İyi iş adamları iyi boksörler gibidir

Martin Lindstrom
Martin Lindstrom
  Haz.19, 2017, 10:40

Paul Garrison - Matteo Rinaldi Start-up şirketler, güçlü ve köklü firmaların elinde bulundurduğu piyasada hayatta kalma savaşı veriyor.

İyi iş adamları başarılı olmak için her zaman yenilikçi yollar ararlar. Pazar hakkındaki içgörüleri ile stratejik düşünürler. Hızlı, cüretkar ve farklı olmaktan, veya tüketicileri şaşırtmaktan korkmazlar. Hızlı değişen ortamlarda başarılı olurlar. İyi bir iş adamı olmak birçok açıdan iyi bir boksör olmaya benzer. Bu mecaz sizi şaşırttı mı? Öyleyse aşağıdaki açıklamalara göz atın:

Tüketicileri ve rakipleri anlamak

Hangi iş alanında olursanız olun, müşterinizi anlamak zorundasınızdır. Onların zevklerini ve tercihlerini bilmenin çok daha ötesinde bir anlayıştan bahsediyoruz; onların insan olarak kim olduklarını anlamanız gereklidir. Bunun adına İnsan-Merkezci Pazarlama (Human-Centric Marketing) diyoruz. Bu kavram pazarı ve markayı tüketicilerin gözünden anlamamızı ve “Hangi markayı seçmeliyim?” sorusunu cevaplarken onları etkileyen hem bilinçaltındaki hem de bilinçli faktörleri kavramamızı gerektirir. Pazarlamada, tüketiciyi anlamak başarılı bir şekilde pazara girmenin ilk adımıdır. Boksta, rakibiniz hakkındaki her şeyi anlamanız gerekir: Spesifik bir hamleyi nasıl yapıyor? Bir kombinasyonda kaç tane hareket kullanıyor? Nasıl geri çekiliyor? Ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar iyi bir boksör olursunuz. Stratejik, Cesur, ve Hızlı Olun.

• Pazara giriş ve yere yatırma stratejisi

Her iyi boksörün rakibini yere sermek için belirli bir stratejisi vardır; buna ‘yere yatırma’ stratejisi diyelim. İş hayatında, sadece marka seçimi üzerine yoğunlaşan bir pazara giriş stratejisinden ziyade satın alma kararını da direk olarak etkileyen bir strateji kullanmak önemlidir. Bir boksörün hamle kombinasyonlarındaki vuruşları ile önce rakibi yıldırıp sonra yeri yatırması gibi, bir pazarlamacı da satış yapılan alanın içinde ve dışında yaptığı iletişim ile önce tüketiciyi hazırlayıp sonra satışı bitirmelidir. Bir boksörün vuruş yaparken aynı zamanda kendini korumak zorunda olması gibi, başarılı bir pazarlamacı da tüketicilere ulaşmak için doğru stratejiyi kullanırken rakiplerine karşı da markayı korumalıdır.

• Doğru gerilim noktalarına dokunmak çok önemli!

Boks düşündüğünüzden daha entelektüel bir spor olabilir. Muhammed Ali’yi hatırladınız mı? İyi bir boksörün detaylı bir insan fizyolojisi bilgisi vardır ve bu bilgiyi rakiplerinin her birine karşı özel olarak ayarlanmış bir şekilde kullanır.

Vücudun gerilim noktalarını ve bunlardan nasıl faydalanacaklarını bilir. İyi ayarlanmış tek bir vuruş bütün maçı kazanmaya yetebilir. Mike Tyson demişti ki: “Herkesin bir planı vardır… ta ki ağzına yumruk yiyene kadar.” Pazarlamacılar da benzer bir şekilde tüketicilerin hayatlarındaki korkular, heyecanlar, umutlar ve arzular gibi gerilim noktalarına hitap etmenin yollarını bulmak zorundadırlar. Bu gerilim noktalarını sattıkları ürün veya servisler ve de kullandıkları iletişim şekilleri ile rahatlatmaları gerekir.

• Mesajınızı doğru yer ve zamanda vermek (vuruşunuzu yapmak)

Deneyimli bir boksör vuruş gücünün her zaman en önemli faktör olmadığını bilir. Çoğu zaman bir vuruşun doğru zamanda ve keskin olması daha önemlidir. Benzer olarak, iyi bir pazarlamacı tüketici ile iletişiminin doğru olmasının yanı sıra iletişimin doğru yer ve zamanda yapılmasının da önemini bilir. Stratejik, Cesur, ve Hızlı Olun.

• Pazar boks ringinizdir

İşini bilen bir boksör uzun vuruşlardan daha sık olarak düşük ve direk vuruşlar yapması gerektiğini bilir. İş adamları olarak kendimizi mecazi bir boks ringinde düşünürsek, kendimizi savunurken aynı zamanda vuruş yapmaya hazır olmamız gerekiyor. Boksta, uzun vuruşlar rakiple araya mesafe koymak ve onları savunmaya geçirerek kısa direk vuruş yapmak için doğru zamanı bulmak için kullanılır. İş adamları olarak bizim de işimizin bir parçası yararlanabileceğimiz zayıf ve güçlü yanları bulmaktır. Güçlü yanlarımızı daha da geliştirirken rakiplerin bize ‘vurmasını’ engellemememiz gerekir. Pazarı çok iyi anladığımızda ve tüketici ve rakiplerimizin reaksiyonlarını tahmin edebildiğimizde, işimizi geliştirecek ve uzun süredir planladığımız güçlü vuruş için zaman gelmiştir. Hazırlık, çalışkanlık, beceri ve içgörüler ile vuruşu yaparak şampiyon olabiliriz. Haydi, boks ringine!

Pazarlama ve satış departmanlarınızdaki takım ruhunu geliştirmeye yardımcı olan Garrison Group BBW (Boxing Business Workshop) ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizle iletişime geçebilirsiniz. Stratejik, Cesur, ve Hızlı Olun.

İletişim: Matteo Rinaldi matteo@garrisongroup.eu

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER