NASA, gelirlerin arttırılması için uzay araçlarına reklam alacak!

NASA hükümetin para politikalarına bağlı kalmadan hareket etmek için uzay araçlarına ve hazırlanacak uzay ürünlerine reklam almayı hedefliyor!

NASA hükümetin para politikalarına bağlı kalmadan hareket etmek için uzay araçlarına ve hazırlanacak uzay ürünlerine reklam almayı hedefliyor!

NASA’nın önümüzdeki yıllarda ürün yerleştirme kullanacağı yönünde oldukça güçlü iddialar var. Kurum, daha çok gelir elde etmek ve çalışmalarında kullanabilmek için, bazı büyük firmalarla reklam anlaşması yapacak. 

NASA yöneticilerinden Jim Bridenstine çalışanlara bu konu hakkında bir komite kurdurdu. Komiteye başkanlık eden Mike Gold, NASA'nın hem Dünya içi uzay ürünlerine reklam alabileceğini hem de uzay araçlarına Dünya dışında da reklam alınabileceğini belirtti.Hükümet ajansı olan bu kurum kısıtlayıcı politikalara sahip. Kuruluşundan bu yana reklam içeriklerine karşı olan NASA’yı, reklam desteklerine açmak için önemli değişikliklerin yapılması gerekecek. Yeni yasal düzenlemelere sebep olacak olan yeni ticari anlaşmaların, düşünüldüğü kadar karlı olmama ihtimali de ayrı bir tartışma konusu oldu. Aslında daha önce de reklam benzeri çalışmalar yapılmış olsa da hiçbir devlet çalışanının marka anlaşması yapıldığını söylememesi veya ima bile etmemesi gerekiyor.


Hükümetle rekabete giremeyecek özel şirketler, reklam gelirlerinin azalacağından korkuyorlar. Ayrıca bu konu “Diğer devlet kurumlarının gelir için benzer yollar izlemesi için açılan bir kapı mı?” sorusunu da beraberinde getiriyor.

Komite başkanı Mike Gold “Kapitalizm Dünya’da gerçekten iyi çalışıyor. Uzayda da kullanmamak için hiçbir sebep yok” dedi.


Kaynak:

www.webtekno.com

www.theverge.com

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER