Yerli dezenfektan BOREL, piyasaya sürüldü

Eti Maden, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) iş birliğiyle Türkiye’nin ilk bor katkılı anti-bakteriyel el dezenfektanı BOREL’i piyasaya sundu.

Eti Maden, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) iş birliğiyle Türkiye’nin ilk bor katkılı anti-bakteriyel el dezenfektanı BOREL’i piyasaya sundu.

El dezenfektanları, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede günlük hayatın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Ülkemizde oluşan talebin karşılanması adına önemli bir adım atan Eti Maden, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğiyle ülkemizin ilk bor katkılı anti-bakteriyel el dezenfektanı BOREL’i üreterek piyasaya sundu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla milli madenimiz borla ülkemizde üretilen BOREL, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için raflarda yerini aldı. Bu gelişmeyle küresel piyasalarda yaşanan sıkıntıya rağmen Türkiye, kendi kaynaklarını çok kısa bir sürede ürüne dönüştürürken, bor içerikli malzemelerin üretimi için metalürji ve kimya sektöründe uzun yıllara dayalı tecrübe ve bilgi birikimine sahip olan Eti Maden, ülkemizin yeni bir talebini daha karşılamış oldu.

BOREL, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer ile Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Doç.Dr. Abdulkerim Yörükoğlu katılımlarıyla düzenlenen canlı yayınla tanıtıldı.

İhtiyaçları hızla karşılıyoruz

Bakan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgınıyla mücadelede Türkiye’nin göstermiş olduğu başarının bütün dünyanın takdirini topladığını belirterek şunları söyledi: “Bu mücadelede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en hızlı ve en pratik şekilde karşılamak için gayret gösteriyoruz. Koronavirüsle mücadele önce ellerde başlıyor. Uzmanlar özellikle kirli yüzeylerle temas eden ellerin sabun ya da benzeri ürünlerle en az 20 saniye yıkanmasını tavsiye ediyor. Sabunla elleri yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda ise el dezenfektanı kullanarak kişisel hijyenin sağlanması virüsle mücadelenin en temel koşulları arasında geliyor.

Salgının ilk dönemlerinde yaşanan kaygı nedeniyle kolonya ve el dezenfektanı başta olmak üzere kişisel hijyen ürünlerine aşırı bir talep yoğunluğu yaşandı. Öncelikle kolonya ve dezenfektan üretimindeki etil alkol ihtiyacının karşılanması amacıyla, benzine etanol karıştırma zorunluluğunu kaldırdık. Böylece artan talebe hızlı reaksiyon göstererek hem ürün arzında yaşanabilecek sıkıntıları giderdik hem de fiyatların aşırı yükselmesini engelledik.

Yarından itibaren satış noktalarında

Kovid-19 ile mücadele kapsamında uzun zamandır BOREN tarafından Ar-Ge çalışmaları yürütülen bor katkılı el dezenfektanının laboratuvar süreçlerini de hızla tamamlayarak seri üretime hazır hale getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza da konuyu video konferansla yaptığımız toplantıda ilettik. Kendilerinin talimatlarıyla ekibimiz gece gündüz yoğun bir gayret gösterdi ve hamd olsun kısa sürede seri üretim safhasına geçtik. Yarından itibaren de BOREL’i farklı satış noktalarında vatandaşlarımızla buluşturacağız. Bütün dünyada kişisel hijyen ürünlerinde ciddi bir sıkıntı yaşanmasına rağmen, bizler kendi kaynaklarımızı koordine ederek vatandaşlarımızın talebini ivedilikle karşıladık.

Az önce de bahsettim BOREL uzun bir Ar-Ge çalışmasının ürünü olarak doğdu. Arkadaşlarımız geniş bir pazar araştırması yaparak tüketicilerin nasıl bir ürün görmek istediklerine dair veriyi birinci elden topladı. BOREL’in laboratuvar çalışmalarından üretim safhasına kadarki bütün çalışmalarına bu veriler ışık tuttu. Tüketicilerin ilk bildirimi el dezenfektanlarının cilt problemlerine neden olduğu şeklindeydi. Bu veri BOREL’i diğer ürünlerinden ayıran hareket noktası oldu. BOREL’in içeriğinde bulunan bor, etil alkol, gliserin, aleo vera, çay ağacı yağı ve lavanta, elleri nemlendiriyor ve dermatolojik problemlere neden olmuyor. Bor’un anti-bakteriyel özelliği eldeki mikrop ve bakterilerle mücadele ederken, eldeki yaraların da daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. BOREL, ilk etapta 100 ml.’lik boyutlarda piyasaya çıkacak. 1 litre ve 5 litrelik üretimler için arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah oradaki süreci de en kısa sürede tamamlayacağız.

Eti Maden, Türkiye’nin ilk bor katkılı temizlik ürünü BORON’dan önemli bir tecrübe edindi. Üretim aşamasından dağıtıma kadar önemli bir başarı yakalayan BORON, milletimizin teveccühüne mazhar oldu. BORON’un kalitesi BOREL’e de referans olacak.

İlk üretim “kahramanlara”

BOREL’in ilk parti üretimini bu zor günlerde sahada olan kahramanlarımıza hediye edeceğiz. Bizler için ailesinden, evinden, sevdiklerinden uzakta, bu mücadelenin en ön saflarında yer alan kahramanlarımızı unutmadığımızı göstermek istiyoruz. Biliyoruz onların bu fedakârlıklarını, onların hakkını ödemek çok zor. En azından bu günlerde özveriyle çalışan kahramanlarımıza minnet ve teşekkürlerimizi göstermek istiyoruz.

Dışarıda BOREL yüklü 4 kamyon hazır bekliyor. Bunların ilki

·         Bu meşakkatli yükü omuzlayan, bizlere nefes olmak için varını yoğunu ortaya koyan sağlık çalışanlarımız için Sağlık Bakanlığımıza,

·         İkincisi, kamu düzenini sağlayan güvenlik güçlerimiz için İçişleri Bakanlığımıza,

·         Üçüncüsü 65 yaş ve üzeri risk grubundaki büyüklerimiz için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza,

·         Dördüncü tırımız da enerjimiz hiç bitmesin diye sahada görev yapan mesai arkadaşlarımız için yola çıkacak.

Sözlerime son vermeden önce Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Hastanede ya da evlerinde tedavisi süren bütün vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.”

 

Mikrop ve bakterileri yok ediyor, elleri kurumaya karşı koruyor

Bor madeninin anti-bakteriyel özelliklerinden faydalanılarak üretilen BOREL, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) laboratuvarlarında geliştirildi. Ar-Ge çalışmalarında elde edilen olumlu sonuçların ardından, Eti Maden bor bazlı anti-bakteriyel dezenfektanın seri üretimine başladı.

Sağlık Bakanlığı onaylı biyosidal ürün ruhsatına sahip olan BOREL, bor, etil alkol, gliserin, aloe vera, çay ağacı yağı ve lavanta içeriyor. BOREL, dezenfektan ürünlerin elleri kurutması ve çatlama problemlerine de çözüm getiriyor. BOREL’in içeriğindeki bor ve esansiyel yağlar, ellerin nemlendiriyor ve cildin kurumasına engel oluyor. BOREL, borun anti-bakteriyel özelliği sayesinde eldeki mikrop ve bakterilerle mücadele ediyor. Cilde dost BOREL, elleri mikrop ve bakterilerden korurken, içinde yer alan esansiyel yağlarla elde hoş bir koku bırakıyor. 

Ülke genelindeki ulusal ve yerel marketlerin raflarında yerini alan BOREL, öncelikle 100 ml boyundaki ambalajında tüketiciyle buluştu.

Önümüzdeki dönemde ev dışı tüketim kanalları ve kamu kurumları için 1 ve 5 litrelik büyük boy ambalajları ise yakın zamanda piyasaya sunulacak. 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER