Red Bull Amaphiko, Türkiye’deki faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.


Sosyal girişimleri geliştirmek ve onlara destek olma misyonuyla hayata geçirilen Red Bull Amaphiko, Türkiye’deki faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

Sosyal girişimleri geliştirmek ve onlara destek olma misyonuyla hayata geçirilen Red Bull Amaphiko, Türkiye’deki faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

2-3 Aralık 2017 tarihlerinde No 15’te gerçekleşen Red Bull Amaphiko Connect ile yapılan başvurular arasından seçilen 25 sosyal girişimci; eğitim, eğlence ve ilham dolu bir hafta sonunun parçası oldu. Gazeteci Serdar Kuzuloğlu’ndan, oyuncu Mert Fırat’ın da kurucuları arasında yer aldığı İhtiyaç Haritası’na, Galata Business Angel kurucularından Ata Uzunhasan’dan kendi sosyal girişimini başarıyla hayata geçirmiş Bathabile Mpofu’ya kadar pek çok konuşmacı bilgi ve deneyimlerini sosyal girişimciler için paylaştı.

Sosyal ve toplumsal sorunlara çözüm üretmek isteyen sosyal girişimcileri bir araya getirerek, projelerine destek olmayı ve onları geliştirmeyi amaçlayan bir platform olan Red Bull Amaphiko, Türkiye’deki ilk faaliyetlerine Mart ayında açtığı ve sosyal girişimcileri online olarak buluşturan e-platformu ile başlamıştı.

2-3 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlenen Red Bull Amaphiko Connect etkinliği ile başvurular arasından seçilen 25 sosyal girişim için özel bir program tasarlandı. İki gün boyunca içerik pazarlaması, hikayeleştirme sanatı, finansman yolları, yasallaşma ve yapılaşma gibi eğitimler alan sosyal girişimciler İhtiyaç Haritası ve Serdar Kuzuloğlu’ndan da ilham dolu hikayeler dinlediler.

İlk günün özeti: İş modeli kurmak, finansman aşaması ve hukuki süreç

İki gün süren programın ilk gününün açılış konuşmasını Güney Afrika’daki Red Bull Amaphiko Academy’ye katılmış olan Bathabile Mpofu yaptı. Hackquarters kurucusu Kaan Akın ve Impact Hub İstanbul’un kurucu ortaklarından Semih Boyacı’nın da yer aldığı oturumda, girişimini ve deneyimlerini sosyal girişimcilere aktaran Mpofu’nun ardından Göksemin Gökalp Özdemir, marka oluşturmanın esanslarından bahsetti.

“İş planı ve sosyal iş modeli” başlıklı konuşmasında katılımcılara girişimlerin hayata geçirilmesindeki fikir aşamasından planlamaya kadar dikkat edilmesi gereken noktaları aktaran Kaan Akın’ın ardından sözü finansman yolları ve yöntemlerini anlatmak üzere Galata Business Angel (GBA) kurucularından Ata Uzunhasan aldı. İlk günün son oturumu ise girişimlerin yasallaşma ve yapılaşmasını anlatan Okan Şencan ve Mümtaz Hacıpaşalıoğlu ile gerçekleşti. Yoğun eğitim programını takiben Red Bull Music Academy mezunlarından Zeynep Erbay ve sevilen Indie gruplardan The Away Days sahnede yerini aldı.

Serdar Kuzuloğlu’ndan “İyi Fikir Taze Yenir”

Red Bull Amaphiko Connect’in ikinci gününde ise gazeteci ve teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu, bilgilendirici ve ilham verici bir konuşma yaptı. Konuşmasında çok çalışmanın en eski ama en iyi yöntem olduğuna değinen Kuzuloğlu; fark yaratma yöntemlerinden, insanların düştüğü tuzaklardan ve fırsatları yakalama yöntemlerinden bahsetti. Paranın bir amaç değil araç olması gerektiğini hatırlatan Kuzuloğlu, sosyal girişimcilere en önem vermeleri gereken şeyin “optimizasyon” olduğunu söyleyerek konuşmasını noktaladı.

Kuzuloğlu’nun ardından Tezgahçılar ekibi kendilerine özgü yöntemleri ile “hikaye anlatıcılığı” eğitimi için sahnedeydi. Eğlenceli ve öğretici workshop’un ardından Cihan Yılmaz’ın içerik pazarlaması sunumunu kapanış konuşmasını oyuncu Mert Fırat’ın da dahil olduğu İhtiyaç Haritası ekibi takip etti. İhtiyaç Haritası kurucusu Esra Arslan ve Yağmur Taşdemir 350’den fazla STK’nın kayıtlı olduğu platformun hikayesini sosyal girişimciler için aktardı.

Binlerce insanın hayatını olumlu yönden değiştirmeyi amaçlayan sosyal girişimcilik sitesi Amaphiko’ya, https://amaphiko.redbull.com/tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER