Yılın ilham veren kadınları - Mart 2017

İsmail Bayazıt
İsmail Bayazıt
  Nis.01, 2017, 11:35

Sevgili Brand Age okuru,

Geçen yılki Mart sayımızda olduğu gibi bu yıl da Mart sayımızı Dünya Kadınlar Gününe özel hazırladık.

8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve gider. Grev sırasında çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verir. 8 Mart 1857’de ABD’de kadın işçilerin hayatını kaybetmesi nedeniyle, tüm üreten, çalışan, işçi ve emekçi kadınlara ithafen 1975’te BM tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilan edilir.

Bugün dünya nüfusunun yarısını kadınlar oluştururken diğer yarısını da kadınlar doğuruyor ve büyütüyor. Kadının eğitimde, iş dünyasında, yönetimde, sanatta, sporda, bilimde ve yaşamın her alanında aktif biçimde yer aldığı toplumlar, hiç şüphesiz daha refah düzeyi yüksek, daha kalkınmış ve daha çağdaş oluyor. Bu anlamlı güne özel, dergimizin yazarları ve iş ortakları ile bu yıl da toplam 15 kategoride “Yılın İlham Veren Başarılı Kadınları”nı seçiyoruz. Şüphe yok ki üreten, çalışan, evlat yetiştiren ve yaşadığı topluma karşı sorumluluk hisseden her kadın bizim için ödüle layıktır. Ancak bazılarının hem gençlere örnek olması hem de çalışmalarını ve üretimlerini bir adım öteye taşıması için ön plana çıkarılması gerekiyor. Biz de kadınlarımızın yıldızının parlamasına bir parça vesile oluyor- sak ne mutlu bize. Bu bağlamda, toplumumuza değer katan tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyor ve yetiştirdikleri evlatlarla bu toplumun temellerini daha da sağlamlaştırdıkları için onlara teşekkür ediyoruz.

Ayrıca bu özel sayımızda, Ümit Boyner’den Filiz Akdede’ye, Yasemin Bedir’den Şebnem Burcuoğlu’na; iş dünyası, marka, reklam, halkla ilişkiler, sanat ve diğer pek çok sektörde başarıyı yakalamış kadından 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe dair görüşler aldık. Dünyada dünden bugüne bilim ve sanatta öncü olmuş kadınlara yer verdik. Son yıllarda markaların kadınlar için gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinden başarılı bulduklarımızı mercek altına aldık.

Dünya Kadınlar Günü’ne özel Türkiye’nin gözbebeği başarılı iş kadınlarından Gülsüm Azeri ile başarı hikayesine ve aile ilişkilerine değin geniş perspektifte keyi i bir sohbet gerçekleştirdik. Örnek bir Anadolu ve Cumhuriyet kadını olan Azeri için başarıda cinsiyetçiliğe yer yok. Türk kadınını iş hayatında güçlendiren projelerde hep onun imzası var.

Bu ay üzerinde pek konuşulmayan, dev bir sektör olan ilaç sektörünün kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını masaya yatırdık. Bugün neredeyse 1 milyar dolara ulaşan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, reklam yasağının olduğu ilaç sektöründe daha da aktif. Dosya konusu çerçevesinde Bayer, Pfizer, Chiesi, GSK ve AbbVie markaları gerçekleştirdikleri KSS çalışmalarını ve sektörel dinamikleri aktardı.

Şubat ayında, ortalama 113 milyon kişi tarafından izlenen ve etkisi tüm dünyaya yayılan Super Bowl, açılış şovları kadar yayınlanan reklamları ile gündemimizdeydi. 30 saniyesi 5 milyon doları bulan reklamlar şaşırtıcı içerikleri ile sosyal medyanın en çok konuşulanlarındandı. Nedir bu Super Bowl reklamlarını ünlü yapan dedik ve geçmişten günümüze efsane 7 Super Bowl reklamını sizin için seçtik.

Ve bu ay yine sizleri ilham veren köşe yazıları, röportajlar, haberler, marka günlüğü, genç bakış ve sektöre dair araştırmalar bekliyor.

Keyifli okumalar... 

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER