Tüketicinin Kalbindeki Tahta Oturma Savaşları

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  May.01, 2019, 14:55
Diziler ve filmler günümüzde izleyerek vakit geçirdiğimiz öğelerin dışına çıkarak popüler kültürün içerisinde birer pazarlama kanalına dönüştü.

Diziler ve filmler günümüzde izleyerek vakit geçirdiğimiz öğelerin dışına çıkarak popüler kültürün içerisinde birer pazarlama kanalına dönüştü.

Sevgili Brand Age okuru,

Tüm dünyada yeni sezonları ve bölümleri heyecanla beklenen, HBO tarafından yayınlanan Game of Thrones da bunlardan biri. Karakterlerin tahta sahip olmak için verdiği uğraşları anlatan fantastik bir yapım olmanın ötesine geçen Game of Thrones, markaların da tüketicilere ulaşmak ve onların aklında yer edebilmek için konseptine dahil olduğu bir ana akım yapım oldu. Doritos’tan Oreo’ya, Adidas’tan Burger King’e global markalar gerek büyük prodüksiyonlar ile gerekse maliyeti daha düşük ancak zekice hazırlanmış sosyal medya içerikleriyle diziyi izleyen milyonlarca insanın kalbindeki tahta oturmanın rekabeti içerisine girdi. Bu ayki sayımızda dizinin dünya çapında estirdiği rüzgara kapılan markaların eğlenceli ve yaratıcı işlerini inceledik. Kapağımızı da interaktif hale getirerek siz okurlarımızı da bu oyuna dahil etmek istedik. Final bölümü henüz yayınlanmadığı için demir tahta kimin oturacağını bilmiyoruz ancak markalar çoktan tüketicinin kalbindeki tahtta yerini aldı bile.

Bu ay başlayacak olan Ramazan ayı, Müslümanlar için kutsal bir ay olmasının yanı sıra, çok sayıda insan için birliktelik ve sosyalleşme olgusunun öne çıktığı bir ay. Bayrama kadar birbirini izleyen iftar akşamlarında tüketiciler gerek hanelerde gerekse ev dışındaki mekanlarda bir araya gelerek iftar akşamlarını bu vesileyle beraber geçiriyor. Tüketimin de bir hayli arttığı bu ayda özellikle gıda markaları tercih edilen olabilmek için kıyasıya bir reklam rekabetine giriyor. Bir çok marka yalnızca Ramazan ayına özel kampanyalar ve iletişim stratejileri hazırlıyor. Peki Ramazan ayı denildiğinde akla hangi markalar geliyor, bu ayda tüketiciler hangi markayı neden tercih ediyor? PRAGMA Araştırma ve Danışmanlık, Criteo ve Adbaint ile birlikte hem geleneksel hem dijital kanallardaki alışveriş trendlerini değerlendirdiğimiz araştırmamız sayfalarımızda yer alıyor.

Markalar ve marka yüzleri ile birlikte kampanyanın arka planına dair yaptığımız söyleşi serimizde bu ay Flormar ve Hazar Ergüçlü iş birliği yer alıyor. Markanın ‘’yakın arkadaş’’ olarak konumlandırdığı Hazar Ergüçlü, Flormar ile birlikte ikinci reklam lmine imza attı. Bu beraberliğin detaylarını siz okurlarımız için başarılı oyuncu Hazar Ergüçlü, Pazarlama Direktörü Can Dilek ve Ra neri Ajans Kurucu Ortağı Ayşe Bali’den dinledik.

İş dünyasının birbirinden önemli simalarıyla yaptığımız söyleşilerde bu ay Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler ve Balparmak Pazarlama Direktörü Dr. Pınar Nokay yer alıyor. İkiler ile birlikte geçtiğimiz aylarda açıklanan Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’nu konuştuk. Dr. Pınar Nokay’a da Balparmak’ın geçtiğimiz yıl başlattığı ‘’Özenle Seçilen Bal’’ kampanyasının ardındaki strateji hakkında merak ettiğimiz soruları yönelttik. Bal sağlık açısından çok hassas bir konu, Nokay da tüketicilerin doğru bildiği yanlışları, bilimsel gerçekliklerle onları sıkmadan esprili bir biçimde ifade ettiği kampanyalarını anlattı.

Bu ay yine ilham veren köşe yazıları, markalarından dünyasından haberler, genç bakış köşemiz sayfalarımızda yer alıyor.

Dijital dünyayı ve mobil ekranları seven okurlarımız için Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’de de olduğumuzu hatırlatarak keyifli okumalar diliyorum. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER