MBFWI, İstanbul'a olan ilgiyi artırıyor

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Pazarlama Müdürü Emre Kurt ile geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'un  pazarlama çalışmalarını ve hazırlanan kampanyanın detaylarını konuştuk.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Pazarlama Müdürü Emre Kurt ile geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'un pazarlama çalışmalarını ve hazırlanan kampanyanın detaylarını konuştuk.


Elif Tütüncü


Mercedes-Benz, 24 seneyi aşkın süredir Sydney, Zürih, Madrid gibi modanın nabzının attığı şehirlerde isim sponsorluğuyla Moda Haftası etkinliklerini başarıyla sürdürüyor. Ülkemizde de 6 yılı aşkın süredir Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul ismiyle 13. sezonunu geçtiğimiz ay tamamlayan etkinliğin pazarlama çalışmalarını ve detaylarını Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu Pazarlama Müdürü Emre Kurt ile konuştuk.

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’un bu seneki teması ‘’Kendinden daha fazlasın’’. Her sezon etkinliğin temasını nasıl belirliyorsunuz?

Mercedes-Benz olarak dünyada 60'dan fazla moda platformunun destekçisi konumundayız. Moda ile böylesine iç içe bir marka olduğumuz için Mercedes-Benz Global tarafından her sezon bir moda görsel kampanyası kurgulanıyor. Bu seneki global kampanyanın teması "be the best version of yourself" (Kendinin en iyi versiyonu ol) idi. Biz de bundan esinlenerek kendi kampanyamızı "Kendinden daha fazlasın" olarak oluşturduk. Bu kampanyamızla her insanın birden fazla renkten oluştuğuna ve aslında her bireyin renklerin bir karması olduğuna vurgu yapmak istedik. Herkesin derinliği göründüğünden çok daha fazla. "Kendini keşfetmek ve sana ilham verecek farklı renklerle bir araya gelmek için MBFWI'de buluşuyoruz" gibi bir anlayışla da bu kampanya hikayesini Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'a bağlıyoruz.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul çatısı altında hem Mercedes-Benz Lounge alanını, hem de otomobillerimizi sergileme alanını kurguluyoruz. Bu sezon her iki alanı da "Kendinden daha fazlasın" kampanyasının çok renkliliğine paralel biçimde tasarladık ve ortaya renk patlamalarının başrolde olduğu, genç, dinamik ve pop bir görsel dil çıktı. Aynı şekilde her sezon MBFWI kapsamında seçtiğimiz bir tasarımcının defilesini sunuyoruz. Bu sezon, tecrübeli tasarımcı Özgür Masur'un, bir kadının içindeki farklı kadınları vurgulayan koleksiyon hikayesi "Kendinden daha fazlasın" sloganı ile mükemmel bir biçimde uyuştu, sonuç olarak bir araya geldik ve "Mercedes-Benz presents Özgür Masur" ismiyle tasarımcının Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonunu sunuyoruz.

Geride bıraktığımız sezonlarda, eğer global moda görsel kampanyası Türkiye pazarına ve vermek istediğimiz mesajlara hitap etmiyorsa kendi görsel kampanyamızı sıfırdan tasarladığımız da oldu.

En çok etkileşime sahip içerikler Türkiye'ye ait

Geçen sezon @polchursanova ile yaptığınız çekimin dönüşleri nasıl oldu? Bu yılki çekim kimle olacak? Influencer iş birliğini tercih etme sebebiniz nedir, birlikte çalışacağınız ismi nasıl belirliyorsunuz?

Geçtiğimiz sezon @mercedesbenzfashion global moda platformunun bugüne kadar yaptığı tüm paylaşımlar arasında en yüksek etkileşime Polina Chursanova ile işbirliğinden doğan paylaşımlar erişti. Bu etkileşimden çok etkilenen global moda hesabımız, bu sezon da bu iş birliğini sürdürmeye karar verdi ve bu iş birliğini Türkiye'nin önde gelen influencer'larından Duygu Özarslan'ı da kapsayacak şekilde genişletti.

Mercedes-Benz Türk moda odaklı Instagram hesabımız @mbfwi için ise moda, güzellik, lifestyle alanlarında içerik üreten isimlerle çalışmayı ve farklı kitlelere hitap edebilecek, geniş bir yelpazeye ulaşmayı hedefledik. Takipçi sayısı anlamında da hem macro hem de micro isimlerle işbirlikleri geliştirdik, bizim için takipçi sayısından ziyade etkileşim oranı belirleyici oldu. Aynı zamanda Instagram üzerinden başlattığımız #KendindenFazlasın challenge'ında tüm takipçilerimizi, kendileri için bir kırılma noktasını temsil eden, kendilerinden daha fazlası olduklarını fark ettikleri o anı paylaşmaya davet ettik.

Alışık olduğumuz üzere global MBFW globalde kurgulanan kampanyaları kullanıyordu ancak son birkaç sezondur Türkiye ekibi kampanya oluşturuyor… Bu ne anlama geliyor? MBFWI’nin globalde beklenilenden iyi bir konuma geldiğini söyleyebilir miyiz?

Mercedes-Benz Türk olarak, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 6 yıldır gerçekleştirdiğimiz yaratıcı işbirlikleri, kendi yerel moda odaklı hesabımız @mbfwi'nin başarısı, İstanbul'un kendine has tasarım enerjisi elbette Mercedes-Benz Global'in de bize bakışını değiştirdi. Son iki sezondur Mercedes-Benz Fashion Global ekibi bizzat İstanbul'a gelerek etkinliği yerinde takip ediyor, Türk isimlerle işbirlikleri yapıyor. İstanbul'a ilgi giderek artıyor diyebiliriz. 

Dijital kampanyalarınızı planlama süreciniz nasıl gerçekleşiyor? Bu yılki Instagram kampanyanızdan bahseder misiniz? Neyi hedefliyorsunuz bu kampanyayla?

Dijital kampanyalarımızı kurgularken çağımızın dijital trendlerine paralel hareket etmeyi önemsiyoruz. Bu sezon ana konseptimiz olan "Kendinden daha fazlasın"a paralel bir challange kurgusu başlattık ve #KendindenFazlasın etiketi ile takipçilerimizi Instagram hesapları üzerinden kendi ilham verici hikayelerini paylaşmaya davet ettik.

Hem bu sezon işbirliği yaptığımız influencer'lar, hem de MBFWI'nin farklı oyuncuları bu kurguyu destekliyor. @mbfwi hesabımızdan biz de bu yıl 40. senesini kutlayan ikonik aracımız G-Serisi'nin hikayesi ile challenge'a katıldık ve MBFWI'nin arka planındaki önemli isimleri challenge'e davet ettik. Hedefimiz etkileşimi artırarak bu bireysel ilham verici hikayelerin daha fazla insana erişmesini sağlamak.

Son olarak, MBFWI’nin globaldeki diğer moda haftalarından iyi olduğu, öne çıktığı noktalar var mı? Bunları bizimle paylaşır mısınız?

Dünya çapında gelişmekte olan alternatif moda başkentleri, moda endüstrisinin radarında. İstanbul'un da bu kapsamda yükselen platformlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'da Türk modasını temsil eden, global trendleri yakından takip eden ve bu trendleri ait oldukları kültüre dair öğelerle yaratıcı biçimde harmanlayan genç isimleri her sezon daha fazla görüyoruz. Bu isimlerin koleksiyonları da uluslararası ölçekte moda otoritelerinin ilgisini çekiyor, Türk tasarımcılardan her sezon daha fazla uluslararası yayın bahsediyor. Bu gücümüzün üzerine eğilerek, yakın gelecekte daha fazla Türk tasarımcıyı uluslararası tanınırlığa kavuşturacağımızdan hiç şüphem yok.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER