Pantone'dan 294 yeni renk

Pantone’nin moda, ev, diğer iç mekan dekorasyonu için geliştirilmiş renk kartelası sistemi ile oluşan çapraz eşleştirilebilirlik; iki renk arşivi arasında daha fazla tasarımsal esneklik sağlıyor.

Pantone’nin moda, ev, diğer iç mekan dekorasyonu için geliştirilmiş renk kartelası sistemi ile oluşan çapraz eşleştirilebilirlik; iki renk arşivi arasında daha fazla tasarımsal esneklik sağlıyor.

Renk konusunda global bir otorite olan ve tasarımcılar için profesyonel renk araçları sağlayan Pantone LCC, bugün Pantone Matching System™ (PMS)) eklenmek üzere genişletilmiş bir renk dizisini tüm dünyada tanıttı. Sisteme 294 trend rengin eklenmesiyle 2.100’e çıkan renk sayısı ve geliştirilen "Pantone moda, ev ve diğer iç mekan dekorasyonu sistemi (FHI)” ile çapraz eşleşme sayesinde, üretim ve tedarik zinciri boyunca daha fazla tasarımsal esnekliğe ulaşılacak.

2016 yılından  bu yana Pantone Matching System (PMS) için yapılan ilk eklenti olan bu renkler, grafik tasarımcılara, ürün tasarımcılarına, markalara, baskı ve ambalaj firmalarına  ve mürekkep üreticilerine her türlü yaratıcı ve profesyonel ihtiyaçları için eşsiz yararlar sağlayacak ve hatta fiziksel ve dijital mecralar arasında sağladığı kusursuz geçişlerle, oluşturulan işlerin kalitesini mükemmellik seviyesine ulaştıracak.

Fiziksel ve Dijital Kataloglar Arası Uyum

Fiziksel Pantone renk kartelası ile geniş, kolaylıkla çapraz eşleştirilebilen dijital Pantone renk arşivinin güvenilirlik ve tutarlılığını bir araya getiren bu eklenti; kullanıcıların renkleri özgüvenle kullanmalarına olanak vererek, ilham sürecinden üretime, gerçek bir platformlar arası tasarım yaratma fırsatı tanıyor.

PMS’e eklenen yeni renklerin getirdiği öne çıkan özellikler:

  • Daha sıkı üretim linklerine sahip trend renkler: Temel renklerin eklenmesi (Nötr renkler, bronzlar, griler, maviler ve siyahlar) tasarım süreci boyunca renklerin tutturulma başarılarını; gelecek renk trendleriyle olan yakınlığı koruyarak artırıyor.

  • DNA’sına kadar renk kesinliği: Son Pantone renk kartelaları en güvenilir ve tutarlı basılı renklerdir çünkü fiziksel ve dijital formatlar arasındaki en yakın paritenin yakalanması için ana standart dijital data ile yeni ve güncelleştirilmiş çapraz eşleştirilmiş datanın tümünü bir araya getirir.

  • Tüm Pantone renklerine dijital ortamdan her an erişilebilir: Tasarımcılar tüm PMS renklerine, henüz eklenen yepyeni 294 PMS ve FHI renkleri de dahil olmak üzere, eş zamanlı olarak Adobe Exchange for Creative Cloud Marketplace ve Pantone Extension for Adobe Creative Cloud üzerinden ulaşabilirler.


“Tasarımcılara, en güncel Pantone renk arşivine Adobe Illustrator, InDesign ve Photoshop’un son sürümleri içinden ulaşabileceklerini duyurmaktan da ayrıca heyecan duyuyoruz.”

Yeni Pantone Extension for Adobe Creative Cloud, kullanıcıların CMYK, RGB ve Hex değerlerini Pantone renklerine dönüştürebilmek için PMS ve FHI renk sistemleri üzerinden arama yapmalarına izin veriyor. Ek olarak, kullanıcılar Pantone renklerinden oluşturulmuş, kaydedip depolanabilir renk paletleri yapabiliyor; bu da yaratıcı takımların Adobe Creative Cloud içindeki eklentiyi kullanırken bu renk paletlerini paylaşmalarını ve yeniden kullanmalarını mümkün kılıyor.

Adobe Sr.Director of Partner Ecosystem, Vijay VACHANI, “Tüm Pantone deneyimini entegre ederek 294 yeni rengin de içinde olduğu grafik arşivin Adobe Photoshop, Illustrator ve InDesign’dan erişilebilir olmasıyla, Pantone Extension for Adobe Creative Cloud tasarımcılar için yalın, sezgisel & ortak çalışmaya dayalı iş akışı yönetimi getiriyor. Adobe ve Pantone olarak ortak müşterilerimizin günlük hayatlarını iyileştirecek yeni fırsatlar peşinde olduğumuz için heyecanlıyız.” dedi.

Pantone Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Adrian FERNANDEZ ise, yeni gelişmeler ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Her zaman kendimizi değişen pazara ve yaratıcı müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına göre ayarlamış durumdayız. Sonuç olarak, grafik sanatlar için yeni renkler ortaya çıkararak ve Patone’nin PMS ve FHI renk sistemleri arasında daha gelişmiş bir çapraz eşleştirme sağlayarak, daha verimli bir iş akışı yarattığımız için heyecanlıyız. Bu karmaya Pantone Extension for Adobe Creative Cloud lansmanını da katmak, Pantone evreninde tanımlama, iletişim ve renk doğrulamanın fiziksel ve dijital olarak yapılması kabiliyetini artıracak.”

Renk yönetimi, ölçüm ve iletişim teknolojilerinde dünya öncüsü kuruluşlardan X-Rite/ Pantone’nin Türkiye’deki tek dağıtım ortağı ve tüm sektörlerde tek yetkili X-Rite Servis Merkezi olan ODAK KİMYA adına görüşlerini paylaşan Genel Müdür Ayla ÇUHADAROĞLU ise; Pantone’nin en basit tanımıyla renk referanslama sistemi olduğunu belirterek, “Hepimizin bildiği Pantone kataloğu renklerle aramızda bir iletişim sağlıyor. Pantone, 2007 yılında renk ölçüm cihazları konusunda sektör lideri X-Rite ile birleşerek dijital çözümlerini daha da güçlendirdi. Bugün sisteme eklenen yeni 294 renk ile de tasarımcılar artık  hayal ettikleri tasarımları çok daha zengin renk seçenekleri ile ifade edebilecekler.” dedi.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER