyor demektir. Bu yazıyı 16 Nisan’dan sonra okuyorsanız, Türkiye için sonuç ne olursa olsun yeni fırsatlar ve yeni değişiklikler konuşuluyor demektir. Hiç şüphesiz, ülkelerin siyasi yapıları ve modelleri, ekonomik yapılarını ve gelişimlerini de etkiler. İş dünyası ve sivil toplum örgütleri, referandum sonucunun Türkiye ekonomisine yaratacağı etki ve gelişimi tartışmaya devam ediyor. Brand Age dergisi olarak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından nasıl kapak konumuzu Türkiye gündemi ile paralel belirlediysek, bu ay da Türkiye’nin en önemli gündemi olan referandumun iş dünyasına etkilerini masaya yatırdık. “İş Dünyası Referanduma Ne Diyor?” başlıklı kapak konumuzda, referandum sonrası olası ekonomik tahminler ve öngörüler incelendi. Ayrıca, iş dünyasının etkin iş adamlarından referanduma dair görüşler alındı. Bu kapak konusu seçimiyle Brand Age, Türkiye gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Nisan sayımızı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle çocuklara özel hazırladık. Xsight Araştırma ve Danışmanlık, The Brand Age için “MARKALARIN EFENDİSİ ÇOCUKLAR: Çocuk Dünyasında Markalar Algı Araştırması”nın ikincisini gerçekleştirdi. Türkiye geneli 12 ilde, 6-12 yaş çocuğu olan 400 anne ile görüşüldü. Çocukların marka tercihleri ve satın alma kararları üzerine çok önemli veriler elde edildi. Kantitatif araştır- maya ek olarak kalitatif verilere ulaşmak için, 8-13 yaş arası çocuklarla fokus gruplar gerçekleş- tirildi. Çocukların marka algısı ve tüketim alışkanlıklarına dair derinlemesine analiz ve verilere ulaşıldı. Bunun yanı sıra dosya kapsamında, ‘’Dijital Dünya-Oyun ve Çocuk’’, ‘’Kids Marketing Stratejileri’’, ‘’Markaların Çocuklara Dair Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çalışmaları’’, ‘’Efsane Çocuk Reklamları’’ ve bizi çocukluğumuza götürecek ‘’Unutulmayan Çizgi Filmler’’ konuları, markalarla ve uzmanlardan alınan görüşlerle kaleme alındı. Brand Age, her Nisan ayını çocuklara özel hazırlamaya devam edecek.

Medya Planlama Stratejileri’nde bu ay 14 markayı tek çatı altında toplayan Publicis One’ı konuk ettik. Publicis One Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş ve Chief Media Officer Kağan Yıldızalp ile yeni yapılanmalarını ve gelecek stratejilerini konuştuk.

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul Seramik, Banyo ve Mutfak Fuarı, 27 Şu- bat-3 Mart tarihleri arasında 8.012’si yabancı olmak üzere 73.281 profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda yer alan Isvea, Kale Seramik, Yurtbay Seramik, Seramiksan ve Bien markaları sektöre ve fuara dair görüşlerini bu ay “Toprağın Marka Hali Seramik” dosyasında bizlerle paylaştı.

Ve bu ay yine sizleri ilham veren köşe yazıları, röportajlar, haberler, marka günlüğü, genç bakış ve sektöre dair araştırmalar bekliyor.

Keyifli okumalar 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER