Türkiye, toplam 38 firmasıyla Çin' in ithalat fuarında boy gösterecek

Türkiye, bu yıl ilk defa 5-10 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’de gerçekleşecek

Türkiye, bu yıl ilk defa 5-10 Kasım 2018 tarihlerinde Çin’de gerçekleşecek "China International Import Expo" fuarına katılıyor.

İKMİB milli katılım organizasyonu ile 5-10 Kasım 2018 tarihlerinde Şangay’da düzenlenecek China International Import Expo fuarına giyim, aksesuar & tüketici ürünleri, yiyecek ve tarımsal ürünler, tüketici elektroniği & elektronik aletler, otomobil, üst düzey akıllı ekipmanlar, hizmetler sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen markalarından Türk Hava Yolları, Vestel, Aksa Jeneratör ve Arzum gibi 38 global firma katılacak. Fuarda toplam 715 m2 stand alanı ile 6 ayrı holde yer alınacak milli katılımın yanı sıra 136 m2 büyüklüğündeki Türkiye standında yapılacak tanıtım çalışmaları ile Türk firmalarının Çin pazarında sürdürülebilir şekilde yer edinerek, yeni iş birliklerine imza atması hedefleniyor.

Yüksek kaliteli Türk ürünleri tanıtılacak

Fuarla ilgili beklenti ve hedefleri değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) olarak üye firmalarımızın ihracatlarının artırmasına büyük katkı sağlayan pek çok nitelikli organizasyona imza atıyoruz. Milli katılım organizasyonları da ihracatçılarımız ve ülke ticaretimiz açısından ayrı bir öneme sahip. Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni ithalat stratejisi doğrultusunda bu yıl ilki gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda, birliğimizin öncülüğünde Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstleniyoruz. Fuarın Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminin büyümesine destek olacağına inanıyoruz” dedi.


Çin’in Türkiye’nin Uzakdoğu’daki en büyük ticari ortaklarından biri olduğunu belirten Pelister, “Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi olmasının yanı sıra aynı zamanda dünyanın ikinci büyük ithalatçısı ve tüketicisi konumunda. Önümüzdeki 5 yıl içinde, 10 trilyon dolar değerinde ürün ve hizmet ithal etmeyi planlıyor ve bu sayede uluslararası şirketlere, Çin piyasasına girmek için tarihi bir fırsat sunuyor. Çinli iş ortaklarımız, milli katılımla ilk kez yer alacağımız bu fuarda, yüksek kaliteye sahip Türk ürünlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Gıda, kimya, kişisel tüketim ürünleri gibi birçok sektörden 38 global firmamız bu fırsatları değerlendirebilmek için fuarda yerini alacak” diye konuştu.

“İkili ticaretimizin artacağına inanıyoruz”

Türkiye’den Çin’e yapılan ihracat rakamlarına değinen Pelister, Türkiye’nin Çin’e ihracatının yaklaşık 3 milyar dolar seviyesinde olduğunu, dış ticaret hacminin ise 26 milyar dolar olduğunu söyledi. Kimya sanayi özelinde 2017 yılında toplam 357 milyon dolar olan Türkiye kimya sektörü ihracatının, 2018 Ocak-Eylül döneminde 357 milyon dolara ulaştığını ifade eden Pelister şöyle devam etti: “Aslında bu rakamlar bize potansiyelin ne kadar yüksek olduğunu çok net şekilde gösteriyor. İhracat yaptığımız ülkeler sıralamasında Çin, 2017 yılında 14’üncü sıradayken bu yıl 10’uncu sırada yer alıyor. Bu fuarın ihracatımızın artmasına katkı sağlayacağını umuyor, ikili ticaretimizin artacağına inanıyoruz. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın firmalarımız için son derece verimli geçmesini diliyor, hedef sektörlerimizde yüksek hacimli iş bağlantılarının gerçekleştirilmesi ümidiyle tüm ihracatçılarımıza başarılar diliyorum.”


150 bin müşteri ve katılımcı

Çok geniş bir kapsam ve katılımla bu yıl ilk defa düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı, Çin pazarına girmek isteyen Türk firmaları için büyük bir fırsat niteliği taşıyor. Özellikle bu fuara katılan firmalar, 2018 sonrasında Çin’de yapılacak olan fuarlarda öncelik hakkını elde edecek. Konstrüksiyon, nakliye, tanıtım gibi tüm işlemler İKMİB tarafından milli katılım organizasyonu çerçevesinde gerçekleştirilecek. Söz konusu fuar kapsamında 150 bin müşteri ve alıcının fuara katılımı bekleniyor.38 Türk Firması Katılacak

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Türkiye’den, Türk Hava Yolları, Vestel, Aksa Jeneratör, Arzum, Mado, ATP, Kırpart, Ege İhracatçı Birlikleri, Arbeta, Asav, Gönül Kahvesi, Ayyıldız, Bengi Kombi, Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği, Turas, Cevherun, Karon, Mercanlar, Motif, Seba, Solmazer, Atlas Oil, Altun, Anl, Ata Sancak, Atakey, Ayhan Sezer, Balsu, Baran, Karadeniz Fındığı İhracatçıları Birliği, Çizgidışı, Eled, Karimex, Sabırlar, Tarım Kredi Birlik, TFI Tab Gıda, Vatan ve Wanstar olmak üzere 38 global firma katılacak.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER