Para Atletizmin Altın Kızı, LC Waikiki Limitless Koleksiyonu’nun Yeni Yüzü Oldu

LC Waikiki, engelsiz hayatı desteklemek ve engellilik konusunda toplumsal bariyerleri aşmak üzere başarılı Milli Paralimpik Atlet Hamide Doğangün’le iş birliği yaptı.

LC Waikiki, engelsiz hayatı desteklemek ve engellilik konusunda toplumsal bariyerleri aşmak üzere başarılı Milli Paralimpik Atlet Hamide Doğangün’le iş birliği yaptı.

Türkiye’nin engel tanımayan hazır giyim markası LC Waikiki, Limitless koleksiyonunu “Sen İstersen Limit Yok” sloganıyla geçtiğimiz yıl lanse ederek Türkiye’de bir ilke imza atmıştı. Marka bu yıl da Milli Paralimpik Atletimiz Hamide Doğangün ile İyi Giyinmek Herkesin Hakkı" misyonunu ve engelli bireylerin toplumsal hayatta daha görünür olmaları yönündeki taahhüdünü güçlendiriyor. 

Limitless’ın Şampiyonu Hamide

LC Waikiki Mağazacılık Genel Müdürü Berna Akyüz Öğüt, LC Waikiki Limitless için neden Hamide Doğangün ile iş birliği yaptıklarını şöyle açıklıyor:

“Koleksiyonumuza, limitleri kaldırma fikrinden yola çıkarak LC Waikiki Limitless ismini verirken iyi giyinmenin insanlar üzerindeki pozitif etkisinden hareketle, engelli bireylerin toplumsal hayatta daha fazla yer almalarını amaçlamıştık. Hamide, kaderiyle barışık, limitleriyle savaşan güçlü bir kadın. Onun hayat hikayesi ve başarıları, LC Waikiki Limitless koleksiyonunun temel mesajları olan kapsayıcılık, erişilebilirlik ve sınırları aşma ile uyum içinde. Hamide, “Eve Kapanmak Yok” diyerek yola çıkmış, “Spora Engel Yok” diyerek her koşulda yoluna devam ediyor. 5 aylık hamileyken bile Türkiye Şampiyonası’na katılıp şampiyon olması onu bizim gözümüzde de Limitless’ın şampiyonu yaptı. Biz de Hamide gibi güçlü, ilham veren bir sporcunun arkasında kalbimiz, desteğimiz olsun istedik.” 

“Tabii ki sizi düşüneceğiz!" 

Berna Akyüz Öğüt, Hamide Doğangün’ün koleksiyona sağladığı içgörüyü şu sözlerle özetliyor:

“Hamide ile ilk bir araya geldiğimizde bize söylediği bir cümle, yaptığımız işe daha fazla inanmamıza, daha çok motive olmamıza yol açtı. ‘Sence engelli bireyler bu koleksiyonu gördüklerinde ne hissederler?’ diye sorduğumuzda ‘Bizi de düşünmüşler!’ diyeceklerini söyledi. Bu cümle ve ona yanıtımız tüm projenin amacını açıkça ortaya koyuyor aslında. İçinde bulunduğumuz moda perakende sektöründe kapsayıcılık adına bize düşen, engelli bireylerin engellenmeden yaşayabilmesini sağlamak. Engellilerin yaşadığı sorunlar onların engellerinden değil toplumdaki bariyerlerden kaynaklanıyor. Bu bariyerlerden birini kaldırmak üzere harekete geçiyor ve LC Waikiki Limitless koleksiyonuyla ‘Tabii ki sizi düşüneceğiz!’ diyebilmek istiyoruz.”  

Hamide Doğangün: “Limitlere takılmayı reddediyorum.” 

Para-atletizm branşında uluslararası başarılara imza atan milli sporcumuz Hamide Doğangün ise LC Waikiki iş birliğini ve koleksiyona dair görüşlerini şöyle özetliyor:

“Fiziksel bir engele sahipseniz, gündelik hayatta birçok engelle karşılaşıyorsunuz ve bu engeller çoğumuzu sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor. Bu böyle olmak zorunda değil diye düşünüyorum. Ben çocukluğumdan beri, özellikle annemin desteğiyle, limitleri zorlamayı öğrendim. Hem spor hayatımda hem de anne olurken bu yaklaşımımı sürdürdüm. Önümüze çıkan engeller kadınlar için daha da fazla; pek çok önyargıyla mücadele etmeniz gerekiyor. Ben engelli bir kadın olarak bu limitlere takılıp kalmayı reddediyorum. LC Waikiki’nin Limitless koleksiyonunu ilk duyduğumda ‘Bizi de düşünmüşler! dedim. Koleksiyonun, bizim günlük yaşamda karşılaştığımız zorlukları anlayan ve bunlara çözüm sunan bir yaklaşımla tasarlandığı çok belli. Benim hedefim, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda ülkeme dünya şampiyonluğu kazandırmak. Umarım ben de başkalarına ilham olabilir, engelli bireyleri, genç sporcuları ve özellikle kadınları hayatın her alanında taleplerini çekinmeden ortaya koymak konusunda cesaretlendirebilirim. Engellilik, çözülmesi gereken bir sorun değil; asıl engellilerin yaşadığı sorunların çözülmesi, önlerindeki engellerin kaldırılması bana göre önemli. LC Waikiki’nin attığı adımı bu anlamda çok değerli ve samimi buluyorum.”  

Çalışmaya, üretmeye, hayallere limit yok.”

Berna Akyüz Öğüt, LC Waikiki’nin 35 yıldır hazır giyim dünyasını daha adil bir moda anlayışıyla dönüştürdüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

“LC Waikiki, kurulduğu günden bu yana kapsayıcılığı ilke edinen, gelir farkı ne olursa olsun herkesi iyi giydirmeyi sorumluluk olarak üstlenen bir marka. Ürünlerimizin çeşitliliği, uygun fiyatlı olması, her yaşa ve bedene hitap etmesi, bu eşitlikçilik taahhüdümüzün bir yansıması.  Engelli dostu giyim seçeneklerini genişleterek özel gereksinimli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları azaltma ve yaşam kalitelerini artırma hedefimizin ardında da süreklilik arz eden bu yaklaşım yer alıyor. Bugün ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2 milyon 500 binden fazla engelli yaşıyor. İş gücüne katılma oranı ise TÜİK verilerine göre erkeklerde %35,4, kadınlarda ise yalnızca %12,5. LC Waikiki Limitless koleksiyonu ile bir yandan engelli bireylerin kendi başlarına rahatça giyinebilmelerini sağlayarak bağımsızlıklarını desteklemeyi, diğer yandan da bu koleksiyona paralel farkındalık çalışmaları ile önlerindeki toplumsal bariyerlerin ortadan kalkmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

LC Waikiki, Hamide Doğangün iş birliğiyle, engelli bireylerin modayı kendi şartlarında deneyimlemelerini sağlamak ve engellilikle ilgili toplumsal algıları değiştirmek için yeni adımlar atmaya önümüzdeki dönemde de devam edecek.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER