Reklamcılığa Yön Verenlerin 2018 Öngörüleri - Ocak 2018

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Oca.03, 2018, 14:59

Sevgili Brand Age okuru,

Her yıl gelirken beraberinde umudu, heyecanı, yenilikleri getiriyor. Geride bıraktığımız 2017 yılı bize güzel ve acı anılar bıraktı. 2018’in beklentilerimiz doğrultusunda güzel gelişmelerle ve yeni heyecanlarla gelmesini istiyoruz.

2018 yılının ilk sayısında geride bıraktığımız 2017 yılını değerlendirelim istedik. Geçtiğimiz yıl reklamcılık ve pazarlama sektörleri açısından oldukça hareketli geçen bir yıla şahit olduk. Her yeni gün farklı bir teknolojik gelişmeye uyandığımız çağımızda, trendleri ve gelişmeleri takip edebilmek yeterince zorken, müşterileriyle doğru frekansı yakalamaya çalışan markaların bu gelişmeleri takip etmekle kalmayıp, insanüstü bir hızla kampanyalarına adapte etmesi takdire şayan. Kapak konumuzda Türkiye’nin önde gelen reklam ajansı yöneticileri ve marka profesyonelleriyle 2017 yılının reklamcılığı etkileyen trendlerini değerlendirdik ve bir adım ötesine ışık tutabilmesi amacıyla, onların tecrübelerine dayanarak 2018’e dair öngörülerini sorduk. Aldığımız yanıtlar ne kadar çeşitli görünse de reklamcılığa yön veren trendler birbirini etkiliyor ve birbirinden besleniyor. Umuyoruz 2018 yılında reklamcılık ve pazarlama dünyasında güzel işlere yine tanıklık ederiz.

Bu ay her yıl hazırladığımız üzere almanak çalışmamız da sizi bekliyor. ‘’2017’nin Öne Çıkanları’’ başlıklı dosya konumuzda geçtiğimiz yıla ait, markaların yoğun çalışmalar sonucu tüketicileriyle buluşturduğu reklam ve pazarlama çalışmalarını gözden geçirdik. 2017 yılında gündemde yaşanan olayları, yılın dikkat çeken reklam ve PR kampanyalarını, dijitalde çok konuşulan viral reklamları derledik. Almanak dosyamızda ayrıca Medya Takip Merkezi bizim için TV’de yılın en çok reklamveren markalarını araştırdı. Dijital dünyada hayatımızın önemli bir yerinde olan Youtube da açıkladığı veriler sonucunda yılın en çok izlenen reklam filmlerini bizlerle paylaştı.

Markalar geçtiğimiz yıl boyunca kendilerine görsel kimlik kazandıran celebrity’ler ile iş birliği yoluna gittiler. Kimi iş birlikleri son bulurken, kimileri yoluna aynı isimle başarısını katlayarak devam etti. Koton markası da bir yılı aşkın süredir iletişim çalışmalarını başarılı oyuncu Fahriye Evcen ile sürdürüyor. Bu uzun soluklu iş birliğinin detaylarını markanın yüzü Fahriye Evcen’e sorduk. Koton’un Pazarlama ve Görsel İletişim Müdürü Büşra Müftüoğlu ve markanın mutfağındaki ajans TBWA\İstanbul CCO’su İlkay Gürpınar da eşlik ettiler. Diğer markalara pusula olabilmesi için başarılı bir celebrity collabration’un inceliklerini onlardan dinledik.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay Hyperloop Ulaşım Teknolojileri CEO’su Dirk Ahlborn, Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş ve Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz yer alıyor.

Marka hikayelerinde ise çarpıcı kampanyalarıyla reklamcılık dünyasının rutinlerini kıran ve yeni bir bakış açısı getiren Benetton’ın reklamlarını inceledik. Ve bu ay yine sizleri ilham veren köşe yazıları, haberler, marka günlüğü, genç bakış köşemiz bekliyor.

Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER